Polska jest to drużyną z Europy rozgrywająca oficjalne mecze od 1921 roku.

Od 2023 roku trenerem reprezentacji jest Michał Probierz (dane z 1 czerwca 2024 roku).

Polski Związek Piłki Nożnej założony został 20 grudnia 1919 roku.

Ostatnia aktualizacja: 2024-06-04 20:04:50

Reprezentacja Polski ciekawostki

1. Pierwszy mecz Polska rozegrała 18 grudnia 1921 roku. Przegrała 1:0 z Węgrami.

2. Najwięcej meczów w reprezentacji Polski rozegrał Robert Lewandowski (148). Reprezentuje kraj od 2008 roku.

3. Najwięcej bramek strzelił Robert Lewandowski (w 148 meczach zdobył 82 gole).

4. Polska w 1972 roku zdobyła złoty medal olimpijski oraz dwa razy srebrny – w 1976 i 1982 roku.

5. Najmłodszym debiutantem był Włodzimierz Lubański. 4 września 1963 roku wszedł na boisko mając 16 lat i 188 dni. Co ciekawe zdobył w tym meczu bramkę.

6. Najstarszym graczem był Jerzy Dudek. 4 czerwca 2013 roku zagrał mecz mając 40 lat, 2 miesiące i 12 dni.

Autor: Stats

7. 1 kwietnia 2009 roku Polska pokonała w meczu eliminacyjnym do Mistrzostw Świata San Marino 10:0.

zobacz: 10 najwyższych zwycięstw reprezentacji Polski w piłce nożnej

8. 26 czerwca 1948 roku Polska odniosła najwyższą porażkę w historii. Przegrała 8:0 z Danią (mecz towarzyski).

9. Najdroższym zawodnikiem jest Jakub Kiwior. Jego wartość rynkowa wynosi 30 mln euro (dane z 1 czerwiec 2024).

Autor: Ranking

10. Polska zajmuje 28 miejsce w rankingu FIFA (dane z 1 czerwca 2024 roku).

11. Najwyższe miejsce w rankingu FIFA – 5 (sierpień 2017).

12. Najniższe miejsce w rankingu FIFA – 78 (grudzień 2013).

Autor: Alf

13. Stadionem Narodowym Polski jest PGE Narodowy w Warszawie (pojemność 58 000).

Autor: Martini

14. Sponsorem technicznym reprezentacji Polski od 2009 roku jest Nike.

zobacz: 18 ciekawostek o Nike

15. Polska rozegrała łącznie 869 meczów (378 wygranych, 211 remisów i 280 porażek). Dane z 1 maja 2024.

16. Najwięcej meczów Polska rozegrał z reprezentacją Rumunii – 35 (6 wygranych, 15 remisów i 14 porażek). Dane z 1 czerwca 2024 roku.

17. Reprezentacja Polski najwięcej meczów wygrała z Finlandią – 20 zwycięstw w 31 meczach (dane z 1 czerwca 2024).

18. Najwięcej porażek Polska poniosła w starciu z Węgrami – 15 przegranych w 28 meczach (dane z 1 czerwca 2024).

Autor: AbsurdySportowe

19. Rankiem 19 czerwca 2018 roku, w dniu meczu z Senegalem na MŚ 2018 roku na wykopie pojawił się komentarz „Śniła mi się przegrana Polski z Senegalem 1:2, cionek samobój. O kur… oby nie”. Autor niestety okazał się prorokiem…

Autor:

20. Ostatnie minuty meczu z Japonią na MŚ 2018 uznawane są za najgorszą końcówkę meczu w historii Mistrzostw Świata. Japończycy przez ponad 5 minut podawali sobie piłkę na środku boiska, a Polacy według słów trenera Nawałki „ćwiczyli niski pressing”, przyglądając się rywalowi. Wydarzeniu temu towarzyszyły ogromne gwizdy kibiców, którzy już wtedy zaczęli opuszczać stadion.

21. Podczas tej kuriozalnej końcówki meczu z Japonią cały czas przy linii boiska stał Kuba Błaszczykowski, czekający aż piłka opuści boisko, żeby mogło dojść do zmiany. Po paru minutach trener Nawałka kazał Grosickiemu upaść, udając kontuzję, żeby sędzia przerwał grę i mógł dokonać zmiany. Jednak sędzia po tym wydarzeniu od razu zakończył mecz.

Autor:

22. Polacy ustanowili w meczu z Japonią niechlubny rekord mistrzostw świata 2018. Przebiegli tylko 80 km. Podczas meczu panowały ciężkie warunki. Temperatura odczuwalna wynosiła ponad 36 stopni Celsjusza, jednak nie jest to wytłumaczenie. Egipcjanie w meczu prze 35 stopniach przebiegli 106 km.