Trójskok ciekawostki

lekkoatletyka, Sport

Ostatnia aktualizacja : 2020-08-10 17:57:08

trójskok grafika

fot. Martin Rulsch / Wikimedia Commons (CC BY-SA 4.0)

Trójskok jest to konkurencja lekkoatletyczna polegająca na tym, że zawodnik musi wykonać trzy następujące po sobie skoki, lądując obunóż na piaszczystej skoczni.

Długość skoku mierzy się od miejsca wybicia przy pierwszym skoku, do pierwszego śladu pozostawionego po lądowaniu.

.

Trójskok pytania

Pomóż nam udoskonalać paczki wiedzy dodając własne pytania, udzielając odpowiedzi oraz wprowadzając poprawki (skorzystaj z formularza pod pytaniami)

Dlaczego są tak duże różnice w rekordowych skokach kobiet i mężczyzn?

Na różnice ma wpływ oczywiście budowa ciała, genetyka oraz fakt, że w wykonaniu kobiet jest to dość młody sport. Walkę o złoty medal olimpijski kobiety zaczęły dopiero w 1996 roku (mężczyźni 100 lat wcześniej).

Odpowiedź: paczka-wiedzy


Dlaczego rekord trójskoku na świeżym powietrzy jest lepszy niż w hali?

Najważniejsze zawody organizowane są na otwartym stadionie, uczestniczą w nich najlepsi z najlepszych. Taka rywalizacja mobilizuje do osiągania lepszych rezultatów. Dodatkowo skacząc na zewnątrz można trafić na korzystny ruch powietrza, który pomoże osiągnąć lepszy rezultat.

Odpowiedź: paczka-wiedzy


Jak należy wykonać prawidłowo trójskok?

Zgodnie z wytycznymi IAAF: skok należy wykonać tak, aby zawodnik po pierwszym wybiciu wylądował na tej samej nodze, z której wystartował; w kroku powinien wylądować na drugiej stopie, z której następnie się wybija i ląduje obunóż.

Odpowiedź: paczka-wiedzy

trójskok grafika2

fot. Richard Giles from Perth, Australia / wikipedia.org (CC BY-SA 2.0)


Trójskok był dyscypliną starożytnych igrzysk olimpijskich?

Odkryto źródła historyczne o starożytnych igrzyskach olimpijskich w których opisano skoki na odległość ponad 15 m. Stąd przypuszczenia, że musiała być to seria skoków. Innych dowodów nie ma.

Odpowiedź: paczka-wiedzy


Kiedy skok uznawany jest za nieważny?

Wtedy, gdy zawodnik przekroczy linię startu, pomyli kolejność stóp podczas odbicia lub przekroczy wyznaczony czas (90 sekund).

Odpowiedź: paczka-wiedzy


Gdzie w Polsce jest najlepsza szkółka do trenowania trójskoku?

czekamy na odpowiedź…

Odpowiedź:


Co potrzeba, aby zacząć trenować trójskok?

czekamy na odpowiedź…

Odpowiedź:


Dodaj pytanie / odpowiedź

.

Trójskok ciekawostki

Pomóż nam udoskonalać paczki wiedzy dodając własne ciekawostki oraz poprawiając już istniejące (skorzystaj z formularza pod ciekawostkami)

1. Trójskok jest dyscypliną olimpijską od pierwszej nowożytnej edycji zorganizowanej w 1896 roku.

2. Trójskok kobiet po raz pierwszy pojawił się na Igrzyskach Olimpijskich dopiero w 1996 roku.

3. Pierwszym złotym medalistom w trójskoku (na I IO w 1896) był James Connolly ze Stanów Zjednoczonych. Osiągnął wynik 13,71 m.

4. W 1829 roku w starożytnych igrzyskach Taliteann (irlandzkich zawodach sportowych) jedną z głównych konkurencji był trójskok.

5. Aktualny rekord świata w trójskoku mężczyzn wynosi 18,29 m. Ustanowił go Jonathan Edwards z Wielkiej Brytanii 7 sierpnia 1995 roku w szwajcarskim mieście Göteborg.

6. Aktualny rekord Polski w długości trójskoku mężczyzn wynosi 17,53 m. Ustanowił go Zdzisław Hoffmann 4 czerwca 1985 roku w Madrycie.

7. Aktualny rekord świata w trójskoku kobiet wynosi 15,5 m. Ustanowiła go Inesa Kraweć z Ukrainy 10 sierpnia 1995 roku w szwajcarskim mieście Göteborg.

8. Aktualny rekord Polski w trójskoku kobiet wynosi 14,44 m. Ustanowiła go Małgorzata Trybańska 29 lipca 2010 roku w Barcelonie.

9. Piaskownica zaczyna się 13 metrów od belki w międzynarodowych zawodach mężczyzn i 11 metrów w zawodach kobiet.

10. Na Igrzyskach Olimpijskich w Moskwie w 1980 roku sędzia nie zaliczył 8 z 12 skoków dwóch czołowych zawodników pochodzących z Brazylii i Australii. Powodem było “zahaczanie” w locie nogą o ziemię. Pomogło to zdobyć rosyjskim zawodnikom złoty i srebrny medal. Po tym wydarzeniu zmieniono przepisy. Dotknięcie nogą ziemi w czasie przeskoku nie jest uznawane za błąd.

11. Tylko 6 skoczków ma rekord życiowy ponad 18 metrów.

12. Christian Taylor najwięcej razy pokonał barierę 18 metrów, 4 razy – 18,11 (2017), 18,06 (2015), 18,04 (2015), 18,02 (2015).

13. Jonathan Edwards skoczył 18,43 m. Rekord nie został uznany z powodu silnego wiatru (+2,4).

14. Polak Józef Szmidt zdobył dwa złote medale olimpijskie w trójskoku (w Rzymie 1960 i w Tokio w 1964).

15. Polak Zdzisław Hoffmann na Mistrzostwach Świata w Helsinkach w 1983 roku zdobył złoty medal oddając skok na odległość 17,42 m.

Autor: paczka-wiedzyZobacz również:

Szachy ciekawostki

Szachy ciekawostki

Druga książka wydrukowana w języku angielskim była o szachach. Najszybszy możliwy pat można osiągnąć w 10 rund. Najmłodszy mistrz świata miał 10 lat i 7 miesięcy a najstarszy 74 lata.

Turniej Czterech Skoczni ciekawostki

Turniej Czterech Skoczni ciekawostki

W 1966 roku gościem specjalnym noworocznego konkursu w Garmisch-Partenkirchen był 53 letni Stanisław Marusarz. W garniturze z krawatem, w pożyczonych butach i nartach skoczył…

Piłka ręczna ciekawostki

Piłka ręczna ciekawostki

6 kwietnia 2006 roku Albania przegrała z Wyspami Owczymi aż 1 do 81. Katar jest jedyną reprezentacja spoza Europy, która zdobyła medal na Mistrzostwach Świata.

Maraton ciekawostki

Maraton ciekawostki

Maraton jest to bieg długodystansowy mający dokładnie 42 195 m. 16 października 2011 roku Fauja Singh jako pierwszy 100-latek ukończył maraton. Zajęło mu to 8 godzin, 11 minut i 6 sekund.

Codziennie nowe paczki wiedzy

zobacz wszystkie
listopad 2020 paczki wiedzy


Anatomia

anatomia


Kosmos

kosmos


Ssaki

ssaki


Owoce

owoce


Kalendarz wydarzeń

 

Komentarze

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *