Tsunami ciekawostki

Nauka, zjawiska

Ostatnia aktualizacja : 2020-10-08 14:19:53

fala tsunami

Tsunami jest to ogromna, niszczycielska fala powstała na oceanie.

Spowodować ja może wybuch wulkanu, podwodne trzęsienie ziemi, duże osuwiska, odłamywanie się fragmentów lodowców, uderzenie meteorytu.

.

Tsunami pytania

Pomóż nam udoskonalać paczki wiedzy dodając własne pytania, udzielając odpowiedzi oraz wprowadzając poprawki (skorzystaj z formularza pod pytaniami)

Co oznacza nazwa “tsunami”?

“Tsu” oznacza port, a “nami” – fala. Nazwa wzięła się stąd, że jej niszczycielską siłę widać będąc na brzegu (w porcie). Na otwartym morzu jest praktycznie niezauważalna.

Odpowiedź: paczka-wiedzy


Gdzie najczęściej powstają fale tsunami?

W basenie Oceanu Spokojnego.

Odpowiedź: paczka-wiedzy


Dlaczego tsunami występuje najczęściej w basenie oceanu Spokojnego?

Ponieważ jest to obszar bardzo aktywny sejsmicznie.

Odpowiedź: paczka-wiedzy


Jakie rejony są najbardziej zagrożone uderzeniem fali tsunami?

Najbardziej zagrożone są wybrzeża Japonii, Kamczatki, Alaski, Kuryli, Ameryki Środkowej i Chile. Na tych terenach występuje około 85% wszystkich tsunami.

Odpowiedź: paczka-wiedzy


Co ma wpływ na siłę powstałego tsunami?

Istotne jest miejsce powstania fali. Czym woda jest głębsza, tym osiąga ona większą prędkość.

Odpowiedź: paczka-wiedzy


Po czym można poznać, że nadciąga tsunami?

Często przed nadejściem tsunami występuje zjawisko cofania się wody.

Odpowiedź: paczka-wiedzy


Polsce zagraża tsunami?

Jest mała szansa, ze tsunami powstanie na morzu bałtyckim. Jest ono zbyt płytkie i nie występują w jego pobliżu silne trzęsienia ziemi. Jedynym zagrożeniem może być uderzenie dużego meteorytu w Bałtyk. Szansa na to jednak jest niewielka.


Z zapisków kronikarzy wynika, że dwukrotnie powstała fala tsunami na Bałtyku w 1497 roku i w połowie XVIII wieku. Nazwana została “Morskim Niedźwiedziem”. Wydarzenia te są cały czas badane.

Odpowiedź: paczka-wiedzy / Kasia


Jakie są rodzaje tsunami?

Lokalne (powstałe blisko wybrzeża, czas przybycia do pół godziny), regionalne (czas przybycia do 5 godzin) i pacyficzne (czas przybycia od kilku do kilkunastu godzin).

Odpowiedź: paczka-wiedzy


Czy jeżeli fala pędząca z prędkością powiedzmy 800 km/h uderzy w statek, to mimo niskiej wysokości, zostanie on przez nią “porwany”?

czekamy na odpowiedź…

Odpowiedź:


Co zrobić, gdy porwie nas fala tsunami?

Za wszelką cenę musimy się czegoś złapać, co pozwoli nam utrzymać się na powierzchni, a następnie liczyć na cud, że przetrwamy do momentu, aż fala wyhamuje.

Odpowiedź: Ola


Dodaj pytanie / odpowiedź

.

Tsunami ciekawostki

Pomóż nam udoskonalać paczki wiedzy dodając własne ciekawostki oraz poprawiając już istniejące (skorzystaj z formularza pod ciekawostkami)

1. Fala tsunami powstała na dużej głębokości oceanu w początkowej fazie może poruszać się z prędkością do 900 km/h.

2. Jej początkowa wysokość nie przekracza kilkudziesięciu centymetrów. Będąc na statku na pełnym morzu, ciężko ją zauważyć. W strefie brzegowej ulega spiętrzeniu i może osiągnąć kilkadziesiąt metrów wysokości.

3. Fala tsunami może mieć długość 150-250 km.

4. Największa fala tsunami powstała 9 czerwca 1958 roku. Na skutek trzęsienia ziemi do zatoki Lituya Bay na Alasce osunęła się masa ziemi przekraczająca 90 milionów ton (rozbryzg wody osiągnął wysokość ponad 520 metrów). Powstała fala tsunami u ujścia zatoki miała ponad 30 metrów wysokości.

5. Najstarsze opisane tsunami miało miejsce w 6100 roku p.n.e. Powstało w północnej części Atlantyku na skutek osuwiska Storegga.

6. Jedna z najbardziej śmiercionośnych fal tsunami powstała w 2004 roku na oceanie indyjskim. Zginęło ponad 230 000 osób, 1 500 000 zostało rannych. Ponad 5 milionów mieszkańców 14 krajów straciło dach nad głową lub dostęp do żywności i wody. Szacuje się, że trzęsienie ziemi które spowodowało powstanie tak ogromnej fali tsunami miało energię porównywalną z wybuchem 23 000 bomb atomowych zrzuconych na Hiroszimę.

7. Nie da się w 100% przewidzieć miejsca wystąpienia tsunami. Dla naukowców zagadką pozostaje dlaczego niektóre duże trzęsienia ziemi nie generują niszczycielskiej fali, a inne dużo mniejsze już tak.

8. Znając głębokość wody w miejscu, w którym powstało tsunami, można dokładnie oszacować czas, kiedy fala uderzy w dany brzeg.

9. W 1755 roku fala tsunami zniszczyła Lizbonę zabijając 90 000 ludzi.

10. W 1864 roku fala tsunami uderzyła w Stany Zjednoczone i Kanadę wyrządzając straty sięgające ponad 100 milionów dolarów.

11. Ponad 700 milionów osób na świecie żyje na terenach zagrożonych wystąpieniem tsunami.

Autor: paczka-wiedzy

Dodaj ciekawostęZobacz również:

Grad ciekawostki

Grad ciekawostki

Miastem w którym najczęściej pada grad jest Kericho (Kenia). Burze gradowe pojawiają się średnio 50 dni w ciągu roku. Najczęściej opady gradu występują w godzinach od 15 do 19.

Alzheimer ciekawostki

Alzheimer ciekawostki

Szacuje się, że w 2050 roku 1 na 85 osób na świecie zachoruje na Alzheimera. Blisko 2 razy więcej kobiet choruje na Alzheimera niż mężczyzn. Osoba chora na Alzheimera może stracić węch.

Meteoryt ciekawostki

Meteoryt ciekawostki

Największy meteoryt (Hoba) znajduje się w Namibii. Waży około 60 ton. Znaleziony został w 1920 roku. Nauką o meteorytach jest meteorytyka.

Cyfry ciekawostki

Cyfry ciekawostki

Pierwsze cyfry zapisywane były w formie egipskich hieroglifów w trzecim tysiącleciu p.n.e. Propagatorem cyfr w Europie był włoski matematyk Fibonacci. Początkowo zamiast zer używano kropki.

Codziennie nowe paczki wiedzy

zobacz wszystkie
listopad 2020 paczki wiedzy


Anatomia

anatomia


Kosmos

kosmos


Ssaki

ssaki


Owoce

owoce


Kalendarz wydarzeń