historia, motoryzacja, porady
Kto nie chciałby posiadać wygodnego, ekskluzywnego samochodu, o najwyższej klasie wykonania? W dodatku, szczególnie młodzi, zachwycą się także sportowym designem i osiągami. Chcąc wskazać na markę spełniającą tego typu wymagania, nie ma się co oszukiwać, ale McLaren ma wszystkie cechy i udogodnienia samochodu idealnego.
ciekawostki, historia, Nauka |
Prehistoria to okres liczony od momentu użycia pierwszych kamiennych narzędzi przez homininów do powstania pisma. Na jakie podstawowe epoki dzieli się prehistoria?
ciekawostki, Europa, historia |
Strefa Schengen to europejski obszar obejmujący 27 państw, na którym zniesiona została kontrola graniczna na wewnętrznych granicach. Skąd się wzięła nazwa “Schengen”? Jakie kraje należą do strefy Schengen?
elektronika, historia, Książki
Dla wielu czytelników książek, atrakcyjna jest nie tylko sama czynność czytania, ale także ta z chwil, gdy w księgarni pojawiają się nowości czytelnicze, prezentowane przez dane wydawnictwo. Nie każdy tytuł będzie hitem, nie wszystkie pozycje są to kasowe bestsellery. Jakkolwiek, dla wielu, z pewnością, książki to sens życia, niezależnie od tematyki czy liczby stron. Również przez Polskę przechodzi boom na książki elektroniczne. Klasyczny book zmienił się w e book, a e książki co roku są coraz bardziej popularne. Czy wiesz jednak, że ebooki miały swoje początki już w latach 30. XX wieku? Jaka jest ich historia? Czym właściwie są ebooki? Czy spośród książek elektronicznych najpopularniejsze są lektury szkolne? Na jakich urządzeniach możemy czytać ebooki?
ciekawostki, historia |
Czarny poniedziałek to powszechna nazwa dnia, w którym odnotowano największy spadek procentowy w historii giełdy nowojorskiej (indeks akcji Dow Jones Industrial Average).
ciekawostki, historia |
Kalendarz gregoriański to kalendarz słoneczny, wprowadzony w 1582 roku przez papieża Grzegorza XIII. Czym różni się kalendarz gregoriański od kalendarza juliańskiego?
historia, ważne dni |
1 sierpnia 1944 roku, w czasie II wojny światowej, rozpoczęło się powstanie warszawskie – zbrojne wystąpienie przeciwko wojskom niemieckim, okupującym Warszawę. Walki trwały do 3 października 1944 roku.
ciekawostki, historia |
Traktat wersalski był głównym traktatem pokojowym, oficjalnie kończącym I wojnę światową. Został podpisany 28 czerwca 1919 roku w Wersalu, w Paryżu. Ile państw brało udział w obradach?
ciekawostki, historia |
Paleozoik to jedna z er w geologicznym rozwoju Ziemi. Szacuje się, że trwała od ok. 540 do 290 milionów lat temu. Jak nazywają się poszczególne okresy paleozoiku? Jakie zwierzęta jako pierwsze pojawiły się na lądzie?
ciekawostki, historia |
Średniowiecze to epoka w historii Europy, następująca po starożytności. Trwało pomiędzy V a XV wiekiem. Jaka epoka nastąpiła po średniowieczu? Jak inaczej mówiono na średniowiecze? Skąd wzięła się nazwa “wieki ciemne”?
ciekawostki, historia, Nauka |
Starożytność to okres w historii, nie mający ściśle określonych ram czasowych. Przyjęto, że obejmuje czas od 3500 roku p.n.e. do V wieku n.e. Starożytność dzieli się na 3 epoki: epokę kamienia, brązu i żelaza.
ciekawostki, historia, wynalazki |
Dlaczego Joseph-Ignace Guillotin postulował wprowadzenie gilotyny? Czy gilotyny używano tylko we Francji? Czy to możliwe, by odcięta głowa “żyła” po dekapitacji?