29 czerwca od 1927 roku obchodzony jest Dzień Ratownika WOPR. Jakie są stopnie w WOPR? Jakie są główne zadania ratownika WOPR? Kiedy ratownik wywiesza czerwoną flagę?

Czy można żeglować bez uprawnień?
Czy można żeglować bez uprawnień?

Osoba nieposiadająca prawa jazdy nie powinna,oczywiście, prowadzić samochodu, osoba niepełnoletnia bez karty rowerowej – roweru, a jak to wygląda w świecie wodnym? Czy wybierając się “w świat mazurskich jezior”, można żeglować bez specjalnych uprawnień czy też raczej jest to już niemożliwe? Jak to wszystko formalnie wygląda?
Żeglowanie bez patentu
Co ciekawe, nie każde pływanie po mazurskim jeziorze, musi wiązać się z koniecznością udokumentowania tej możliwości. Istnieją łodzie żaglowe, które umożliwiają eksplorowanie polskich wód bez żadnych uprawnień. Mowa tutaj o łodziach żaglowych, których maksymalna długość wynosi 7,5 m, a prędkość, jaką są w stanie osiągnąć to raptem 10 kW. Jest to zatem bezpieczne rozwiązanie nawet dla większości amatorów i zazwyczaj nie trzeba się obawiać, że ktoś sobie nie poradzi, albo też komuś stanie się jakakolwiek krzywda.
Należy jednak pamiętać, że nie chodzi o amatorów, którzy ani razu w życiu nie mieli do czynienia z jachtem żaglowym, gdyż wymagana jest chociażby podstawowa orientacja w temacie. W przeciwnym razie mogą pojawić się problemy z wypożyczeniem tego typu wodnego środka lokomocji.
Pamiętajmy również, żeby nie przekraczać koniecznych uprawnień, gdyż będzie się to wiązało z koniecznością poniesienia kary.
Przygotowanie do żeglowania bez patentu
Marząc o niezapomnianym rejsie mazurskimi jeziorami, warto się do niego odpowiednio przygotować. Jeżeli będzie to nasz pierwszy raz, naprawdę opłaca się wziąć wtedy udział z specjalnym szkoleniu z kimś, kto ma do tego odpowiednie kwalifikacje, bądź też nawet poprosić doświadczoną osobę z kręgu naszych znajomych, która posiada już patent żeglarski na Mazurach, ażeby przekazała nam chociażby podstawowe umiejętności, potrzebne do rozpoczęcia świadomej i bezpiecznej wyprawy.
W ostateczności można oczywiście postawić na książki żeglarskie, które przybliżą nam tę tematykę, ale raczej każdy zdaje sobie sprawę, że sama teoria nigdy nie zastąpi praktyki i lepiej, żeby te książki były jedynie pomocnym dodatkiem, a nie odwrotnie.
Patent żeglarski
Jeżeli czujesz, że łódź żaglowa o długości 7,5 m to dla ciebie za mało, doskonałą opcją może okazać się zdobycie patentu żeglarskiego na Mazurach. Składa się on z trzech stopni i już uzyskanie pierwszego z nich – żeglarza jachtowego, daje możliwość przemierzania jachtem polskich wód śródlądowych, a nawet wód morskich, ale w przypadku tych drugich istnieje ograniczenie odległościowe w postaci 2 mil morskich od brzegu.
Drugim stopniem jest z kolei jachtowy sternik morski, który pozwala na kierowanie każdego rodzaju łodzią do 18 m długości po wszystkich wodach, a trzecim – kapitan jachtowy, który będzie już posiadał, zarówno uprawnienia do pływania po wszystkich wodach, jak również do pływania każdego rodzaju sprzętem.
Jak widzimy, bezpieczne oraz niezapomniane pływanie po polskich wodach wiąże się z szeregiem różnych przesłanek, które należy spełnić i o których należy pamiętać, zanim podejmie się jakiekolwiek pierwsze kroki, przybliżające nas do tej czynności.
materiał zewnętrzny
Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe ciekawostki
12 ciekawostek o jeziorze Wostok
Jezioro Wostok jest to największe znane jezioro podlodowcowe na Antarktydzie. Skąd wzięła się nazwa Wostok? Ile osób pracuje na stacji Wostok? Na jakiej wysokości znajduje się stacja Wostok?