Jak pozbyć się zmian skórnych?

anatomia

zmiany skórne grafika
Zmiany skórne pojawiają się u wielu osób niezależnie od płci, wieku, prowadzonego trybu życia. Na część z nich zupełnie nie zwraca się uwagi, inne potrafią irytować, a nawet przyczyniać się do dyskomfortu i zaniżenia poczucia własnej wartości. Zmiany skórne to jednak nie tylko kwestia estetyki, lecz także zdrowia. Każdą niepokojącą brodawkę, włókniaka czy zmianę barwnikową warto zawsze skonsultować z lekarzem, ponieważ (mniejsza) część z nich może mieć potencjał nowotworowy. Jak się ich pozbyć?

  1. Rodzaj zmian skórnych
  2. Dlaczego warto usunąć zmiany skórne?

Rodzaj zmian skórnych

Większość ośrodków medycyny estetycznej, jak również obiektów zajmujących się profilaktyką nowotworową, zachęca do tego, aby każdą niepokojącą zmianę najpierw skonsultować. Zanim udasz się na przykład do https://cmeik.pl/, gdzie możesz usunąć taką zmianę, warto najpierw umówić się na konsultację ze specjalistą. Większość miejsc oferuje możliwość chirurgicznego wycięcia zmian skórnych, część z nich powinna zostać jednak poddana badaniu histopatologicznemu.

Zmiany skórne mogą powstawać w różnych warstwach skóry. To z kolei przekłada się na ich wygląd, kształt lub wielkość. Wyróżnia się:

  1. brodawki skórne – najczęściej są to brodawki łojotokowe i wirusowe. Pierwsze to nowotwory skóry, ale łagodne, bez skłonności do przemiany rakowej. Drugie powstają w wyniku działania wirusów, w tym na przykład HPV, który powoduje powstawanie kurzajek.
  2. włókniaki – pojawiające się w miejscach niewielkich urazów skóry lub zapalenia mieszka włosowego (włókniaki twarde); to także łagodne nowotwory (włókniaki miękkie), które pojawiają się często wraz z wielkiem. Do tej gruby zalicza się również odciski, nagniotki i modzele pojawiające się na stopach.
  3. zmiany barwnikowe – czyli znamiona wrodzone oraz nabyte. Wymagają one szczególnej obserwacji, ponieważ mogą stanowić zapowiedź pojawienia się czerniaka złośliwego.

Dlaczego warto usunąć zmiany skórne?

Usuwanie zmian skórnych (https://cmeik.pl/oferta/usuwanie-zmian-skornych/) to w wielu przypadkach kwestia estetyki, natomiast trzeba również zdawać sobie sprawę, że jest to forma profilaktyki nowotworowej. Chirurgiczne usunięcie zmiany skórnej umożliwia jej ocenę pod kątem histopatologicznym. Samo usunięcie z reguły jest mało inwazyjnym zabiegiem, który nie jest bolesny. Najczęściej stosuje się podczas niego znieczulenie miejscowe. Chirurg skalpelem wycina zmianę wraz z niewielkim marginesem zdrowej tkanki, a następnie zakłada szwy i opatrunek. Usuwanie zmian skórnych w znieczuleniu miejscowym nie wymaga żadnych procedur przygotowawczych. Podczas jednej wizyty można usunąć do 2-3 zmian. Oczywiście, jeśli pacjentka chciałaby przy okazji zadbać o poprawę jakości skóry, jej gęstości i redukcję zmarszczek, to zaleca się zachowanie kilkunastodniowego odstępu między usuwaniem zmian a na przykład https://cmeik.pl/oferta/radiofrekwencja-mikroiglowa/

materiał zewnętrzny

Często odwiedzane: