Ubezpieczenie OC – sprawdź najlepsze oferty – Porowneo.pl!

Zgodnie z polskim prawem, każdy zarejestrowany pojazd musi posiadać ważne ubezpieczenie OC. Według statystyk od obowiązku opłaty uchylają się głównie młodzi kierowcy w wieku od 20 do 25 lat. Mają oni małe doświadczenie w prowadzeniu pojazdów, co wiąże się z większą ilością spowodowanych wypadków. Nie warto ryzykować. Średni koszt OC jest niższy od najtańszej kary za jego brak.

ubezpieczenie oc grafik1

Co wpływa na wysokość OC?

  • parametry samochodu podane w dowodzie rejestracyjnym (pojemność silnika, ilość drzwi, rodzaj używanego paliwa, przebieg, sposób użytkowania),
  • miejsce zamieszkania oraz parkowania,
  • wiek właściciela,
  • stan cywilny oraz liczba dzieci,
  • wysokość zniżek przyznanych przez firmę ubezpieczeniową.

Ceny ubezpieczeń OC są bardzo zróżnicowane. Największe firmy prześcigają się w ofertach. Trwa walka o klienta. Różnica w opłatach za ten sam model samochodu w różnych ubezpieczalniach może wynosić nawet 1000 zł. Samodzielnie nie jesteśmy w stanie przeanalizować wszystkich ofert dostępnych na rynku. Na szczęście z pomocą przychodzą nam kalkulatory OC, dzięki którym w ciągu kilku minut znajdziemy najlepiej dopasowaną ofertę.

Jak skorzystać z porównywarki cen na przykładzie Porowneo.pl?

Aby wyszukać idealnie dopasowaną do naszych potrzeb ofertę należy wypełnić krótki formularz na stronie https://porowneo.pl/. Podajemy w nim wszystkie wymagane parametry samochodu, datę od kiedy jest potrzebne ubezpieczenie oraz zakres ubezpieczenia (OC, AC, NNW). Następnie wpisujemy swój numer telefonu, zapoznajemy się z regulaminem i po jego akceptacji przechodzimy do danych osobowych i danych ubezpieczenia. Ostatnim krokiem jest odpowiedź na kilka pytań o stan samochodu i jego miejsce parkowania. Po szczegółowej analizie podanych informacji kierowca otrzymuje spis najlepszych ofert towarzystw ubezpieczeniowych.

Ile kosztuje OC?

Jak już wyżej wspomniałem na wysokość OC ma wpływ bardzo wiele czynników. Informację tą możemy najszybciej uzyskać korzystając z kalkulatora OC. W 2019 roku w Polsce średnia składka ubezpieczenia wynosiła 689 zł. Najwięcej, średnio 939 zł zapłacili mieszkańcy Wrocławia, a najmniej Rzeszowa – 614 zł.

Co oznacza skrót OC?

Ubezpieczenie OC – ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej.

Jaka jest kara za brak OC?

Brak policy OC wiąże się z wysoką karą finansową. W 2020 roku maksymalna dla właścicieli samochodów osobowych wynosi 5200 zł. Jeżeli przerwa w ciągłości ubezpieczenia OC nie przekracza 3 dni wtedy zapłacimy 20% pełnej stawki, do 14 dni – 50%. Prawdziwe problemy zaczynają się w razie wypadku. Średnia wysokość odszkodowań za spowodowane szkody w 2019 roku wynosiła ponad 16 tyś zł.

Dlaczego młodzi kierowcy muszą płacić droższe OC?

Statystycznie młodsi, mniej doświadczeni kierowcy powodują więcej wypadków drogowych, co się wiąże z większymi kosztami dla firm ubezpieczeniowych.

Dlaczego w większych miastach płaci się wyższe OC?

W dużych miastach jest większy ruch, co zwiększa prawdopodobieństwo wystąpienia kolizji. Przy ustalaniu ceny analizowana jest gęstość zaludnienia, ilość pojazdów, ilość zdarzeń drogowych, ukształtowanie terenu.

Dlaczego cena OC tak szybko wzrasta?

Każda firma ubezpieczeniowa chce zarabiać. Wprowadzenie podatku bankowego, nowe wytyczne KNF dotyczące rozliczeń szkód komunikacyjnych oraz większe kwoty wypłaconych odszkodowań przez lata przynosiły im ogromne straty. Aby wyjść na plus trzeba było podnieść ceny OC.

Mając pojazd historyczny trzeba mieć ubezpieczenie OC?

Pojazdy historyczne nie muszą być ubezpieczone dopóki nie zostaną wprowadzone do ruchu. Na czas użytkowania można skorzystać z umowy ubezpieczenia krótkoterminowego.

Dodaj pytanie / odpowiedź

OC grafika

Ubezpieczenia OC ciekawostki

1. Według danych GUS z 2018 roku w Polsce zarejestrowanych było ponad 23 miliony samochodów osobowych.

2. Rocznie w Polsce ponad 2 tysiące osób powoduje wypadek bez ubezpieczenia OC. Rekordzista miał do zapłaty karę ponad 1,4 mln zł.

3. W Irlandii za brak opłaconego OC można stracić prawo jazdy nawet na 2 lata.

4. 53,8% kierowców pojazdów zarejestrowanych w Warszawie zadeklarowało brak szkód w całej swojej historii ubezpieczenia.

5. Dzięki porównywarkom OC, takim jak np. porowneo.pl czas wyszukiwania najlepszych ofert na rynku skrócił się do około 4 minut.

Dodaj ciekawostę

Polecane kategorie:

Anatomia

anatomia


Kosmos

kosmos


Ssaki

ssakiOwoce

owoce


Kalendarz wydarzeń