Bohdan Smoleń ciekawostki

fot. Ja Fryta from Strzegom / flickr.com (CC BY-SA 2.0)
Bohdan Smoleń – polski aktor, piosenkarz komediowy, artysta kabaretowy, satyryk, filantrop.
Członek słynnego w okresie PRL kabaretu „Tey” z Poznania.
Lata aktywności: od 1967 do 2015 roku.
Ostatnia aktualizacja: 2024-09-14 16:25:49
Bohdan Smoleń – 10 ciekawostek
1. Kabaret Pod Budą
W 1968 roku założył kabaret Pod Budą, w którym występował do 1977 roku. W 1972 roku otrzymał główną nagrodę na Festiwalu Artystycznym Młodzieży Akademickiej (FAMA).
2. Kabaret Tey
Bohdan Smoleń zdobył ogromną popularność dzięki współpracy z Zenonem Laskowikiem w kabarecie Tey, który dominował na scenie kabaretowej Polski w latach 70. i 80. XX wieku.
3. Wykształcenie
Ukończył zootechnikę na Akademii Rolniczej w Krakowie.
4. Rola w serialu
Bohdan Smoleń grał słynnego listonosza Edzia w popularnym serialu „Świat według Kiepskich”.
5. Tragedie życiowe
W 199oku jego 16-letni syn Piotr popełnił samobójstwo. Rok póżniej, 1 marca 1991 roku życie odebrała sobie jego żona Teresa. Wydarzenia te wpłynęły bardzo negatywnie na jego zdrowie psychiczne i przyczyniły się do wycofania się z życia publicznego na kilka lat.
6. Popularny skecz
Bohdan Smoleń nagrał kilka popularnych satyrycznych skeczów, z których najbardziej znanym jest „A tam cicho być!” z roku 1983. Były to ulubione słowa jego syna Piotra.
7. Pomnik Bohdana Smolenia
Na skwerze przy zbiegu ulic Rybaki i Strzałowej w Centrum Poznania znajduje się Pomnik Bohdana Smolenia. Odsłonięty został 11 czerwca 2021 roku.
8. Krytyka PRL
Bohdan Smoleń i Zenon Laskowik w swoich występach ostro krytykowali system PRL, co przysporzyło im popularności, ale i problemów z cenzurą.
9. Debiut w filmie
W 1969 roku zadebiutował jako aktor w filmie „Biała mewa”. Wcielił się w rolę sprzedawcy lodów.
10. Kariera muzyczna
W 1995 roku wydał satyrystyczną piosenkę „Ani be, ani me, ani kukuryku”, która zyskała bardzo dużą popularność.
Autor: Pasjonat
Dodaj ciekawostkę
Bohdan Smoleń pytania
Gdzie i kiedy urodził się Bohdan Smoleń?
Bohdan Smoleń urodził się 9 czerwca 1947 roku w mieście Bielsko-Biała (Polska).
Gdzie i kiedy zmarł Bohdan Smoleń?
Bohdan Smoleń zmarł 15 grudnia 2016 roku w mieście Poznań (Polska).
Ile lat żył Bohdan Smoleń?
Bohdan Smoleń żył lat 69.
Ile wzrostu miał Bohdan Smoleń?
Bohdan Smoleń miał około 164 cm wzrostu.
Spod jakiego znaku Zodiaku był Bohdan Smoleń?
Bliźnięta.
Dodaj pytanie / odpowiedź

Autor paczki wiedzy: Pasjonat
Mam na imię Mateusz, swoją przygodę z ciekawostkami rozpocząłem ponad 20 lat temu zbierając najróżniejsze czasopisma popularno-naukowe. Świat jest pełen tajemnic, które uwielbiam poznawać. Dzięki paczce wiedzy, mogę się nimi z Wami dzielić. Moje główne zainteresowania to: geografia, historia, sport i muzyka.
21 ciekawostek o polatuchach
Polatucha to mały gryzoń należący do rodziny wiewiórkowatych, znany przede wszystkim ze swojej zdolności do szybowania. Występuje głównie w północnych lasach Eurazji – od Skandynawii przez Rosję aż po Japonię. Jej łacińska nazwa to Pteromys volans, co oznacza dosłownie „latająca skrzydlata mysz” – choć z myszami ma niewiele wspólnego.
24 ciekawostki o porach
Por to warzywo należące do rodziny amarylkowatych, blisko spokrewnione z cebulą i czosnkiem. Charakteryzuje się długą, białą łodygą (w rzeczywistości jest to zgrubiała pochwa liściowa) oraz zielonymi liśćmi tworzącymi wachlarz.
21 ciekawostek o piłce wodnej
Piłka wodna to zespołowy sport wodny rozgrywany w basenie, w którym dwie siedmioosobowe drużyny rywalizują o zdobycie większej liczby bramek. Zasady gry przypominają nieco połączenie piłki ręcznej i pływania.
22 ciekawostki o amerykańskim tygodniku Time
„Time” to jeden z najbardziej wpływowych tygodników informacyjnych na świecie. Od początku jego celem było podawanie obiektywnych i zwięzłych informacji dla zapracowanego amerykańskiego czytelnika. Przez dekady pełnił rolę intelektualnego barometru amerykańskiego życia publicznego i międzynarodowego, będąc nie tylko źródłem informacji, ale również formą komentowania rzeczywistości przez okładki, felietony i coroczne zestawienia.