Zawał mięśnia sercowego ciekawostki

choroby, ciekawostki

Ostatnia aktualizacja : 2021-11-04 17:42:18

Zawał mięśnia sercowego

Zawał mięśnia sercowego to stan, w którym krew nie dopływa do serca, co z kolei powoduje uszkodzenie mięśnia sercowego.

Objawy zawału, to: bóle w klatce piersiowej, płytki oddech, mdłości, zawroty głowy.
Zawał mięśnia sercowego pytania

Pomóż nam udoskonalać paczki wiedzy dodając własne pytania, udzielając odpowiedzi oraz wprowadzając poprawki (skorzystaj z formularza pod pytaniami)

Czy kobiety i mężczyźni mają takie same objawy zawału serca?

Mężczyźni częściej odczuwają ból w klatce piersiowej. U kobiet najczęstszymi objawami są: niestrawność, mdłości i bóle ramion.

Odpowiedź: Paulisty


Jaki wpływ na serce ma śmiech?

Śmiech relaksuje i rozszerza naczynia krwionośne, czym zwiększa przepływ krwi nawet o 20%.

Odpowiedź: Paulisty


Jakie koszty generuje choroba wieńcowa w Stanach Zjednoczonych?

Biorąc pod uwagę opiekę zdrowotną, koszt leków oraz utratę zdolności do pracy, choroba wieńcowa kosztuje Stany niemal 109 miliardów dolarów rocznie.

Odpowiedź: Paulisty


Kiedy wystąpienie ataku serca jest bardziej prawdopodobne?

Atak serca z większym prawdopodobieństwem zdarza się w okolicy urodzin chorującego lub w okolicy świąt Bożego Narodzenia.

Odpowiedź: Paulisty


Co zwiększa ryzyko zawału?

Ryzyko zawału zwiększają między innymi: palenie, cukrzyca, nadwaga, dieta bogata w tłuszcze, niedostateczna aktywność fizyczna, wysoki poziom cholersterolu czy wysokie ciśnienie krwi.

Odpowiedź: Paulisty


Kto jest w grupie ryzyka zawałem?

W grupie ryzyka zawałem znajdują się mężczyźni powyżej 45 roku życia, kobiety powyżej 55 roku życia oraz osoby, u których w historii rodziny pojawiły się choroby serca.

Odpowiedź: Paulisty


Dodaj pytanie / odpowiedź
Zawał mięśnia sercowego ciekawostki

Pomóż nam udoskonalać paczki wiedzy dodając własne ciekawostki oraz poprawiając już istniejące (skorzystaj z formularza pod ciekawostkami)

1. Większość zawałów serca zdarza się w poniedziałki rano. Wcześnie rano ludzie są nieco odwodnieni, płytki krwi bardziej kleiste, a hormony stresu (np. kortyzol) – podwyższone.

2. 25% zawałów pozostaje nierozpoznanych (szczególnie często u kobiet).

3. Przeżywanie negatywnych emocji zwiększa ryzyko zawału serca.

4. Przyjmowanie codziennie dawki aspiryny może przeciwdziałać drugiemu zawałowi.

5. Choroby krążenia powodują w Stanach śmierć jednej osoby co 37 sekund.

6. Badania tomografem komputerowym egipskich mumii wykazały, że wielu faraonów przeszło atak serca.

7. Siedzący tryb życia zwiększa ryzyko zawału.

8. U ludzi żyjących samotnie jest dwukrotnie większa szansa wystąpienia ataku serca, niż u tych żyjących z partnerem lub współlokatorami.

Autor: Paulisty

Dodaj ciekawostę


Zobacz również:

Zadbaj o kondycję organizmu zimą

Zadbaj o kondycję organizmu zimą

Zima jest bardzo trudnym okresem dla naszego organizmu. Czapki i szale uszkadzają troskliwie pielęgnowane włosy. Szaruga i słota za oknami sprawiają, że mamy mniej energii i z trudem wchodzimy w kolejne dni. Odczuwamy wiele drobnych dolegliwości, takich jak przeziębienia, bóle stawów czy kłopoty z zatokami. Jak można sobie pomóc w nierównej walce z siłami natury?

Strach przed dentystą – skąd to się bierze?

Strach przed dentystą – skąd to się bierze?

Teoretycznie mogłoby nam się wydawać, że strach przed dentystą to nic złego – to normalne i na pewno z wiekiem minie. Tak często podchodzą do tego rodzice, ale nie powinni jednak tak na to patrzeć. Dlaczego? Dlatego, że jeżeli dziecko w młodości faktycznie zacznie panicznie obawiać się takich wizyt to w przyszłości może również dalej unikać tego za wszelką cenę. A zdajemy sobie na pewno sprawę z tego, jakie mogą być tutaj konsekwencje – próchnica, ubytki w zębach, kamień i późniejsza konieczność poważnego leczenia stomatologicznego.

Kiedy jest za późno na leczenie ortodontyczne?

Kiedy jest za późno na leczenie ortodontyczne?

Chociaż żyjemy w czasach, gdzie ludzie mają bardzo łatwy dostęp do różnego rodzaju informacji – o wielu rzeczach dalej po prostu nie wiemy lub nawet nie próbujemy się dowiadywać. Panuje na przykład błędne przekonanie, iż ortodonta może pomóc tylko i wyłącznie osobom bardzo młodym. Myślimy sobie, że jeżeli nie założyliśmy aparatu na zęby jako dzieci lub nastolatkowie to teraz przestało być to dla nas już możliwe. Czy faktycznie tak jest? Oczywiście, że nie.