Jak zostać grafikiem komputerowym?

informatyka, Nauka, porady, praca

grafik komputerowy

Jeśli zastanawiasz się intensywnie nad rozpoczęciem kariery grafika komputerowego, z pewnością przychodzi Ci do głowy wiele pytań. Chciałbyś przede wszystkim dowiedzieć się, jak zostać grafikiem komputerowym i ile Ci to zajmie czasu. Oprócz tego, ciekawi Cię, co robi grafik komputerowy w swojej codziennej pracy i jakie są podstawowe umiejętności, które musi opanować.

Na wszystkie te pytania odpowiemy w tym artykule!

Czy każdy może zostać grafikiem komputerowym?

Grafik komputerowy w tym momencie to jeden z najbardziej popularnych zawodów. Znajdziemy go również w praktycznie każdym zestawieniu najbardziej przyszłościowych zawodów. Grafika komputerowa to bardzo ciekawa dziedzina łącząca w sobie informatykę, sztukę oraz matematykę. Dlatego też często interesują się nią umysły ścisłe, którym jedna nie jest obce poczucie estetyki oraz kreatywność.

Czy tylko takie osoby mogą zostać grafikami komputerowymi? Zdecydowanie nie. Czy zatem każdy może zostać grafikiem komputerowym? Odpowiedź na to pytanie również brzmi „nie”. Kwestia kreatywności i zmysłu estetycznego jest niezwykle istotna w pracy grafika. Czy można się tego nauczyć? Trudno znaleźć jednoznaczną odpowiedź na to pytanie.

Z jednej strony cechy tego typu uznaje się powszechnie za wrodzone, co by wskazywało na to, że niestety nie można się kreatywności i poczucia estetyki nauczyć. Z drugiej zaś strony istnieją pewne uniwersalne wzorce oraz zasady kompozycyjne, na których można opierać swoje projekty. Ponadto, niemal każdy klient przychodzi już ze swoją wizją i ma pewne określone upodobania, do których będziemy musieli się dostosować.

Jaki jest zatem wniosek? Nie możesz się od razu zniechęcać i uznać, że brak Ci kreatywności czy talentu plastycznego. Powinieneś najpierw wykonać kilka projektów na próbę (w najprostszym, najbardziej intuicyjnym programie) i ocenić efekty swojej pracy. Najlepiej, gdybyś zebrał też opinie wśród znajomych. Da Ci to chociaż podstawowy ogląd sytuacji.

Na starcie dobrze byłoby zainwestować w siebie i swoje umiejętności projektowania. Obecnie rynek e-learningowy wciąż się rozwija i w domowym zaciszu możesz zgłębiać tajniki grafiki komputerowej dzięki kursowi online, jak również skorzystać z wielu programów graficznych, które oferują wersje próbne dla nowych użytkowników.

Co robi grafik komputerowy?

Zdecydowania większość funkcjonujących na rynku organizacji ma potrzebę komunikowania się. Mówimy tu zarówno o komunikacji wewnętrznej (pomiędzy jej członkami) oraz zewnętrznej (z klientami, inwestorami, partnerami, instytucjami). Jaki to ma związek z grafiką komputerową? Ogromny.

projektowanie grafiki

Bardzo duża część populacji to osoby będące wzrokowcami. Sporo osób to również typy mieszane: słuchowco-wzrokowcy czy dotykowco-wzrokowcy. Żeby dotrzeć skutecznie do takich osób, najlepiej zaangażować w przekazanie komunikatu właśnie elementy graficzne.

Warto przy tym znać podstawowe zasady tego, w których miejscach projektu skupia się ludzki wzrok, w jaki sposób porusza się on po kreacji graficznej, jakie kolory przywołują konkretne skojarzenia… Reasumując, grafik komputerowy wykorzystuje formy wizualne do przekazania określonego komunikatu swojemu odbiorcy.

Jaki to może być komunikat? Możliwości są niezliczone. Mamy klasyczne formy, które wszystkim kojarzą się od razu z procesem komunikacji: mailing, newsletter, zaproszenie czy ogłoszenie. Ale tak naprawdę to dopiero początek.

Czy logo będzie komunikatem? Oczywiście. Zarówno logo jak i cały branding mają do przekazania odbiorcy określony komunikat. Od jego wyglądu (kształty, kolorystyka, symbolika) zależeć będzie odbiór całej marki, która się pod nim kryje.

Strona internetowa? Jak najbardziej. Często jest to pierwszy kontakt odbiorcy z daną marką, produktem czym usługodawcą. Dlatego też akurat strona internetowa w procesie komunikacji z klientem jest niezwykle istotna. Wszelkie formy outdoorowe? Jak najbardziej. To komunikaty dotyczące Twojej marki w terenie.

