IKEA ciekawostki

Firmy

Ostatnia aktualizacja : 2021-02-08 16:18:26

IKEA

IKEA jest to przedsiębiorstwo znane na całym świecie głównie z produkowanych mebli gotowych do samodzielnego złożenia.

Firma założona została 28 lipca 1943 roku przez 17-letniego Szweda – Ingvara Kamprada.

.

IKEA pytania

Pomóż nam udoskonalać paczki wiedzy dodając własne pytania, udzielając odpowiedzi oraz wprowadzając poprawki (skorzystaj z formularza pod pytaniami)

Skąd wzięła się nazwa IKEA?

Jest to akronim składający się z inicjałów nazwiska założyciela (Ingvar Kamprad), farmy na której dorastał (Elmtaryd) i rodzinnej wioski Agunnaryd.

Odpowiedź: Mati


Dodaj pytanie / odpowiedź

.

IKEA ciekawostki

Pomóż nam udoskonalać paczki wiedzy dodając własne ciekawostki oraz poprawiając już istniejące (skorzystaj z formularza pod ciekawostkami)

1. Od 2008 roku IKEA jest największą na świecie firmą sprzedającą meble.

2. W 2015 roku założyciel IKEA – Ingvar Kamprad był 8 najbogatszym człowiekiem na świecie. Jego majątek oszacowano na 58,7 miliardów dolarów.

3. Sklepy IKEA znajdują się w 445 miejscach na świecie.

4. Rocznie ponad 900 milionów osób odwiedza sklepy IKEA.

5. Na produkcję mebli z IKEA przeznacza się około 1% wszystkich wycinanych drzew na świecie.

6. Firma IKEA początkowo zajmowała się tylko sprzedażą wysyłkową. Pomysł na dołączenie do oferty mebli zrealizowano w 1948 roku.

7. Najwięcej sklepów IKEA znajduje się w Niemczech (53). Na drugim miejscu są Stany Zjednoczone (51).

8. Pierwszym meblem do samodzielnego złożenia był stolik w kształcie liścia (Lovet). Pojawił się w sprzedaży w 1956 roku.

9. Najczęściej sprzedającym się meblem w IKEA jest regał Billy. Aby sprostać zapotrzebowaniu, produkuje się ich ponad 15 na minutę. Regał Billy sprzedawany jest od ponad 40 lat. Na 30. rocznice jego powstania w 2009 roku sprzedano na świecie 41 milionów jego egzemplarzy.

10. Szacuje się, że około 10% Europejczyków zostało poczętych w łóżkach IKEA.

11. Najpopularniejszym daniem kupowanym w punktach gastronomicznych IKEA są klopsiki (rocznie sprzedaje się ich ponad 150 milionów).

12. Jednym z głównych celów firmy jest doprowadzenie do zasilania obiektów wyłącznie energią odnawialną, za pomocą turbin wiatrowych i paneli słonecznych.

13. Firma IKEA zatrudnia około 165 000 pracowników na świecie.

14. Założyciel IKEA Ingvar Kamprad słynął z wyjątkowo skromnego życia mimo olbrzymiego majątku. Raz nie został wpuszczony na galę wręczenia nagrody Przedsiębiorcy Roku ponieważ przyjechał autobusem.

15. W sklepach IKEA do wyboru jest ponad 12 000 różnych produktów.

16. W 2012 roku z katalogów IKEA opublikowanych w Arabii Saudyjskiej usunięte zostały wszystkie kobiety.

17. Największy sklep IKEA znajduje się w Seulu (Korea Południowa). Ma powierzchnię 59 000 m2.

18. W każdym sklepie IKEA jest plac zabaw dla dzieci.

Autor: Mati

Dodaj ciekawostęZobacz również:

Klapki Chebello – włoski szyk na gorące dni

Klapki Chebello – włoski szyk na gorące dni

W ostatnich latach klapki zdecydowanie wróciły do łask i przeżywają swój najprawdziwszy renesans. A to dlatego, że coraz chętniej sięgamy po luźne elementy garderoby, lubimy czuć się komfortowo i swobodniej. Podobnie jest z butami, szczególnie, gdy początki wiosny dawno już za nami, a za oknem coraz częściej świeci upalne słońce. Dla pań, które uwielbiają uczucie nieskrępowania i wolności powstały świetne, wygodne i prześliczne buty na wiosnę i lato – klapki Chebello. Z radością sięgną po nie kobiety, które nie chcąc rezygnować z blichtru i elegancji, stawiają na swobodę i prawdziwy letni luz.

IKEA ciekawostki

IKEA ciekawostki

Najczęściej sprzedającym się meblem w IKEA jest regał Billy. Aby sprostać zapotrzebowaniu, produkuje się ich ponad 15 na minutę. W sklepach IKEA do wyboru jest ponad 12 000 różnych produktów.

iPhone ciekawostki

iPhone ciekawostki

Na każdym zdjęciu reklamującym iPhona na ekranie jest godzina 9:41. W 2018 roku Apple sprzedało 220 milinów iPhone’ów. Na świecie jest około 900 milionów użytkowników smartfonów iPhone.

Ford ciekawostki

Ford ciekawostki

Ford jest piątym co do wielkości producentem samochodów na świecie. Skąd wzięła się nazwa Ford? Dlaczego w Japonii nie ma salonów Forda? Prezesem wykonawczym w firmie Ford jest prawnuczek Henry’ego Forda.