Alkomat ciekawostki

Urządzenia

Ostatnia aktualizacja : 2020-11-18 09:16:44

alkomaty

Alkomat to potoczna nazwa testera trzeźwości. Jest urządzenie pozwalające określić ilość alkoholu znajdującego się w wydychanym powietrzu.

Wynik podawany jest w promilach.

.

Alkomat pytania

Pomóż nam udoskonalać paczki wiedzy dodając własne pytania, udzielając odpowiedzi oraz wprowadzając poprawki (skorzystaj z formularza pod pytaniami)

Jakie są rodzaje alkomatów?

Alkomaty można podzielić na tanie modele z sensorem półprzewodnikowym oraz drogie, profesjonalne alkomaty elektrochemiczne.

Odpowiedź: Mati


Co może zaburzyć wynik badania alkomatem?

Wynik badania alkomatem może zaburzyć np. płyn do płukania jamy ustnej, słodycze na bazie alkoholu lub substancje znajdujące się w dymie papierosa.

Odpowiedź: Mati


Jak często powinno się kalibrować alkomat?

To zależy od modelu. Warto stosować się do zaleceń znajdujących się w instrukcji. Profesjonalne modele powinno kalibrować się co 6 miesięcy lub co 1500 pomiarów.

Odpowiedź: Mati


Co ma wpływ na wysokość stężenia alkoholu we krwi?

Masa ciała, ilość spożytego jedzenia, tempo picia, zażywane lekarstwa, problemy zdrowotne.

Odpowiedź: Mati


Alkomat da się oszukać?

Dobrej jakości alkomat nie da się oszukać. W razie wątpliwości co do otrzymanego wyniku, badanie może być powtarzane.

Odpowiedź: Mati


Dodaj pytanie / odpowiedź

.

Alkomat ciekawostki

Pomóż nam udoskonalać paczki wiedzy dodając własne ciekawostki oraz poprawiając już istniejące (skorzystaj z formularza pod ciekawostkami)

1. Po raz pierwszy obecność alkoholu w wydychanym powietrzu odkrył Francis E. Anstie w 1874 roku.

2. Emil Bogen w 1927 roku jako pierwszy zbadał ilość alkoholu znajdującego się w wydychanym powietrzu. Ustalił że w 2 litrach jest jego nieco więcej niż w 1 cm3 moczu.

3. W 1931 roku w stanie New Jersey zaczęto produkować urządzenia do badania trzeźwości kierowców (pijakotamat).

4. W 1950 roku Robert Frank Borkenstein stworzył alkomat, który podawał poziom stężenia alkoholu we krwi.

5. Znane są przypadki bardzo rzadkiej choroby, kiedy organizm sam wytwarza alkohol wprowadzając chorego w stan upojenia.

6. Oficjalny rekord w ilości promili to 14,8. Wynik ten osiągnął mężczyzna z Wrocławia w 1995 roku. Będąc w stanie upojenia przekraczającym blisko 4 razy śmiertelną dawkę, siedząc za kierownicą samochodu spowodował wypadek.

Autor: Tomasz

Dodaj ciekawostę

Zobacz wszystkie paczki wiedzy (+2600) z podziałem na kategorie >>


Zapraszamy również na stronę czywiecie.pl, na której wspólnie analizujemy najciekawsze ciekawostki:

czy wiecie banerczywiecie.plZobacz również:

Robot Sophia ciekawostki

Robot Sophia ciekawostki

Robot Sophia włączony został 14 lutego 2016 roku. Sophia 25 października 2017 roku została obywatelem Arabii Saudyjskiej. W jednym z wywiadów stwierdziła, że pragnie założyć rodzinę i mieć córkę robota.

Alkomat ciekawostki

Alkomat ciekawostki

W 1931 roku w stanie New Jersey zaczęto produkować urządzenia do badania trzeźwości kierowców (pijakotamat). Oficjalny rekord w ilości promili to 14,8. Wynik ten osiągnął mężczyzna z Wrocławia w 1995 roku

System NoFrost w lodówkach oraz jego zalety i wady

System NoFrost w lodówkach oraz jego zalety i wady

Zanim systemy NoFrost rozpowszechniły się w lodówkach i chłodziarkach, to ich ścianki przypominały igloo. Już kilkumilimetrowa warstwa szronu nie tylko zmniejszała dostępne wewnątrz miejsce, ale dodatkowo powodowała zwiększone zapotrzebowanie na energię. A pozbyć się jej można było wyłącznie poprzez rozmrażanie, co szczególnie latem nie było wygodnym rozwiązaniem, a niekiedy kończyło się nawet koniecznością wyrzucenia niektórych produktów żywnościowych. Obecnie coraz większa ilość urządzeń jest wyposażona w ten system, warto zatem wiedzieć, czym się on charakteryzuje i jakie ma zalety i wady.

Ładowanie indukcyjne – jak działa ładowarka bezprzewodowa

Ładowanie indukcyjne – jak działa ładowarka bezprzewodowa

Indukcja to nowy standard, który stał się równie popularny jak ładowanie kablowe, przewodowe. Daje one szerokie pole no manewru w codziennym zasilaniu swoich urządzeń mobilnych. Muszą one jednak spełniać standard Qi. Wiele nowszych smarfonów jest kompatybilna z tym standardem, jednak trzeba pamiętać, że nie wszystkie telefony z poprzednich generacji będą w stanie ładować się indukcyjnie. Dlatego trzeba szczegółowo zapoznać się ze specyfikacją techniczną.

Codziennie nowe paczki wiedzy

zobacz wszystkie
listopad 2020 paczki wiedzy


Anatomia

anatomia


Kosmos

kosmos


Ssaki

ssaki


Owoce

owoce


Kalendarz wydarzeń