9 ciekawostek o magnetarze
Magnetar jest to rodzaj gwiazdy neutronowej o bardzo silnym polu magnetycznym, który emituje w sposób regularny lub nieregularny promieniowanie gamma oraz promieniowanie rentgenowskie.
Model magnetara po raz pierwszy przedstawiony został w 1992 roku przez Roberta Duncana i Christophera Thompsona.
Ostatnia aktualizacja: 2024-05-18 16:00:34
Magnetar ciekawostki
1. Magnetar obraca się z prędkością od 2 do 12 sekund (dużo wolniej od pulsarów).
zobacz: 9 ciekawostek o pulsarze
2. Pierwotną teorię dotyczącą magnetarów zaproponowaną w 1992 roku rozwinął polski astronom – Bohdan Paczyński.
3. Łyżka substancji pobranej z wnętrza magnetara ważyłaby ponad 100 milionów ton.
4. Szacuje się, że w samej Drodze Mlecznej jest ponad 30 milionów nieaktywnych magnetarów.
zobacz: 7 ciekawostek o Drodze Mlecznej
5. Pole magnetyczne wytworzone przez magnetar jest 100 milionów razy silniejsze od najmocniejszego magnezu wytworzonego przez człowieka. Są to najpotężniejsze znane obiekty magnetyczne we wszechświecie.
6. Znane są 24 magnetary (dane z 2020 roku).
7. W 2004 roku dotarło do Ziemi promieniowanie gamma z magnetara znajdującego się poza Drogą Mleczną.
8. Gdyby magnetar znajdował się w odległości mniejszej niż 10 lat świetlnych od Ziemi, zniszczyłby warstwę ozonową kończąc życie na planecie.
9. Najbliższy znany magnetar znajduje się około 9000 lat świetlnych od Ziemi.
zobacz: 65 ciekawostek o Ziemi
Autor: Mati
Dodaj ciekawostkę
Magnetar pytania
Kiedy mówi się, że magnetar pulsuje, a kiedy wytwarza błyski?
Magnetar „pulsuje”, gdy emituje promieniowanie w sposób regularny, a wytwarza „błyski”, gdy emituje promieniowanie nieregularnie.
Od czego zależy, że magnetar pulsuje lub błyska?
Pulsacje i błyski w przypadku magnetarów zależą głównie od intensywności ich silnego pola magnetycznego i dynamicznych procesów zachodzących w ich wnętrzu. Istnieje kilka teorii dotyczących mechanizmów generujących te zjawiska, ale dokładny proces nie jest jeszcze w pełni zrozumiany. Jedna z teorii sugeruje, że pulsacje mogą być spowodowane niestabilnościami w materii wewnątrz magnetara, które powodują gwałtowne wybuchy energii magnetycznej. Błyski mogą być wynikiem przepływu i reorganizacji materii na powierzchni magnetara, w wyniku czego dochodzi do uwolnienia ogromnej ilości energii w postaci promieniowania rentgenowskiego lub gamma.
Jak powstaje magnetar?
Magnetar powstaje w skutek wybuchu supernowej największych gwiazd (kilkadziesiąt razy większych od Słońca). Jak dokładnie do tego dochodzi, tego nie wiadomo.
Jakiej wielkości jest magnetar?
Magnetary mają średnice około 20 km.
Jaką masę mają magnetary?
Mają masę około 1,4 masy Słońca.
Jaka jest żywotność magnetarów?
Szacuje się, że pole magnetyczne magnetarów zanika po około 10 000 latach.
Co się stanie, gdy magnetar wpadnie do czarnej dziury?
Gdy magnetar zbliżyłby się wystarczająco blisko czarnej dziury, siły pływające rozciągnęłyby go, a w rezultacie doszłoby do rozerwania gwiazdy na strzępy. Materia z magnetara zostałaby wciągnięta do czarnej dziury w formie tzw. akrecyjnego dysku. Akrecyjny dysk to wirujący, nagrzany obłok materii, który tworzy się wokół czarnej dziury, gdy materia z otaczającego ją obiektu (w tym przypadku magnetara) zostaje wciągnięta w jej pole grawitacyjne.
Co się stanie, gdy się zderzą dwa magnetary?
Gdy dwa magnesy się zderzą, będą oddziaływać na siebie siłą przyciągania lub odpychania, w zależności od ich polaryzacji. Mogą się przyciągać, jeśli mają przeciwne bieguny, lub odpychać, jeśli mają takie same bieguny. W wyniku zderzenia mogą zmienić swoje położenie lub obroty, ale ich struktura i właściwości magnetyczne pozostaną nienaruszone.
Dodaj pytanie / odpowiedź
Najpopularniejsze paczki wiedzy z kategorii: Nauka
- 65 ciekawostek o Ziemi
- 38 ciekawostek o Marsie
- 35 ciekawostek o Słońcu
- 25 ciekawostek o Księżycu
- 16 ciekawostek o Układzie Słonecznym
zobacz wszystkie paczki wiedzy o kosmosie
- 54 ciekawostki o mózgu
- 19 ciekawostek o oczach
- 15 ciekawostek o wątrobie
- 13 ciekawostek o skórze
- 21 ciekawostek o języku
zobacz wszystkie paczki wiedzy o anatomii
Chrom ciekawostki
Chrom to pierwiastek chemiczny, metal przejściowy z bloku d układu okresowego. Jakie są najważniejsze właściwości chromu? Do czego wykorzystuje się chrom? Jakie są źródła chromu w diecie?
Dhaulagiri ciekawostki
Dhaulagiri to siódmy najwyższy szczyt na świecie, położony w Himalajach środkowo-zachodnich na obszarze Nepalu. Wznosi się 8 167 m nad poziomem morza. Jakie są zagrożenia związane ze wspinaczką na Dhaulagiri?
Tapir ciekawostki
Tapir to duży ssak z rodziny tapirowatyc, należący do rzędu nieparzystokopytnych. Ma krępe ciało, krótkie nogi, krótki ogon oraz charakterystyczny, wydłużony nos przypominający trąbę. Pierwsze tapiry pojawiły się na Ziemi w późnym miocenie około 20 milionów lat temu.
Grejpfrut ciekawostki
Grejpfrut to owoc cytrusowy pochodzący z tropikalnych rejonów Ameryki Środkowej. Jest hybryda pomarańczy olbrzymiej z Archipelagu Malajskiego, z pomarańczą chińską. Grejpfruty mają soczysty miąższ o intensywnym, kwaskowatym smaku z lekką nutą goryczy.