Alkomat ciekawostki

ciekawostki, Urządzenia

alkomaty

Alkomat to potoczna nazwa testera trzeźwości. Jest urządzenie pozwalające określić ilość alkoholu znajdującego się w wydychanym powietrzu.

Wynik podawany jest w promilach.

Ostatnia aktualizacja: 2024-09-09 18:29:51

6 ciekawostek o alkomacie

1. Po raz pierwszy obecność alkoholu w wydychanym powietrzu odkrył Francis E. Anstie w 1874 roku.

2. Emil Bogen w 1927 roku jako pierwszy zbadał ilość alkoholu znajdującego się w wydychanym powietrzu. Ustalił że w 2 litrach jest jego nieco więcej niż w 1 cm3 moczu.

3. W 1931 roku w stanie New Jersey zaczęto produkować urządzenia do badania trzeźwości kierowców (pijakotamat).

4. W 1950 roku Robert Frank Borkenstein stworzył alkomat, który podawał poziom stężenia alkoholu we krwi.

Autor: Mati

5. Znane są przypadki bardzo rzadkiej choroby, kiedy organizm sam wytwarza alkohol wprowadzając chorego w stan upojenia.

6. Oficjalny rekord w ilości promili to 14,8. Wynik ten osiągnął mężczyzna z Wrocławia w 1995 roku. Będąc w stanie upojenia przekraczającym blisko 4 razy śmiertelną dawkę, siedząc za kierownicą samochodu spowodował wypadek.

Autor: Tomasz

Dodaj ciekawostkę



Alkomat pytania


Jakie są rodzaje alkomatów?

Alkomaty można podzielić na tanie modele z sensorem półprzewodnikowym oraz drogie, profesjonalne alkomaty elektrochemiczne.

Co może zaburzyć wynik badania alkomatem?

Wynik badania alkomatem może zaburzyć np. płyn do płukania jamy ustnej, słodycze na bazie alkoholu lub substancje znajdujące się w dymie papierosa.

Jak często powinno się kalibrować alkomat?

To zależy od modelu. Warto stosować się do zaleceń znajdujących się w instrukcji. Profesjonalne modele powinno kalibrować się co 6 miesięcy lub co 1500 pomiarów.

Co ma wpływ na wysokość stężenia alkoholu we krwi?

Masa ciała, ilość spożytego jedzenia, tempo picia, zażywane lekarstwa, problemy zdrowotne.

Alkomat da się oszukać?

Dobrej jakości alkomat nie da się oszukać. W razie wątpliwości co do otrzymanego wyniku, badanie może być powtarzane.

Dodaj pytanie / odpowiedź

15 ciekawostek o orzeszkach ziemnych

15 ciekawostek o orzeszkach ziemnych

Orzeszki ziemne znane również jako fistaszki lub orzechy arachidowe to jedna z najpopularniejszych przekąsek na świecie. Mimo nazwy nie są orzechami – należą do rodziny roślin strączkowych, podobnie jak fasola i soczewica.

14 ciekawostek o Strefie 51

14 ciekawostek o Strefie 51

Strefa 51 to tajna baza wojskowa należąca do Sił Powietrznych Stanów Zjednoczonych, położona na pustyni w stanie Nevada. Oficjalnie służy testowaniu nowoczesnych samolotów i technologii wojskowych. Znajduje się około 135 km na północ od Las Vegas, w pobliżu wyschniętego jeziora Groom Lake.

21 ciekawostek o wikingach

21 ciekawostek o wikingach

Wikingowie to najemni wojownicy pochodzący z terenów dzisiejszej Skandynawii, którzy od VIII wieku podejmowali wyprawy kupieckie i rabunkowe. Jak wyglądały pogrzeby wikingów? Jak zakończyła się epoka wikingów?

14 ciekawostek o pistacjach

14 ciekawostek o pistacjach

Pistacje to jadalne nasiona drzewa pistacjowego (Pistacia vera), które pochodzą z Azji Środkowej i Bliskiego Wschodu. Są znane ze swojego charakterystycznego smaku, chrupiącej konsystencji i bogactwa wartości odżywczych. Występują w twardej, beżowej łupinie, a ich jadalna część ma zazwyczaj zielonkawy lub żółtawy kolor.

Często odwiedzane:

Kategorie

Zwierzęta:

Kalendarz wydarzeń