14 ciekawostek o Hawajach

ciekawostki, miejsca

Hawaje

Hawaje to archipelag pochodzenia wulkanicznego, znajdujący się w Polinezji, na Oceanie Spokojnym.

Ostatnia aktualizacja: 2024-05-18 00:08:49

Hawaje ciekawostki

1. Najmłodszy stan USA

Hawaje są najmłodszym stanem USA. Dołączyły do unii jako 50. stan 21 sierpnia 1959 roku.

zobacz: Stan Hawaje

2. Jedyny wyspiarski stan

Hawaje są jedynym stanem USA położonym w całości na 137 wyspach (największe z nich to: Hawaje, Maui, Oahu, Kauai, Molokai, Lanai, Niihau i Kahoʻolawe).

3. Kawa na Hawajach

Hawaje to największy producent kawy w USA. Jedną z najbardziej znanych kaw jest Kona, którą ceniono za jej wyjątkowy smak i jakość.

4. Pałac ʻIolani

Na Hawajach znajduje się Pałac ʻIolani, jedyny pałac królewski na terytorium Stanów Zjednoczonych, będący dawną siedzibą hawajskich monarchów.

5. Najwyższa góra na Ziemi

Na Hawajach znajduje się największy aktywny wulkan tarczowy – Mauna Loa. Jest to również największa góra na Ziemi o wysokości 9145 m (4975 m góry znajduje się pod wodą).

6. Z dala od lądu

Hawaje są jednym z najbardziej izolowanych miejsc na świecie, leżąc około 3 900 kilometrów od kontynentalnej części USA.

7. Surfing na Hawajach

Hawaje są uznawane za miejsce narodzin surfingu, sportu, który początkowo był zarezerwowany dla hawajskiej szlachty.

8. Czas hawajski

Hawaje mają własną strefę czasową (Hawaiian Standard Time) i nie przestawiają zegarów na czas letni.

9. Unikalna kuchnia hawajska

Lokalna kuchnia łączy wpływy różnych kultur, w tym polinezyjskiej, azjatyckiej i amerykańskiej, tworząc unikalne dania takie jak poke, loco moco czy hawajskie plate lunch.

10. Święto Króla Kamehameha

11 czerwca na Hawajach obchodzony jest dzień Króla Kamehameha, upamiętniający Kamehameha Wielkiego, który zjednoczył wyspy Hawajskie.

11. Bogini Pele

Jedną z najbardziej znanych postaci w mitologii hawajskiej jest Pele, bogini wulkanów i ognia. Wierzy się, że mieszka w kraterze wulkanu Kilauea.

12. Endemiczne gatunki

Na Hawajach żyje wiele unikalnych gatunków roślin i zwierząt, które nie występują nigdzie indziej na świecie, np. gęś hawajska (Bernikla hawajska).

13. Obserwacje astronomiczne

Ze względu na swoje wyjątkowe warunki atmosferyczne i niskie zanieczyszczenie świetlne, szczyt Mauna Kea na Hawajach jest jednym z najlepszych miejsc na świecie do obserwacji astronomicznych.

zobacz: 10 największych teleskopów na świecie

14. Język hawajski

Język hawajski, choć w przeszłości zagrożony wyginięciem, jest obecnie na etapie odradzania się i jest nauczany w szkołach oraz promowany jako ważny element kulturowy.

Autor: Pasjonat

Dodaj ciekawostkęHawaje pytania


Co oznacza słowo “Hawaje” (“Hawaii”) i skąd pochodzi?

Słowo “Hawaii” pochodzi z języka rdzennych mieszkańców wysp i może oznaczać “ojczyzna”. Istnieją różne teorie dotyczące pochodzenia nazwy, ale powszechnie uznaje się, że odnosi się ona do konceptu rodzinnego, przynależności lub miejsca pochodzenia.

Jaka jest średnia temperatura na Hawajach?

Hawaje cieszą się łagodnym klimatem tropikalnym z niewielkimi wahaniami temperatury w ciągu roku. Średnia roczna temperatura waha się zazwyczaj od 23°C do 30°C.

Co to jest Luau i czego można się po nim spodziewać?

Luau to tradycyjne hawajskie przyjęcie lub uczta. Podczas luau goście mogą doświadczyć tradycyjnych potraw, takich jak kalua pig (świnia pieczona w ziemi), poi oraz hula, tradycyjnego hawajskiego tańca.

Jakie miasto jest stolicą Hawajów?

Stolicą Hawajów jest Honolulu.

Jakiego języka używa się na Hawajach?

Język hawajski (ʻŌlelo Hawaiʻi) jest jednym z dwóch oficjalnych języków stanu Hawaje, obok angielskiego.

Dlaczego Hawaje są nazywane “Wyspami Aloha”?

Hawaje są nazywane “Wyspami Aloha” nie tylko ze względu na ciepłe powitanie, jakiego można doświadczyć od mieszkańców, ale również dlatego, że słowo “Aloha” ma wiele znaczeń, w tym miłość, współczucie, pokój i szacunek. Termin ten doskonale oddaje ducha i kulturę archipelagu.

Jakie są główne składniki tradycyjnej hawajskiej sałatki poke?

Tradycyjna hawajska sałatka poke zazwyczaj zawiera surową rybę (często tuńczyka), marynowaną w mieszance sosu sojowego, oleju sezamowego, soli morskiej, cebuli oraz w niektórych wariantach czosnku lub imbiru. Jest to popularna potrawa, która ma wiele regionalnych odmian.

Ile osób mieszka na Hawajach?

1 442 000 (2021).

Jaką powierzchnie zajmują Hawaje?

28 313 km².

Cały archipelag Hawajski należy do stanu Hawaje?

Tylko atol Midway, leżący w północno-zachodniej archipelagu, nie należy do stanu Hawaje.

Dodaj pytanie / odpowiedź

21 ciekawostek o oceanach

21 ciekawostek o oceanach

Oceany to olbrzymie “cmentarzysko” wraków statków. Szacuje się, że jest ich ponad 3 miliony. Ponad 97% wody w oceanach jest słona. 94% zwierząt występujących na Ziemi żyje w oceanach.

28 ciekawostek o Afryce

28 ciekawostek o Afryce

Afryka jest to drugi pod względem wielkości kontynent na świecie. Powierzchnia Afryki, populacja, najwyższy szczyt, największe jezioro, rzeka, państwo, miasto. Rekordy temperatur, ilość państw

24 ciekawostki o Niemczech

24 ciekawostki o Niemczech

Niemcy to kraj znajdujący się w środkowej Europie, sąsiadujący m.in. z Polską, Francją i Danią. Jaki w tym kraju jest najwyższy szczyt? Największa rzeka, jezioro? Ilu mieszka Polaków? Jaka jest średnia wieku mieszkańców? Jaka płaca minimalna? Gęstość zaludnienia?

51 ciekawostek o wężach

51 ciekawostek o wężach

Czy w Polsce żyją węże? Co jedzą węże? Czy wąż ma powieki? Żmija zygzakowata jest wężem? Ile żyją węże? Jakiej długości są węże? Dlaczego wąż ma rozszczepiony język?

Kategorie

Zwierzęta: