Rzut dyskiem ciekawostki

lekkoatletyka

Ostatnia aktualizacja : 2021-09-06 10:14:53

rzut dyskiem

© Marie-Lan Nguyen / Wikimedia Commons / CC-BY 3.0

Rzut dyskiem jest to konkurencja lekkoatletyczna polegająca na wyrzuceniu jedną ręka dysku, na jak największą odległość.

Dysk musi wylądować w wyznaczonym polu, będącym wycinkiem koła o kącie 40 stopni.
Rzut dyskiem pytania

Pomóż nam udoskonalać paczki wiedzy dodając własne pytania, udzielając odpowiedzi oraz wprowadzając poprawki (skorzystaj z formularza pod pytaniami)

Ile waży dysk?

Mężczyźni rzucają dyskiem o wadze 2 kg, a kobiety o wadze 1 kg.

Odpowiedź: Mati


Kiedy rzut uznaje się za spalony?

Kiedy dysk wyląduje poza wyznaczonym polem będącym wycinkiem koła o kącie 40 stopni oraz gdy zawodnik podczas wyrzutu nadepnie lub przekroczy metalową obręcz koła.

Odpowiedź: Mati


Jak mierzone są rzuty dyskiem?

Odległość rzutu mierzy się za pomocą taśmy od środka koła do śladu pozostawionego przez dysk.

Odpowiedź: Mati


Dlaczego nikt w obecnych czasach nie może poprawić rekordu świata?

czekamy na odpowiedź…

Odpowiedź:


Jaką wielkość ma koło z którego oddaje się rzut?

Koło ma średnicę 2,5 m.

Odpowiedź: Mati


Jakiej wielkości jest dysk?

Dysk, którym rzucają mężczyźni ma średnicę 22 cm, a dysk kobiet 18 cm.

Odpowiedź: Mati


Ile waży dyskobol szwedzki Daniel Stahl?

155 kg.

Odpowiedź: Tommm


Dodaj pytanie / odpowiedź
Rzut dyskiem ciekawostki

Pomóż nam udoskonalać paczki wiedzy dodając własne ciekawostki oraz poprawiając już istniejące (skorzystaj z formularza pod ciekawostkami)

1. Jest to sport starożytny. Rzeźba Myrona “Dyskobol” wykonana w V wieku p.n.e. przedstawia atletę rzucającego dyskiem.

2. Rzut dyskiem był konkurencją starożytnego greckiego pięcioboju który odbywał się już w 708 r p.n.e. Obecnie jest jedną z konkurencji dziesięcioboju.

3. Współczesne rzucanie dyskiem zapoczątkował w latach 70-tych XIX wieku niemiecki nauczyciel gimnastyki – Christian Georg Kohlrausch. Metodą prób i błędów wraz ze swoimi uczniami opracowali kształt dysku, ustalili jego wagę i technikę rzucania (informacje te nie zachowały się z czasów starożytnych).

4. Rzut dyskiem jest dyscypliną olimpijską od pierwszych nowożytnych igrzysk zorganizowanych w 1896 roku w Atenach.

5. František Janda-Suk z Czech był pierwszym zawodnikiem w historii, który rzucał dyskiem metoda obrotową. W 1900 roku na IO w Paryżu zdobył srebrny medal.

6. Daniel Ståhl ze Szwecji został pierwszym zawodnikiem w historii, który oddał sześć rzutów powyżej 69,5 m w jednym konkursie. Miało to miejsce na Diamond League 2019 w Doha (Katar).

7. Pierwszym złotym medalistom nowożytnych igrzysk olimpijskich został Robert Garrett ze Stanów Zjednoczonych. Rzucił 29,15 m (był to wtedy rekord świata).

8. Pierwszą w historii kobietą, która zdobyła złoty medal nowożytnych igrzysk olimpijskich była Polka Halina Konopacka (1928 rok). Ustanowiła ówczesny rekord świata rzucając 39,62 m.

9. Rekord świata rzutu dyskiem kobiet jest prawie 3 metry lepszy od rzutu mężczyzn (kobiety rzucają 2 razy lżejszym dyskiem).

10. Rekord świata w rzucie dyskiem ustanowiony został 6 czerwca 1986 roku w niemieckim mieście Neubrandenburg. Jürgen Schult z Niemiec osiągnął odległość 74,08 m.

11. Rekord świata w rzucie dyskiem kobiet ustanowiony został 9 lipca 1988 roku w niemieckim mieście Neubrandenburg. Gabriele Reinsch z Niemiec osiągnęła odległość 76,80 m.

12. Tylko 3 mężczyzn w historii rzuciło dyskiem ponad 72 m w oficjalnych zawodach.

13. Martina Hellmann z Niemiec 6 września 1988 roku rzuciła dyskiem aż 78,14 m. Wynik ten nie jest uznawany za rekord ponieważ ustanowiony został na nieoficjalnej imprezie.

Autor: Mati

Dodaj ciekawostę


Zobacz również:

Skok o tyczce ciekawostki

Skok o tyczce ciekawostki

Z czego zrobiona jest tyczka? Jaką długość i średnicę ma tyczka? Pierwsze opisane zawody w skoku o tyczce odbyły się w Londynie, w 1826 roku. Wzięło w nich udział 1300 uczniów. Najwyższa odnotowana wysokość wynosiła 3,3 m

Trójskok ciekawostki

Trójskok ciekawostki

Trójskok jest dyscypliną olimpijską od pierwszej nowożytnej edycji zorganizowanej w 1896 roku. Aktualny rekord świata w trójskoku mężczyzn wynosi 18,29 m. Polak Józef Szmidt zdobył dwa złote medale olimpijskie w trójskoku

Najpopularniejsze w ciągu ostatnich 24 godzin


Zebraliśmy już...

16 000 ciekawostek oraz 10 000 pytań i odpowiedzi. To dopiero początek! Mamy ambitny plan stworzyć największy na świecie zbiór ciekawostek o wszystkim co nas otacza. Podoba Ci się nasza praca? Możesz postawić nam symboliczną kawę:)

Postaw mi kawę na buycoffee.to
Codziennie nowe paczki wiedzy

zobacz wszystkie
listopad 2020 paczki wiedzy


Anatomia

anatomia


Kosmos

kosmos


Ssaki

ssaki

Owoce

owoce


Kalendarz wydarzeń