Święty Mikołaj ciekawostki

ważne dni, zabawy

Ostatnia aktualizacja : 2020-07-12 09:24:12

Żył na przełomie III i IV wieku, był biskupem Miry w Licji, wsławił się cudami oraz pomocą biednym i potrzebującym.

Według legendy św. Mikołaj to starszy, siwy mężczyzna obdarowujący grzeczne dzieci prezentami, zamieszkujący w Laponii wraz z elfami i reniferami.

Święty Mikołaj grafika
...

Święty Mikołaj pytania

Pomóż nam udoskonalać paczki wiedzy dodając własne pytania, udzielając odpowiedzi oraz wprowadzając poprawki (skorzystaj z formularza pod pytaniami)

Skąd się wzięła tradycja zostawiania prezentów przez Świętego Mikołaja w skarpetach przy kominku?

Gdy biskup dowiedział się, że jeden z mieszkańców wsi postanowił sprzedać swoje 3 córki- nocą wrzucił przez komin trzy sakiewki z pieniędzmi, które wpadły do trzewików ustawionych przy kominie, które owe córki zostawiły w tym miejscu do wysuszenia.

Odpowiedź: marchewa1309


Czemu w Rosji zamiast Świętego Mikołaja jest Dziadek Mróz?

Ze względu na podobieństwo Świętego Mikołaja do bajkowej postaci nazywanej Moroz Krasnyj Nos

Odpowiedź: marchewa1309


Jaki jest adres świętego Mikołaja?

Dzieci mogą wysyłać listy na 3 adresy: do Drøbak w południowej Norwegii:
Julenissen’s Postkontor, Torget 4,
1440 Drøbak, Norwegia;


do Rovaniemi w Finlandii:
Santa Claus, Arctic Circle,
96930 Rovaniemi, Finlandia;


do Kanady:
Santa Claus, North Pole,
Canada, H0H 0H0

Odpowiedź: marchewa1309


Gdzie jest Park Świętego Mikołaja?

Wioska Świętego Mikołaja – park rozrywki położony w odległości ok. 8 km od Rovaniemi w Finlandii.

Odpowiedź: Paulina


Ile ma reniferów?

Ma 8 reniferów.

Odpowiedź: Milena


Jakie imiona mają renifery Świętego Mikołaja?

Kometek (Comet), Amorek (Cupid), Błyskawiczny (Blitzen), Fircyk (Dasher), Pyszałek (Prancer), Tancerz (Dancer), Złośnik (Vixen), Profesorek (Donner).

Odpowiedź: Milena


Dodaj pytanie / odpowiedź
Święty Mikołaj ciekawostki

Pomóż nam udoskonalać paczki wiedzy dodając własne ciekawostki oraz poprawiając już istniejące (skorzystaj z formularza pod ciekawostkami)

1. Święto ku jego czci Polacy obchodzą 6 grudnia.

2. Święty Mikołaj biskup Miry oddał cały swój majątek potrzebującym.

3. Święty Mikołaj grzecznym dzieciom przynosi prezenty, a niegrzecznym rózgi.

4. W Rosji prezenty rozdaje Dziadek Mróz.

5. W Hiszpani dzieciom prezenty przynoszą Trzej Królowie 6 stycznia.

Autor: marchewa13096. Pierwsze mikołajki odbyły się 6 grudnia 1804 roku.

Autor: Mistrzu

7. W 1809 roku Washington Irving napisał satyryczną książkę „Historia Nowego Jorku” w której przedstawił Świętego Mikołaja jako krzepkiego, brodatego mężczyznę palącego fajkę, który wchodzi do domów przez kominy. Wcześniej Mikołaj przedstawiany był jako „chudy biskup”.

8. W 1822 roku Clement Moore napisał poemat „Visit From Saint Nicholas”, w którym opisał Świętego Mikołaja na wielkich saniach ciągniętych przez 8 małych reniferów.

9. Pierwotnie Święty Mikołaj przedstawiany był w różnokolorowych strojach (zielonych, fioletowych, niebieskich, brązowych). Czerwony strój „otrzymał” dopiero pod koniec XIX wieku.

