Alkomat ciekawostki

Urządzenia

Ostatnia aktualizacja : 2020-11-18 09:16:44

alkomaty

Alkomat to potoczna nazwa testera trzeźwości. Jest urządzenie pozwalające określić ilość alkoholu znajdującego się w wydychanym powietrzu.

Wynik podawany jest w promilach.
Alkomat pytania

Pomóż nam udoskonalać paczki wiedzy dodając własne pytania, udzielając odpowiedzi oraz wprowadzając poprawki (skorzystaj z formularza pod pytaniami)

Jakie są rodzaje alkomatów?

Alkomaty można podzielić na tanie modele z sensorem półprzewodnikowym oraz drogie, profesjonalne alkomaty elektrochemiczne.

Odpowiedź: Mati


Co może zaburzyć wynik badania alkomatem?

Wynik badania alkomatem może zaburzyć np. płyn do płukania jamy ustnej, słodycze na bazie alkoholu lub substancje znajdujące się w dymie papierosa.

Odpowiedź: Mati


Jak często powinno się kalibrować alkomat?

To zależy od modelu. Warto stosować się do zaleceń znajdujących się w instrukcji. Profesjonalne modele powinno kalibrować się co 6 miesięcy lub co 1500 pomiarów.

Odpowiedź: Mati


Co ma wpływ na wysokość stężenia alkoholu we krwi?

Masa ciała, ilość spożytego jedzenia, tempo picia, zażywane lekarstwa, problemy zdrowotne.

Odpowiedź: Mati


Alkomat da się oszukać?

Dobrej jakości alkomat nie da się oszukać. W razie wątpliwości co do otrzymanego wyniku, badanie może być powtarzane.

Odpowiedź: Mati


Dodaj pytanie / odpowiedź
Alkomat ciekawostki

Pomóż nam udoskonalać paczki wiedzy dodając własne ciekawostki oraz poprawiając już istniejące (skorzystaj z formularza pod ciekawostkami)

1. Po raz pierwszy obecność alkoholu w wydychanym powietrzu odkrył Francis E. Anstie w 1874 roku.

2. Emil Bogen w 1927 roku jako pierwszy zbadał ilość alkoholu znajdującego się w wydychanym powietrzu. Ustalił że w 2 litrach jest jego nieco więcej niż w 1 cm3 moczu.

3. W 1931 roku w stanie New Jersey zaczęto produkować urządzenia do badania trzeźwości kierowców (pijakotamat).

4. W 1950 roku Robert Frank Borkenstein stworzył alkomat, który podawał poziom stężenia alkoholu we krwi.

5. Znane są przypadki bardzo rzadkiej choroby, kiedy organizm sam wytwarza alkohol wprowadzając chorego w stan upojenia.

6. Oficjalny rekord w ilości promili to 14,8. Wynik ten osiągnął mężczyzna z Wrocławia w 1995 roku. Będąc w stanie upojenia przekraczającym blisko 4 razy śmiertelną dawkę, siedząc za kierownicą samochodu spowodował wypadek.

Autor: Tomasz

Dodaj ciekawostę


Zobacz również:

Czy lepiej kupić urządzenie wielofunkcyjne zamiast drukarki?

Czy lepiej kupić urządzenie wielofunkcyjne zamiast drukarki?

Każdy kto staje przed wyzwaniem jakim jest zakup drukarki zastanawia się czy lepiej kupić drukarkę jako pojedyncze urządzenie czy może lepiej postawić na urządzenie wielofunkcyjne w postaci drukarki, skanera i kopiarki. W niniejszym artykule przyjrzymy się temu tematowi i sprawdzimy jakie są wady i zalety urządzeń wielofunkcyjnych.

Czy warto kupić MacBooka?

Czy warto kupić MacBooka?

Laptopy z jabłuszkiem to najbardziej pożądane sprzęty wśród fanów marki Apple. Ale nie tylko. O MacBooku często marzą także osoby, których praca ściśle związana jest z komputerem. Posiadacze tych komputerów chwalą sobie komfort pracy oraz specyfikację techniczną. Czy w rzeczywistości warto jednak zainwestować w MacBooka?

Pomoc kuchenna, która podbija serca nie tylko zawodowych kucharzy

Pomoc kuchenna, która podbija serca nie tylko zawodowych kucharzy

Pracowity partner w kuchni to skarb! Przyspiesza przygotowywanie nawet najbardziej wykwintnych dań, umila pracę i może inspirować do odkrywania nowych smaków. Charakteryzuje się niezawodnością, szybkim dostosowaniem się do oczekiwań szefa kuchni i doskonałą prezencją. W kuchni najważniejszy jest dobry sprzęt!

Sterownik temperatury do pokoju. Dlaczego warto go kupić?

Sterownik temperatury do pokoju. Dlaczego warto go kupić?

Chcesz cieszyć się jeszcze większym komfortem cieplnym i jednocześnie nie płacić bardzo wysokich rachunków za ogrzewanie? W takim przypadku pomyśl o zamontowaniu sterowników temperatury w pokojach. Jakie są najważniejsze zalety z montażu tego typu sprzętu?

Najpopularniejsze w ciągu ostatnich 24 godzin


Zebraliśmy już...

16 000 ciekawostek oraz 10 000 pytań i odpowiedzi. To dopiero początek! Mamy ambitny plan stworzyć największy na świecie zbiór ciekawostek o wszystkim co nas otacza. Podoba Ci się nasza praca? Możesz postawić nam symboliczną kawę:)

Postaw mi kawę na buycoffee.to
Codziennie nowe paczki wiedzy

zobacz wszystkie
listopad 2020 paczki wiedzy


Anatomia

anatomia


Kosmos

kosmos


Ssaki

ssaki

Owoce

owoce


Kalendarz wydarzeń