15 ciekawostek o Dniu Ojca
Dzień Ojca w Polsce obchodzony jest od 1965 roku – 23 czerwca.
Ostatnia aktualizacja: 2024-07-23 09:46:14
Dzień Ojca ciekawostki
1. W Polsce Dzień Ojca obchodzony jest 23 czerwca od 1965 roku.
2. W niektórych krajach tj. Włochy, Hiszpania, Portugalia, obchody przypadają na 19 marca (dzień św. Józefa).
3. W Niemczech Dzień Ojca przerodził się w Dzień Mężczyzny. Obchodzi się go w Dzień Wniebowstąpienia Pańskiego, który przypada na 39 dzień po Niedzieli Wielkanocnej.
4. W Rosji Dzień Ojca obchodzony jest 23 lutego.
5. W Danii Dzień Ojca obchodzony jest tego samego dnia co Dzień Konstytucji – 5 czerwca.
6. 23 czerwca Dzień Ojca świętuje się tylko w Polsce i Nikaragui.
zobacz: 23 czerwca ciekawostki
7. W większości krajów na świecie Dzień Ojca obchodzony jest w trzecią niedzielę czerwca.
8. W Tajlandii Dzień Ojca obchodzony jest w dniu urodzin króla Bhumibola – 5 grudnia.
9. W Australii corocznie wybierany jest „Najlepszy Ojciec Roku”.
10. W Chinach Dzień Ojca obchodzony jest 8 sierpnia, ponieważ osiem brzmi jak ba, 8 miesiąc, 8 dzień (ba, ba) brzmi podobnie jak potoczne określenie „tata” – ba-ba.
11. W Estonii Dzień Ojca jest w drugą niedzielę listopada w czasie święta narodowego – Dnia Flagi.
12. W Indiach obchody Dnia Ojca przyjęły się tylko w dużych miastach.
13. Na Łotwie Dzień Ojca obchodzony jest dopiero od 2008 roku – 14 września.
14. W Holandii zgodnie z tradycją ojcowie dostają śniadanie do łóżka, a na kolację zabierają dzieci do swoich ojców.
15. Rumunia jest jedynym krajem Unii Europejskiej, gdzie Dzień Ojca uznany został oficjalnie przez Państwo. Druga niedziela maja jest dniem wolnym od pracy.
zobacz: 15 ciekawostek o Rumunii
Autor: Paulina
Dodaj ciekawostkę
Dzień Ojca pytania
Kto, gdzie i kiedy zapoczątkował obchodzenie Dnia Ojca?
Historia Dnia Ojca sięga 19 czerwca 1910 roku. Tego dnia w Stanach Zjednoczonych w miasteczku Spokane został zapoczątkowany Dzień Ojca dzięki Sonorze Smart Dodd. Wpadła na pomysł by uczcić pamięć o ojcach kiedy dowiedziała się o istnieniu Dnia Matki. Było to dla niej szczególnie ważne, ponieważ chciała uczcić pamięć i trud opieki nad rodziną, gdy ją i jej pięcioro rodzeństwa samotnie wychowywał ojciec – William Smart weteran wojny secesyjnej. Zaproponowała datę 5 czerwca ze względu na to, że był to dzień urodzin jej ojca, lecz radni przyjęli za święto trzecią niedzielę czerwca. Prezydent Lyndon B. Johnson ogłosił Dzień Ojca świętem państwowym w 1966 roku, natomiast osiem lat później oficjalnie było obchodzone w terminie ustalonym przez radnych.
Jaki prezent na Dzień Ojca?
Nic tak nie wzruszy Ojca, jak szczere podziękowania za trud wychowania, za cierpliwość i wspólnie spędzone chwile. Własnoręcznie wykonany drobiazg przez dzieci, da więcej radości niż drogi prezent. Z drobnych prezentów popularne są: skarpetki, krawaty, suplementy zdrowia.
Dlaczego Dzień Ojca w Polsce obchodzony jest dopiero od 1965 roku?
We wcześniejszych latach rola ojca w wychowywaniu dzieci była niedoceniana. Spowodowane było to tym, że sytuacja panująca w kraju zmuszała mężczyzn do walki za kraj, wielu niesłusznie skazanych długie lata spędziło w więzieniach, co skutkowało tym, że kobiety samotnie wychowywały dzieci. Po II wojnie światowej ojcowie mieli możliwość odgrywać większą rolę w tworzeniu rodziny i w pełni zasłużyli na swój dzień w roku.
Jak obchodzi się Dzień Ojca w Polsce?
Najmłodsze dzieci robią laurki, w przedszkolach i początkowych klasach podstawówki organizowane są tzw. teatrzyki, na które zapraszani są ojcowie. Starsze dzieci składają życzenia, spędzają wspólnie czas i dają drobne upominki.
Dodaj pytanie / odpowiedź

Autor paczki wiedzy: Pasjonat
Mam na imię Mateusz, swoją przygodę z ciekawostkami rozpocząłem ponad 20 lat temu zbierając najróżniejsze czasopisma popularno-naukowe. Świat jest pełen tajemnic, które uwielbiam poznawać. Dzięki paczce wiedzy, mogę się nimi z Wami dzielić. Moje główne zainteresowania to: geografia, historia, sport i muzyka.
21 ciekawostek o polatuchach
Polatucha to mały gryzoń należący do rodziny wiewiórkowatych, znany przede wszystkim ze swojej zdolności do szybowania. Występuje głównie w północnych lasach Eurazji – od Skandynawii przez Rosję aż po Japonię. Jej łacińska nazwa to Pteromys volans, co oznacza dosłownie „latająca skrzydlata mysz” – choć z myszami ma niewiele wspólnego.
24 ciekawostki o porach
Por to warzywo należące do rodziny amarylkowatych, blisko spokrewnione z cebulą i czosnkiem. Charakteryzuje się długą, białą łodygą (w rzeczywistości jest to zgrubiała pochwa liściowa) oraz zielonymi liśćmi tworzącymi wachlarz.
21 ciekawostek o piłce wodnej
Piłka wodna to zespołowy sport wodny rozgrywany w basenie, w którym dwie siedmioosobowe drużyny rywalizują o zdobycie większej liczby bramek. Zasady gry przypominają nieco połączenie piłki ręcznej i pływania.
22 ciekawostki o amerykańskim tygodniku Time
„Time” to jeden z najbardziej wpływowych tygodników informacyjnych na świecie. Od początku jego celem było podawanie obiektywnych i zwięzłych informacji dla zapracowanego amerykańskiego czytelnika. Przez dekady pełnił rolę intelektualnego barometru amerykańskiego życia publicznego i międzynarodowego, będąc nie tylko źródłem informacji, ale również formą komentowania rzeczywistości przez okładki, felietony i coroczne zestawienia.