Alkomat ciekawostki
Alkomat to potoczna nazwa testera trzeźwości. Jest urządzenie pozwalające określić ilość alkoholu znajdującego się w wydychanym powietrzu.
Wynik podawany jest w promilach.
Ostatnia aktualizacja: 2024-09-09 18:29:51
6 ciekawostek o alkomacie
1. Po raz pierwszy obecność alkoholu w wydychanym powietrzu odkrył Francis E. Anstie w 1874 roku.
2. Emil Bogen w 1927 roku jako pierwszy zbadał ilość alkoholu znajdującego się w wydychanym powietrzu. Ustalił że w 2 litrach jest jego nieco więcej niż w 1 cm3 moczu.
3. W 1931 roku w stanie New Jersey zaczęto produkować urządzenia do badania trzeźwości kierowców (pijakotamat).
4. W 1950 roku Robert Frank Borkenstein stworzył alkomat, który podawał poziom stężenia alkoholu we krwi.
Autor: Mati
5. Znane są przypadki bardzo rzadkiej choroby, kiedy organizm sam wytwarza alkohol wprowadzając chorego w stan upojenia.
6. Oficjalny rekord w ilości promili to 14,8. Wynik ten osiągnął mężczyzna z Wrocławia w 1995 roku. Będąc w stanie upojenia przekraczającym blisko 4 razy śmiertelną dawkę, siedząc za kierownicą samochodu spowodował wypadek.
Autor: Tomasz
Dodaj ciekawostkę
Alkomat pytania
Jakie są rodzaje alkomatów?
Alkomaty można podzielić na tanie modele z sensorem półprzewodnikowym oraz drogie, profesjonalne alkomaty elektrochemiczne.
Co może zaburzyć wynik badania alkomatem?
Wynik badania alkomatem może zaburzyć np. płyn do płukania jamy ustnej, słodycze na bazie alkoholu lub substancje znajdujące się w dymie papierosa.
Jak często powinno się kalibrować alkomat?
To zależy od modelu. Warto stosować się do zaleceń znajdujących się w instrukcji. Profesjonalne modele powinno kalibrować się co 6 miesięcy lub co 1500 pomiarów.
Co ma wpływ na wysokość stężenia alkoholu we krwi?
Masa ciała, ilość spożytego jedzenia, tempo picia, zażywane lekarstwa, problemy zdrowotne.
Alkomat da się oszukać?
Dobrej jakości alkomat nie da się oszukać. W razie wątpliwości co do otrzymanego wyniku, badanie może być powtarzane.
Dodaj pytanie / odpowiedź

Autor paczki wiedzy: Pasjonat
Mam na imię Mateusz, swoją przygodę z ciekawostkami rozpocząłem ponad 20 lat temu zbierając najróżniejsze czasopisma popularno-naukowe. Świat jest pełen tajemnic, które uwielbiam poznawać. Dzięki paczce wiedzy, mogę się nimi z Wami dzielić. Moje główne zainteresowania to: geografia, historia, sport i muzyka.
21 ciekawostek o polatuchach
Polatucha to mały gryzoń należący do rodziny wiewiórkowatych, znany przede wszystkim ze swojej zdolności do szybowania. Występuje głównie w północnych lasach Eurazji – od Skandynawii przez Rosję aż po Japonię. Jej łacińska nazwa to Pteromys volans, co oznacza dosłownie „latająca skrzydlata mysz” – choć z myszami ma niewiele wspólnego.
24 ciekawostki o porach
Por to warzywo należące do rodziny amarylkowatych, blisko spokrewnione z cebulą i czosnkiem. Charakteryzuje się długą, białą łodygą (w rzeczywistości jest to zgrubiała pochwa liściowa) oraz zielonymi liśćmi tworzącymi wachlarz.
21 ciekawostek o piłce wodnej
Piłka wodna to zespołowy sport wodny rozgrywany w basenie, w którym dwie siedmioosobowe drużyny rywalizują o zdobycie większej liczby bramek. Zasady gry przypominają nieco połączenie piłki ręcznej i pływania.
22 ciekawostki o amerykańskim tygodniku Time
„Time” to jeden z najbardziej wpływowych tygodników informacyjnych na świecie. Od początku jego celem było podawanie obiektywnych i zwięzłych informacji dla zapracowanego amerykańskiego czytelnika. Przez dekady pełnił rolę intelektualnego barometru amerykańskiego życia publicznego i międzynarodowego, będąc nie tylko źródłem informacji, ale również formą komentowania rzeczywistości przez okładki, felietony i coroczne zestawienia.