Ile kosztuje prywatna szkoła podstawowa?

dzieci, Nauka, szkoły

prywatna szkoła podstawowa

Większość uczniów w Polsce uczy się w szkołach publicznych, które są ogólnodostępne i umożliwiają bezpłatne kształcenie zarówno w podstawówce, jak i liceum czy technikum. Szkoły prywatne w Polsce kojarzą się z niższym poziomem i wysokimi kosztami, a idea niepublicznych szkół przywodzi na myśl uczniów zagranicznych placówek, dzieci arystokratów czy celebrytów. Czy prywatna podstawówka faktycznie kosztuje tak dużo i kształci gorzej niż publiczna? Sprawdzamy!

Niepubliczna szkoła podstawowa – na jakie koszta trzeba się przygotować?

Edukacja w Polsce jest bezpłatna. Rodzice nie płacą za możliwość uczęszczania do szkół dzieci, a w przypadku szkoły podstawowej nie płacą również za podręczniki. Wyjątkiem są szkoły prywatne, w których należy opłacić czesne – rozłożone na lata nauki, semestry lub miesiące. Chcąc zapisać dziecko do niepublicznej placówki, należy liczyć się jednak nie tylko z samym czesnym, które w zależności od miasta i rodzaju szkoły waha się od 600 do 1600 zł za miesiąc, ale także z koniecznością zakupu mundurków – często w wersji zimowej i letniej. Prywatna podstawówka przez całe 8 lat kształcenia może kosztować rodziców nawet ponad 128 000 zł! Decydując się na kształcenie dziecka w prywatnej placówce, trzeba liczyć się z tym, że niekiedy konieczne jest opłacenie czesnego również w okresie wakacyjnym.

CZYTAJ TAKŻE: Jak zachęcić dziecko do nauki?

Jak w każdej szkole, wycieczki, wyżywienie  czy zajęcia fakultatywne opłacane są dodatkowo. Na wysokość czesnego wpływa wiele czynników. Dużo zależy od tego, jaką ofertę edukacyjną proponuje konkretna niepubliczna szkoła podstawowa oraz od etapu kształcenia. Może się bowiem zdarzyć, że inne opłaty przewidziane będą dla dzieci uczących się w klasach I-III, a inne dla tych uczęszczających do klas IV-VIII. Ponadto, na cenę wpływ może mieć także lokalizacja szkoły, wyposażenie, liczba pracowników, w tym także zatrudnionych obcokrajowców. Nie bez znaczenia jest również charakter organu, który daną szkołę prowadzi – czy jest nim podmiot prywatny (czyli osoba fizyczna lub prawna), którego działalność jest nastawiona na zysk, czy też fundacja lub stowarzyszenie, które z założenia działają non-profit. Częstą praktyką szkół niepublicznych jest przyznawanie zniżek na czesne dla kolejnego dziecka uczęszczającego do tej samej placówki.

Alternatywa dla szkół prywatnych

Przyglądając się wachlarzowi szkół niepublicznych, od razu zauważyć można podział na szkoły prywatne i społeczne. Placówki prywatne działają – w dużym uproszczeniu – jak firma. Organem decyzyjnym jest zarząd i to on ustala, na co przeznaczone zostaną środki generowane przez szkołę. Szkołą społeczną zarządzają poniekąd… sami rodzice, którzy wybierają skład zarządu. To właśnie oni demokratycznie podejmują większości decyzji jak np. uchwalają na walnym zgromadzeniu wysokości czesnego w danym roku szkolnym. Ponadto -w wielu szkołach społecznych, wysokość czesnego zależy także od wkładu pracy rodziców na rzecz placówki. Wydatki takich szkół zawsze są ściśle powiązane z jej działalnością czy rozwojem, gdyż stowarzyszenia, będące organem prowadzącym, działają zazwyczaj w modelu non-profit. Szczegółowe dane na temat szkół i zajęć przez nie prowadzonych,  znaleźć można na ich stronach internetowych. W poszukiwaniu rzetelnych opinii i porad warto zajrzeć na portal dla nauczycieli, gdzie pracownicy oświaty – w tym także  placówek niepublicznych- dzielą się spostrzeżeniami i doświadczeniami.

Anatomia
anatomia


Kosmos
kosmos


Ssaki
ssaki


Owoce
owoce

Dzień Edukacji Narodowej ciekawostki

Dzień Edukacji Narodowej ciekawostki

Dzień Edukacji Narodowej jest to święto oświaty i szkolnictwa ustanowione 27 kwietnia 1972 roku. Dlaczego Dzień Edukacji Narodowej obchodzi się 14 października?

Korzyści z kursów w szkole policealnej

Korzyści z kursów w szkole policealnej

Wiele młodych osób decyduje się skończyć liceum, ponieważ jako nastolatkowie nie mają jeszcze pomysłu, co chcieliby robić w życiu. Często jednak okazuje się, że po skończeniu szkoły średniej studia nie są ich marzeniem, a po maturze nie mają zbyt dużych szans na rynku pracy, ponieważ nie mają doświadczenia ani praktycznych umiejętności niezbędnych do wykonywania danego zawodu. Najlepszym wyjściem okazuje się wtedy szkoła policealna, która oferuje szkolenia i kursy zawodowe dla osób, które ukończyły już szkołę średnią, ale chcą podnieść swoje kwalifikacje zawodowe.

Tłumacz ustny – kiedy jest potrzebny?

Tłumacz ustny – kiedy jest potrzebny?

W czasach powszechnej globalizacji w zasadzie w każdym społeczeństwie żyją ludzie posługujący się różnymi językami. Poza tym, współpraca biznesowa, a także kontakty towarzyskie właściwie nie mają dzisiaj granic. Z tego powodu tłumaczenia są bardzo potrzebne, w wielu obszarach życia. Kiedy jednak niezbędny jest tłumacz ustny?

Psychologia ciekawostki

Psychologia ciekawostki

Co oznacza nazwa „psychologia”? Dlaczego niektóre osoby krzyczą, gdy są szczęśliwe? Czym zajmuje się psychologia akademicka?