10. W 1931 roku Haddon Sundblom na potrzeby kampanii Coca-Coli stworzył ilustrację Świętego Mikołaja. Stał się popularny jako wesoły, starszy, krępy mężczyzna w czerwonym stroju.

11. Pierwsza wzmianka o żonie Świętego Mikołaja pojawiła się w 1849 roku w opowiadaniu „Christmas Legend” Jamesa Reesa.

12. W 1890 roku James Edgare z Massachusetts otworzył pierwszy na świecie dom towarowy Świętego Mikołaja. Istnieje do dzisiaj.

Autor: Marzena

Dodaj ciekawostę


Zobacz również:

Pamiątki komunijne dla dzieci

Pamiątki komunijne dla dzieci – co wybrać? Podpowiadamy!

Komunia to szczególny czas w życiu każdego dziecka. Jest to więc doskonała okazja, by podarować mu wyjątkowy prezent, który na długo zapadnie w pamięci. I choć istnieje wiele możliwości, to nie wszystkie rozwiązania będą się nadawały na tak konkretną uroczystość. Zastanawiasz się jaka pamiątka komunijna dla dziecka będzie najlepsza? Podpowiadamy!

Boże Narodzenie

Prezent dla niej – co podarować ukochanej pod choinkę?

Kobiety kochają buty, torebki, biżuterię i nowe ubrania. Gdyby same miały wybrać upominek dla siebie – prawdopodobnie wybrałyby któryś z wymienionych na wstępie elementów. Co zatem podarować ukochanej kobiecie na gwiazdkę? Jaki prezent dla niej powinien trafić pod choinkę, by była w pełni zadowolona? Oto nasze propozycje!

Dzień Edukacji Narodowej

Dzień Edukacji Narodowej ciekawostki

Dzień Edukacji Narodowej jest to święto oświaty i szkolnictwa ustanowione 27 kwietnia 1972 roku. Dlaczego Dzień Edukacji Narodowej obchodzi się 14 października?

0 komentarzy
halloween dzieci i cukierki

Wszystko o Halloween – tradycje i ciekawostki

Halloween obchodzimy w wielu krajach już od tysięcy lat. Co to za święto? Jakie dekoracje i stroje na Halloween wybrać? Wejdź i dowiedz się więcej!

Zadbaj o kondycję organizmu zimą

Zadbaj o kondycję organizmu zimą

Zima jest bardzo trudnym okresem dla naszego organizmu. Czapki i szale uszkadzają troskliwie pielęgnowane włosy. Szaruga i słota za oknami sprawiają, że mamy mniej energii i z trudem wchodzimy w kolejne dni. Odczuwamy wiele drobnych dolegliwości, takich jak przeziębienia, bóle stawów czy kłopoty z zatokami. Jak można sobie pomóc w nierównej walce z siłami natury?

Strach przed dentystą – skąd to się bierze?

Strach przed dentystą – skąd to się bierze?

Teoretycznie mogłoby nam się wydawać, że strach przed dentystą to nic złego – to normalne i na pewno z wiekiem minie. Tak często podchodzą do tego rodzice, ale nie powinni jednak tak na to patrzeć. Dlaczego? Dlatego, że jeżeli dziecko w młodości faktycznie zacznie panicznie obawiać się takich wizyt to w przyszłości może również dalej unikać tego za wszelką cenę. A zdajemy sobie na pewno sprawę z tego, jakie mogą być tutaj konsekwencje – próchnica, ubytki w zębach, kamień i późniejsza konieczność poważnego leczenia stomatologicznego.

Kiedy jest za późno na leczenie ortodontyczne?

Kiedy jest za późno na leczenie ortodontyczne?

Chociaż żyjemy w czasach, gdzie ludzie mają bardzo łatwy dostęp do różnego rodzaju informacji – o wielu rzeczach dalej po prostu nie wiemy lub nawet nie próbujemy się dowiadywać. Panuje na przykład błędne przekonanie, iż ortodonta może pomóc tylko i wyłącznie osobom bardzo młodym. Myślimy sobie, że jeżeli nie założyliśmy aparatu na zęby jako dzieci lub nastolatkowie to teraz przestało być to dla nas już możliwe. Czy faktycznie tak jest? Oczywiście, że nie.

 

Komentarze

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *