Tenis ciekawostki

tenis

Ostatnia aktualizacja : 2020-10-27 18:31:10

tenis

Tenis jest to dyscyplina sportowa polegająca na odbijaniu piłki rakietą tenisową tak, aby omijając siatkę przeszła na pole przeciwnika.

Główną organizacją jest Międzynarodowa Federacja Tenisowa (ITF).

.

Tenis pytania

Pomóż nam udoskonalać paczki wiedzy dodając własne pytania, udzielając odpowiedzi oraz wprowadzając poprawki (skorzystaj z formularza pod pytaniami)

Dlaczego tenis przestał być sportem olimpijskim po 1924 roku?

Powodem był konflikt pomiędzy ILTF i MKOL.

Odpowiedź: Mati

Czym jest “Wielki Szlem”?

Jest to tytuł przyznawany zawodnikowi, który wygra w ciągu jednego roku wszystkie cztery turnieje wielkoszlemowe.

Jakie są turnieje wielkoszlemowe?

Australian Open, French Open, Wimbledon i US Open.

Jakiej wysokości jest siatka do tenisa?

Przy słupkach ma 107 cm, a na środku 91,4 cm.

Ile waży piłeczka do tenisa?

Piłka tenisowa może ważyć od 56 do 59,4 gramów.

Ile waży rakieta tenisowa?

Waga rakiety tenisowej wynosi od 260 do 300 gramów.

Dodaj pytanie / odpowiedź

.

Pomóż nam udoskonalać paczki wiedzy dodając własne ciekawostki oraz poprawiając już istniejące (skorzystaj z formularza pod ciekawostkami)

1. Początki współczesnego tenisa sięgają końca XIX wieku. W Wielkiej Brytanii sport ten nazywany był lawn tennis, co oznacza tenis na trawie. Zasady gry spisane zostały w 1877 roku.

2. Harry Gem i Augurio Perera w 1872 roku założyli pierwszy na świecie klub tenisowy – Leamington Spa.

3. Tenis był sportem olimpijskim od 1896 do 1924 roku. Po wielu latach przerwy powrócił od 1988 roku.

4. W turniejach wielkoszlemowych panowie grają do 3 wygranych setów. W przypadku zaciętych starć pojedynek może trwać nawet ponad 5 godzin.

5. Nazwy “Wielki Szlem” użył po raz pierwszy w 1933 roku dziennikarz amerykańskiej gazety “New York Times”.

6. W latach od 1908 do 1961 roku nie można było serwować z wyskoku.

7. Najstarszym turniejem tenisowym na świecie jest Wimbledon. Rozgrywany jest od 1877 roku.

8. Najdłuższy mecz tenisowy trwał aż 11 godzin i 5 minut. John Isner pokonał Nicolasa Mahutema 6–4, 3–6, 6–7, (7–9), 7–6 (7–3), 70–68 (finał).

9. Don Budge jest jedynym zawodnikiem w historii tenisa, który wygrał 6 kolejnych turniejów wielkoszlemowych (1937-1938).

10. Początkowo grano białymi piłkami. Żółte pojawiły się dopiero w 1986 roku.

11. Podczas meczów Wimbledonu, trawa ma dokładnie 8 mm wysokości.

12. Sam Groth z Australii uderzył piłkę z rekordową prędkością ponad 263 km/h.

13. Rekordzistą wśród kobiet w najmocniejszym uderzeniu piłki jest Niemka Sabine Lisicki (210 km/h).

14. Boris Becker w 1985 roku wygrał Wimbledon mając 17 lat.

15. Najkrótszy oficjalny mecz trwał 20 minut. Susan Tutt pokonała Marion Bandy na Wimbledonie w 1969 roku.

Autor: Mati

16. 10 października 2020 roku Iga Świątek wygrała Roland Garros mając rekordowo niskie miejsce w rankingu WTA (53 miejsce). Awansowała na 17 miejsce.

Autor: Marta