Studia za granicą – od czego zacząć?

Nauka, porady, rozwój, szkoły

Studia za granicą to temat coraz bardziej popularny wśród licealistów. Edukacja na jednej z uczelni w Danii, Holandii, Niemczech, czy Wielkiej Brytanii daje niezastąpione doświadczenie studiowania w obcym kraju, doskonale przygotowuje uczniów do wejścia na późniejszy rynek pracy poprzez praktyczne podejście do zajęć, a także jest niezapomnianą przygodą z przyjaźniami trwającymi całe życie. Od czego zacząć swoje przygotowania?

Studia za granicą

Studia za granicą – od czego zacząć?

Wybierz kraj, w którym chcesz studiować

Swoje przygotowania do aplikacji na studia za granicą uczniowie powinni wybrać od decyzji na temat miejsca, w którym chcą studiować. Pomocne przy tym mogą być rankingi uczelni, takie jak the Guardian, ranking Szanghajski czy World University Rankings. Podczas podejmowania decyzji uczniowie powinni odpowiedzieć sobie na podstawowe pytania:

   – czy chcę studiować w dużym czy małym mieście?

   – czy uczelnia powinna mieć kampus?

   – czy wolę zajęcia praktyczne czy teoretyczne?

   – czy uczelnia zapewni mi wymianę studencką lub praktyki?

Bardzo istotny jest też koszt studiów, który waha się od darmowych studiów w Danii do kilkudziesięciu tysięcy złotych w Wielkiej Brytanii, czy USA. Do kosztów należy też doliczyć koszty życia w kraju, który uczniowie wybiorą.

Sprawdź terminy!

Większość uczelni zagranicznych swoją rekrutację przeprowadza znacznie wcześniej niż uczelnie w Polsce. Dokumenty aplikacyjne powinny zostać wysłane przez systemy rekrutacyjne jeszcze na długo przed zdawaniem matury, a często już w trakcie trwania egzaminów uczniowie znają odpowiedź od uczelni.

Na studia w Anglii musisz złożyć dokumenty przez system UCAS do 26 stycznia, w Danii jest to 15 marca, a w Holandii terminy zależą od uczelni, jednak na te najbardziej wymagające, najlepsze kierunki wypadają one w styczniu. Coraz bardziej popularnym kierunkiem wśród polskich studentów są studia w Irlandii. Tam aplikację w systemie CAO chętni studenci powinni złożyć przed 1 lutym.

studia

Jak przygotować się do studiów za granicą?

Przygotuj listę wymagań

Aplikacja na studia za granicą to proces wymaga dokładnego przygotowania. Większość z uczelni będzie chciała dowiedzieć się o aplikancie więcej, dlatego poprosi o dodatkowe dokumenty. Na studia w Holandii niektóre z uczelni poproszą o przesłanie transkryptów ocen (oceny z 1 i 2 klasy liceum), list motywacyjny, w którym uczeń uzasadnia, dlaczego wybiera właśnie ten kierunek i uczelnię, CV, w którym spisze swoje dotychczasowe doświadczenia, referencje od nauczyciela, czy nawet poproszą o napisanie dodatkowego egzaminu. W Danii dodatkowo ważna będzie ilość godzin, jaką uczeń przerobił w szkole z wymaganych przez uczelnie przedmiotów.

Sprawdzenie wymagań to kluczowy krok w aplikacji – czy na pewno uczeń zdaje wszystkie wymagane przedmioty?

Zdaj egzamin z języka angielskiego

Jednym z elementów aplikacji na studia za granicą jest udowodnienie odpowiedniego poziomu z języka, w którym będziesz studiować. Jeśli będą to studia w języku angielskim, uczelnia poprosi o certyfikat językowy. Najbardziej popularnym jest egzamin językowy IELTS. Warto wcześniej podejść do egzaminu, aby zostawić sobie czas na ewentualną poprawkę. Większość uczelni pozwala dosłać wyniki egzaminu już po terminie aplikacji, jednak są też takie, które będą go wymagać w trakcie składania dokumentów. Dlatego nie zwlekaj ze zdawaniem!

Nie czekaj, zacznij przygotowania do aplikacji na studia za granicą już dzisiaj.

materiał zewnętrzny

Anatomia
anatomia


Kosmos
kosmos


Ssaki
ssaki


Owoce
owoce

Okulary antyrefleksyjne

Okulary antyrefleksyjne

Antyrefleks to jedna z powłok uszlachetniających, która jest często polecana w salonach optycznych. Komu polecane są okulary antyrefleksyjne?

Zakon krzyżacki ciekawostki

Zakon krzyżacki ciekawostki

W jakim celu Konrad Mazowiecki sprowadził zakon krzyżacki? Czy zakon istnieje do dziś? Gdzie znajduje się siedziba zakonu? Kto jest obecnie Wielkim mistrzem?

Świat bez ławek, czyli jak by to wyglądało, gdyby nie meble miejskie!

Świat bez ławek, czyli jak by to wyglądało, gdyby nie meble miejskie!

Ludzie codziennie spędzają sporo czasu w przestrzeni miejskiej. Nie tylko dojeżdżają do pracy czy szkoły, lecz również załatwiają różnego rodzaju sprawy, spacerują czy uprawiają sport. Aby funkcjonowanie w terenie zurbanizowanym było bezpieczne, istotne jest zastosowanie pewnych elementów tworzących meble w przestrzeni miejskiej. Spełniają one funkcję ochronną, a dodatkowo rekreacyjną i dekoracyjną. Na co dzień rzadko zwracają uwagę, lecz po zastanowieniu się można dojść do wniosku, że poruszanie się po mieście pozbawionym tych elementów byłoby bardzo utrudnione.

Amazon FBA – czy warto skorzystać?

Amazon FBA – czy warto skorzystać?

Sprzedaż na Amazon łączy w sobie wiele wyzwań marketingowych, logistycznych i podatkowych. Otwiera za to ogrom możliwości, umożliwiając ekspansję na nowe rynki i nowych odbiorców. Wysyłka towarów z Polski do krajów UE następuje zgodnie z dwiema metodami: FBA i FBM. Dzisiaj skupimy się na modelu FBA (Fulfillment by Amazon), czyli sytuacji, kiedy towar zostaje wysłany z magazynów Amazon. Na czym polega FBA i czy warto wybrać tę formę logistyki?