Nauka pływania – kiedy warto zacząć?

bezpieczeństwo, kursy, Nauka, rozwój

pływanie

Wielu dorosłych żałuje, że nie wzięło się za naukę pływania, gdy byli młodsi. Uważają, że wtedy mieli więcej czasu oraz możliwości. Dlatego teraz chcą zawczasu nauczyć tej umiejętności swoich dzieci. Tylko w jakim wieku najlepiej rozpocząć stosowne lekcje?

Pływanie dla dzieci

Przyjmuje się, że już czteroletniemu dziecku można zacząć pokazywać podstawy pływania. Jednak na samym początku znacznie ważniejszym zadaniem będzie oswojenie malucha z wodą. Musimy być bowiem świadomi tego, że dziecko może być na samym początku nieco wystraszone. Dlatego absolutnie na nie nie naciskajmy, zamiast tego pokażmy mu, że nie ma się czego bać.

Możemy więc zabrać malucha na basen, ale nie po to, aby udzielać mu pierwszych lekcji. Nauka pływania musi być poprzedzona… zwykłą zabawą. W ten sposób dziecko nie będzie czuło niepotrzebnej presji. Zamiast niej spędzi w wodzie miło czas, dzięki czemu później chętnie do niej wróci.

Niektórzy rodzice niepotrzebnie starają się mocno wpłynąć na dziecko. Jednak maluchowi może być ciężko zrozumieć, że pływanie jest przydatną umiejętnością. Pamiętajmy, że dzieci patrzą się na świat inaczej, nie rozpatrują wad i zalet różnych rzeczy. Dodatkowo podczas wizyt w wodzie warto używać dmuchanych zabawek. Mogą one sprawić, że czas spędzony na basenie będzie znacznie przyjemniejszy.

Zajęcia z nauki pływania

Część rodziców chce nauczyć dzieci pływania samodzielnie. To jest jak najbardziej możliwe, zwłaszcza w sytuacji, gdy rodzice również dobrze pływają (lub przynajmniej jeden z nich). Jeśli nasz maluch jest już oswojony z wodą, to lekcje z pewnością będą znacznie łatwiejsze.

Miejmy na uwadze to, że wszystko powinno zawierać elementy zabawy. Niektórzy nie zdają sobie sprawy z tego, ile rzeczy można przekazać dziecku podczas pozornie prozaicznych czynności. Tymczasem maluchy bardzo szybko chłoną wiedzę, a dzieje się to tym sprawniej, im bardziej są zmotywowane. A co lepiej zmotywuje kilkulatka od dobrej zabawy wraz z rodzicami?

Bywa jednak i tak, że rodzice niespecjalnie czują się na siłach do nauczenia dziecka tej umiejętności. Czasem żadne z dorosłych nie potrafi pływać, dlatego też ciężko jest przekazać jakieś informacje. Zdarza się, że dziecko samo „załapie” i nauczy się tego podczas spędzania czasu w wodzie z innymi dziećmi. To jednak dość rzadkie sytuacje.

Na szczęście istnieją jeszcze szkoły pływania https://paar.edu.pl/nauka-plywania-dla-dzieci. Podczas zajęć instruktorzy wprowadzą dzieci w podstawowe tajniki, dzięki którym z czasem maluchy opanują tę umiejętność. Dodatkowym atutem jest to, że zajęcia mogą obserwować także rodzice. Dzięki temu mogą oni dodawać maluchom otuchy, a także zareagować, jeśli na przykład dziecko zacznie płakać.

Zdecydowanie rekomendujemy takie zajęcia. Jeśli nasz szkrab opanuje już podstawy, to będzie mógł wyrazić chęć wejścia na wyższy poziom. Pływanie niesie ze sobą szereg rozmaitych korzyści, dlatego też choćby ze względów zdrowotnych warto spróbować i zapisać dziecko na zajęcia. Pamiętajmy jednak, że nie powinniśmy do niczego zmuszać.

materiał zewnętrzny

Anatomia
anatomia


Kosmos
kosmos


Ssaki
ssaki


Owoce
owoce

Nauka francuskiego: 5 skutecznych metod na opanowanie języka francuskiego

Nauka francuskiego: 5 skutecznych metod na opanowanie języka francuskiego

Jeśli zastanawiasz się nad nauką języka francuskiego, to koniecznie przeczytaj nasz artykuł! Proces opanowania nowego języka może wydawać się długi i żmudny. Jednak możesz zastosować sprawdzone sposoby, które przyspieszą naukę i uczynią ją bardziej przyjemną. Oto 5 skutecznych metod na opanowanie języka francuskiego!

Reumatyzm ciekawostki

Reumatyzm ciekawostki

Reumatyzm to ogólne określenie różnych stanów chorobowych dotykających głównie stawy i tkanki okołostawowe. Jakie są najczęstsze objawy reumatyzmu? Kto jest najbardziej narażony na reumatyzm?

Jak efektywnie łączyć pracę z nauką na studiach? Praktyczne porady

Jak efektywnie łączyć pracę z nauką na studiach? Praktyczne porady

Okres studiów to nie tylko czas intensywnej nauki, ale również szansa na zdobycie pierwszych doświadczeń zawodowych. Studiowanie w obcym mieście najczęściej wiąże się z koniecznością samodzielnego utrzymania i podjęcia zatrudnienia. Jak łączyć naukę i pracę na studiach, aby mieć dodatkowo czas na inne aktywności?

Studia menedżerskie – czy warto?

Studia menedżerskie – czy warto?

Na czym polegają studia menedżerskie? Jakie kompetencje można nabyć w czasie studiów? Dla kogo są studia menedżerskie i czy warto podjąć kształcenie? Sprawdź!