Kolarstwo szosowe ciekawostki

kolarstwo, Sport

Ostatnia aktualizacja : 2020-10-20 23:11:09

kolarstwo szosowe

Kolarstwo szosowe to najstarsza i najbardziej popularna odmiana kolarstwa.

Zawodnicy ścigają się na rowerach szosowych po utwardzonych drogach publicznych.
Kolarstwo szosowe pytania

Pomóż nam udoskonalać paczki wiedzy dodając własne pytania, udzielając odpowiedzi oraz wprowadzając poprawki (skorzystaj z formularza pod pytaniami)

Ile kosztuje kolarzówka, na której jeżdżą zawodowi kolarze?

W zależności od wybranego modelu cena wynosi od 35 do nawet 55 tysięcy złotych.

Odpowiedź: Mati


Czym różni się kierownica aerodynamiczna, od zwykłej?

Kierownica aerodynamiczna posiada specjalne przedłużenie, które pozwala oprzeć o nie łokcie, przybierając bardziej opływową pozycję.

Odpowiedź: Mati


Czym jest peleton?

Jest to duża, zwarta grupa jadących razem kolarzy.

Odpowiedź: Mati


Dodaj pytanie / odpowiedź
Kolarstwo szosowe ciekawostki

Pomóż nam udoskonalać paczki wiedzy dodając własne ciekawostki oraz poprawiając już istniejące (skorzystaj z formularza pod ciekawostkami)

1. Kolarstwo szosowe stało się sportem zorganizowanym w 1868 roku. Największą popularność szybko zyskało we Francji, Hiszpanii, Belgii i we Włoszech.

2. Pierwszym krajem poza Europą, w którym kolarstwo szosowe stało się popularne była Kolumbia (w okresie po II wojnie światowej).

3. Od 1896 roku kolarstwo szosowe jest dyscypliną olimpijską.

4. Największym kolarskim turniejem, powstałym w 1903 roku, jest Tour de France. Każdy etap przyciąga setki tysięcy przydrożnych kibiców.

5. Obecnie maksymalna długość jednodniowego wyścigu nie może przekraczać 290 km.

6. Kolarz na stromych zjazdach może osiągnąć prędkość przekraczającą 110 km/h.

7. Muro di Guardiagrele to jeden z najbardziej morderczych podjazdów w zawodach kolarstwa szosowego (średnie nachylenie wynosi około 22%). Najbardziej stromy odcinek ma 30%.

8. Obecnie najchętniej wybieranym typem rowerów szosowych są modele aerodynamiczne. Mimo niewielkiej wagi doskonale tłumią drgania.

Autor: Olo

Dodaj ciekawostę


Zobacz również:

Rzut dyskiem ciekawostki

Rzut dyskiem ciekawostki

Tylko 3 mężczyzn w historii rzuciło dyskiem ponad 72 m w oficjalnych zawodach. Rekord świata rzutu dyskiem kobiet jest prawie 3 metry lepszy od rzutu mężczyzn.

Rzut oszczepem ciekawostki

Rzut oszczepem ciekawostki

Koty nie mają w mózgu receptorów pozwalających odczuwać słodki smak. W chwili wyrzuty oszczep może osiągnąć prędkość ponad 100 km/h. Do 1885 roku rzucano oszczepem z miejsca.

Kazimierz Górski ciekawostki

Kazimierz Górski ciekawostki

Boiskowy pseudonim Kazimierza Górskiego to “Sarenka”. W czasach największej świetności porównywany był do Ernesta Wilimowskiego. Na zawsze zapisał się w historii polskiej piłki nożnej zdobywając będąc trenerem złoty medal Igrzysk Olimpijskich w 1972 roku i 3 miejsce na Mistrzostwach Świata w 1974 roku.

George Best ciekawostki

George Best ciekawostki

George Best to były północnoirlandzki piłkarz grający na pozycji pomocnika. Od 1966 do 1972 roku był najlepszym strzelcem Manchesteru United. W 1984 roku trafił na 3 miesiące do więzienia…

Najpopularniejsze w ciągu ostatnich 24 godzin


Zebraliśmy już...

16 000 ciekawostek oraz 10 000 pytań i odpowiedzi. To dopiero początek! Mamy ambitny plan stworzyć największy na świecie zbiór ciekawostek o wszystkim co nas otacza. Podoba Ci się nasza praca? Możesz postawić nam symboliczną kawę:)

Postaw mi kawę na buycoffee.to
Codziennie nowe paczki wiedzy

zobacz wszystkie
listopad 2020 paczki wiedzy


Anatomia

anatomia


Kosmos

kosmos


Ssaki

ssaki

Owoce

owoce


Kalendarz wydarzeń