15 ciekawostek o Dniu Ojca
Dzień Ojca w Polsce obchodzony jest od 1965 roku – 23 czerwca.
Ostatnia aktualizacja: 2024-07-23 09:46:14
Dzień Ojca ciekawostki
1. W Polsce Dzień Ojca obchodzony jest 23 czerwca od 1965 roku.
2. W niektórych krajach tj. Włochy, Hiszpania, Portugalia, obchody przypadają na 19 marca (dzień św. Józefa).
3. W Niemczech Dzień Ojca przerodził się w Dzień Mężczyzny. Obchodzi się go w Dzień Wniebowstąpienia Pańskiego, który przypada na 39 dzień po Niedzieli Wielkanocnej.
4. W Rosji Dzień Ojca obchodzony jest 23 lutego.
5. W Danii Dzień Ojca obchodzony jest tego samego dnia co Dzień Konstytucji – 5 czerwca.
6. 23 czerwca Dzień Ojca świętuje się tylko w Polsce i Nikaragui.
zobacz: 23 czerwca ciekawostki
7. W większości krajów na świecie Dzień Ojca obchodzony jest w trzecią niedzielę czerwca.
8. W Tajlandii Dzień Ojca obchodzony jest w dniu urodzin króla Bhumibola – 5 grudnia.
9. W Australii corocznie wybierany jest „Najlepszy Ojciec Roku”.
10. W Chinach Dzień Ojca obchodzony jest 8 sierpnia, ponieważ osiem brzmi jak ba, 8 miesiąc, 8 dzień (ba, ba) brzmi podobnie jak potoczne określenie „tata” – ba-ba.
11. W Estonii Dzień Ojca jest w drugą niedzielę listopada w czasie święta narodowego – Dnia Flagi.
12. W Indiach obchody Dnia Ojca przyjęły się tylko w dużych miastach.
13. Na Łotwie Dzień Ojca obchodzony jest dopiero od 2008 roku – 14 września.
14. W Holandii zgodnie z tradycją ojcowie dostają śniadanie do łóżka, a na kolację zabierają dzieci do swoich ojców.
15. Rumunia jest jedynym krajem Unii Europejskiej, gdzie Dzień Ojca uznany został oficjalnie przez Państwo. Druga niedziela maja jest dniem wolnym od pracy.
zobacz: 15 ciekawostek o Rumunii
Autor: Paulina
Dodaj ciekawostkę
Dzień Ojca pytania
Kto, gdzie i kiedy zapoczątkował obchodzenie Dnia Ojca?
Historia Dnia Ojca sięga 19 czerwca 1910 roku. Tego dnia w Stanach Zjednoczonych w miasteczku Spokane został zapoczątkowany Dzień Ojca dzięki Sonorze Smart Dodd. Wpadła na pomysł by uczcić pamięć o ojcach kiedy dowiedziała się o istnieniu Dnia Matki. Było to dla niej szczególnie ważne, ponieważ chciała uczcić pamięć i trud opieki nad rodziną, gdy ją i jej pięcioro rodzeństwa samotnie wychowywał ojciec – William Smart weteran wojny secesyjnej. Zaproponowała datę 5 czerwca ze względu na to, że był to dzień urodzin jej ojca, lecz radni przyjęli za święto trzecią niedzielę czerwca. Prezydent Lyndon B. Johnson ogłosił Dzień Ojca świętem państwowym w 1966 roku, natomiast osiem lat później oficjalnie było obchodzone w terminie ustalonym przez radnych.
Jaki prezent na Dzień Ojca?
Nic tak nie wzruszy Ojca, jak szczere podziękowania za trud wychowania, za cierpliwość i wspólnie spędzone chwile. Własnoręcznie wykonany drobiazg przez dzieci, da więcej radości niż drogi prezent. Z drobnych prezentów popularne są: skarpetki, krawaty, suplementy zdrowia.
Dlaczego Dzień Ojca w Polsce obchodzony jest dopiero od 1965 roku?
We wcześniejszych latach rola ojca w wychowywaniu dzieci była niedoceniana. Spowodowane było to tym, że sytuacja panująca w kraju zmuszała mężczyzn do walki za kraj, wielu niesłusznie skazanych długie lata spędziło w więzieniach, co skutkowało tym, że kobiety samotnie wychowywały dzieci. Po II wojnie światowej ojcowie mieli możliwość odgrywać większą rolę w tworzeniu rodziny i w pełni zasłużyli na swój dzień w roku.
Jak obchodzi się Dzień Ojca w Polsce?
Najmłodsze dzieci robią laurki, w przedszkolach i początkowych klasach podstawówki organizowane są tzw. teatrzyki, na które zapraszani są ojcowie. Starsze dzieci składają życzenia, spędzają wspólnie czas i dają drobne upominki.
Dodaj pytanie / odpowiedź
Vivo ciekawostki
Vivo to chińska firma zajmująca się produkcją elektroniki konsumenckiej, głównie smartfonów, akcesoriów, oprogramowania i usług cyfrowych. Czym wyróżniają się smartfony Vivo? Czy smartfony Vivo mają dobre aparaty? Czy Vivo wykorzystuje system Android?
Władysław III Warneńczyk ciekawostki
Władysław III Warneńczyk był jednym z najważniejszych władców średniowiecznej Europy. Zasiadał na tronie Polski oraz Węgier. Jak zginął? Dlaczego Władysław III nazywany jest Warneńczykiem?
Airbus ciekawostki
Airbus to europejska korporacja zajmująca się projektowaniem, produkcją oraz sprzedażą samolotów pasażerskich, wojskowych, helikopterów oraz sprzętu kosmicznego. Powstała 18 grudnia 1970 roku jako konsorcjum kilku firm lotniczych, a dziś jest jednym z dwóch największych producentów samolotów komercyjnych na świecie, rywalizując głównie z Boeingiem.
Beryl ciekawostki
Beryl to pierwiastek chemiczny, srebrzystoszary, twardy metal, zaliczany do grupy metali ziem alkalicznych. Gdzie wydobywa się beryl? Czy beryl jest szkodliwy dla zdrowia?