Czym więc tak naprawdę zajmuje się grafik komputerowy? Można powiedzieć, że zajmuje się tworzeniem projektów graficznych, ale można też uznać, że grafik komputerowy zajmuje się tworzeniem komunikacji wizualnej z obecnymi i potencjalnymi interesariuszami.

grafika komputerowa

Jak zostać grafikiem komputerowym?

Podstawą projektowania będą dwa filary: warstwa narzędziowa oraz warstwa estetyczna. Żeby móc skutecznie tworzyć projekty graficzne, musisz poznać podstawowe narzędzia oraz umiejętność posługiwania się nimi. Ponadto, nie będziesz w stanie stworzyć dobrego projektu bez znajomości podstaw kompozycji.

Wiele osób na początku się zniechęca do podejmowania jakichkolwiek prób projektowych ze względu na ceny programów graficznych. Jednakże tak jak osoba rozpoczynająca przygodę z bieganiem nie wybiera od razu najdroższych na rynku butów dla profesjonalistów, tak początkujący grafik nie musi wykupić licencji na najdroższy program, która zrujnuje jego miesięczny budżet.

Zacznij od darmowych programów graficznych. Darmowe programy graficzne oferują naprawdę szerokie możliwości. Jeśli będziesz jednak czuł, że nie spełniają już one Twoich oczekiwań, możesz skorzystać z darmowego okresu próbnego płatnego programu i zdecydować, czy rzeczywiście go potrzebujesz. Jednakże na początku przygody z grafiką komputerową, darmowe programy graficzne powinny Ci w zupełności wystarczyć.

Co zatem z drugim filarem? Opanowanie podstawowych zasad kompozycji wcale nie jest takie trudne. Jeśli raz nauczysz się, jak zadbać o spójność projektu, jak dobierać kolory i jak hierarchizować elementy kompozycji, stworzysz setki udanych projektów.

Grafika komputerowa – jak zacząć?

Podsumowując, na początku swojej drogi będziesz potrzebował odpowiednich narzędzi, kreatywności, znajomości zasad kompozycyjnych oraz odrobiny chęci. Pamiętaj, że nauka każdej nowej umiejętności to proces i nie nauczysz się projektowania z dnia na dzień. Ważne, żebyś się nie zniechęcał, miał zawsze otwartą głowę, szukał inspiracji i ćwiczył, ćwiczył, jeszcze raz ćwiczył. Pamiętaj, że nigdy nie jest za późno na zmianę branży.

Polecane kategorie:

Anatomia
anatomia


Kosmos
kosmos


Ssaki
ssaki


Owoce
owoce

Pozycjonowanie w e-commerce – na co zwrócić uwagę?

Pozycjonowanie w e-commerce – na co zwrócić uwagę?

Strony, które znajdują się wysoko w wynikach wyszukiwania są przez użytkowników odwiedzane najczęściej. Jednocześnie też cieszą się ich bardzo dużym zaufaniem. Odnosi się to do wszystkich stron www, także do sklepów internetowych. Najlepszym sposobem na poprawienie widoczności platformy e-commerce w wynikach wyszukiwania jest pozycjonowanie.

Czym charakteryzuje się kierunek Architektura krajobrazu?

Czym charakteryzuje się kierunek Architektura krajobrazu?

Architektura krajobrazu to kierunek, który z roku na rok cieszy się coraz większą popularnością. Zajmuje się on zagospodarowaniem otoczenia przy wykorzystaniu środowiska naturalnego. Jak wyglądają studia? Czego można się na nich nauczyć i dla kogo będą odpowiednie? Podpowiadamy.

Jak zapisać się na kurs elektryka?

Jak zapisać się na kurs elektryka?

Kurs elektryka to jedno z najpopularniejszych szkoleń zawodowych w Polsce, a po jego ukończeniu można zdobyć uprawnienia elektryczne pozwalające na podjęcie pracy w branży energetycznej. Sprawdź, jak zapisać się na kurs elektryka już dzisiaj!

Tłumacz polsko-holenderski

Tłumacz polsko-holenderski

Z każdym kolejnym rokiem coraz więcej Polaków decyduje się na wyjazd za granicę w poszukiwaniu szansy na lepsze życie. Często wybieranym kierunkiem jest Holandia, która kusi dużo wyższymi zarobkami niż można otrzymać w Polsce. Przenosiny do nowego kraju na stałe wiążą się z wieloma urzędowymi sprawami. Aby mieć pewność, że wszystkie formalności zostały wykonane prawidłowo, potrzebny jest doświadczony tłumacz polsko holenderski.