Grafen ciekawostki

chemia, fizyka, Nauka

Ostatnia aktualizacja : 2020-10-12 13:07:56

grafen

Grafen to wyjątkowy materiał, który może zrewolucjonizować postęp technologiczny/

Jest to płaska struktura złożona z połączonych w sześciokąty atomów węgla.

Ma jednoatomową grubość co oznacza, że jest materiałem dwuwymiarowym.
Grafen pytania

Pomóż nam udoskonalać paczki wiedzy dodając własne pytania, udzielając odpowiedzi oraz wprowadzając poprawki (skorzystaj z formularza pod pytaniami)

Jaką objętość ma grafen?

Grafen to materiał jednoatomowy, co oznacza, że nie ma objętości. Określając wielkość grafenu podaje się jego powierzchnię.

Odpowiedź: Mati


Grafen występuje naturalnie?

Grafen nie występuje naturalnie.

Odpowiedź: Mati


Ile kosztuje grafen?

Cena grafenu waha się od 50$ do 200$ za gram.

Odpowiedź: Mati


Dodaj pytanie / odpowiedź
Grafen ciekawostki

Pomóż nam udoskonalać paczki wiedzy dodając własne ciekawostki oraz poprawiając już istniejące (skorzystaj z formularza pod ciekawostkami)

1. Grafen jest to najlżejszy i najmocniejszy materiał na Ziemi. Aż trudno sobie wyobrazić, ale jest 100 razy wytrzymalszy od stali, mając 6 razy mniejszą wagę.

2. Grafen podobnie jak diament w 100% zbudowany jest z węgla.

3. Do początku lat 80. XX wieku zakładano, że materiały dwuwymiarowe, takie jak grafen, nie mogą istnieć.

4. Grafen kształtem przypomina plaster miodu.

5. Andriej Gejm i Konstantin Nowosiołow z Uniwersytetu w Manchesterze w 2010 roku otrzymali Nagrodę Nobla w dziedzinie fizyki za badania grafenu.

6. Grafen jest bardzo dobrym przewodnikiem ciepła oraz elektryczności (ma dużo lepsze parametry od srebra).

7. Jest niezwykle wytrzymały na rozciąganie (130 Gpa). Dla porównania kevlar ma wytrzymałość 0,4 Gpa. Aby to bardziej zobrazować siatka o grubości 0,1 mm mogłaby utrzymać słonia.

8. Membrana zbudowana z utlenionego grafenu zatrzymuje gazy, równocześnie przepuszczając wodę. Właściwość ta pozwoli w tani i niezwykle wydajny sposób odsalać wode morską.

9. Grafen można rozciągnąć o 20% swojej długości i nieskończoną ilość razy zaginać w każdą możliwą stronę bez ryzyka wystąpienia pęknięć.

10. Grafen ma właściwości antybakteryjne.

11. Grafen jest sztywniejszy nawet od diamentu.

12. Trwają prace nad próbą zastąpienia krzemu przez grafen, co w znaczny sposób przyspieszy wydajność urządzeń elektronicznych, równocześnie zmniejszając ich wielkość i wagę. Elektrony grafenu poruszają się od 100 do nawet 10 000 razy szybszy od elektronów krzemu.

13. Grafen pochłania tylko 2,3% docierającego do niego światła.

14. Grafen potrafi pozyskiwać energie z każdej długości fali, nawet z tych niewidocznych gołym okiem.

15. Aż trudno w to uwierzyć, ale jest możliwe podniesienie dwoma palcami „przedmiotu” zbudowanego z grafenu o powierzchni 100x100m i grubości 1 atomu, bez ryzyka wystąpienia pęknięcia lub nawet zgięcia.

Autor: Mati

16. Polska miała szanse zostać potęgą w produkcji grafenu. Niestety wyszło jak zawsze.

Autor: Niezadowolony

Dodaj ciekawostę


Zobacz również:

Jak zapewnić sobie poprawę widzenia?

Jak zapewnić sobie poprawę widzenia?

Wady wzroku można bez przesady nazwać chorobą cywilizacyjną numer jeden. Dlatego najmniejsze kłopoty z ostrym widzeniem z bliska lub z daleka, zmęczenie oczu przy pracy z komputerem, problemy z bólami głowy i równowagą powinny nakłonić nas do skontrolowania wzroku w gabinecie okulistycznym.

Jak stosować kolagen w proszku?

Jak stosować kolagen w proszku?

Kolagen w proszku to produkt, który okaże się bardzo pomocny przy niejednej dolegliwości. Jego korzystne właściwości pozwalają między innymi utrzymać gładkość i elastyczność skóry, przyspieszyć gojenie się ran, czy też wyeliminować dolegliwości bólowe ze strony stawów. Kto powinien zdecydować się na jego zakup i jak, konkretnie, działa kolagen w proszku?

Psie zęby pod kontrolą

Psie zęby pod kontrolą

Zdrowe, mocne zęby u psa mają wpływ na prawidłowe funkcjonowanie całego organizmu. To właśnie za pomocą zębów pies rozdrabnia pokarm, a od tego zależy prawidłowa praca układu trawiennego. Pies nie jest w stanie sam umyć sobie zębów, o to musi zadbać właściciel. Jak pielęgnować zęby u czworonoga? Co zrobić, gdy pojawią się problemy?

Czym się zajmuje lekarz reumatolog?

Czym się zajmuje lekarz reumatolog?

Jakimi schorzeniami w praktyce najczęściej zajmuje się reumatolog i z jakimi symptomami się do niego zgłaszać? Czy tylko z bólem reumatycznym?