Boże ciało ciekawostki
Boże Ciało w Kościele katolickim jest to uroczystość liturgiczna dla uczczenia Jezusa Chrystusa w Najświętszym Sakramencie.
Ostatnia aktualizacja: 2024-05-17 23:25:07
Boże Ciało ciekawostki
1. Boże Ciało inaczej Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa.
2. Pierwszy raz Boże Ciało obchodzono we Francji w XIII wieku kiedy to biskup Liege ustanowił je w swojej diecezji. Skłoniły go do tego objawienia św. Julianny z Cornillon.
3. W 1525 roku rozszerzona była ta uroczystość na całe Niemcy. Papież Jan XXII wprowadził to święto do kalendarza kościoła powszechnego dopiero 100 lat później po cudzie eucharystycznym w Orivietto, kiedy to hostia podczas mszy spłynęła krwią Chrystusa.
4. Dla Polski to święto wprowadził biskup Nankier w XIV wieku.
Autor: Paulina
5. Pełna nazwa święta to: Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa.
zobacz: Jezus Chrystus – 17 ciekawostek
6. Jest to tak zwane „święto ruchome”, co oznacza, że data jego obchodzenia jest co roku inna i jest zależna od dnia, w którym wypada Uroczystość Wielkanocy. Boże Ciało jest obchodzone 60 dni po Wielkanocy i zawsze wypada w czwartek.
Autor: Zbyszek
Dodaj ciekawostkę
Boże Ciało pytania
Jak obchodzone jest Boże Ciało w Polsce?
W Polsce to święto wolne od pracy. Jego obchody wiążą się z procesjami, które chodzą po ulicach miast i wsi. Procesja zatrzymuje się przy czterech ołtarzach, przy których czytane są fragmenty czterech Ewangelii. Po drodze dzieci pierwszokomunijne idące na czele procesji sypią kwiaty. Po dywanie płatków kwiatów idą wierni, a na środku idzie ksiądz niosący Najświętszy Sakrament.
Dlaczego Boże Ciało jest w Czwartek?
Boże Ciało obchodzi się 60 dni po Wielkiej Nocy .
Czemu zawsze są cztery ołtarze?
Symbolizują cztery ewangelie. Ewangelię Mateusza, Marka, Łukasza i Jana.
Czemu tak ważne jest uczestnictwo dzieci po pierwszej komunii ?
Dopiero co przyjęli Komunię Świętą i są najmłodszymi chrześcijanami. Dzieci idą ubrane w białe szaty (najczęściej alby)a biel jest symbolem czystości, a żeby stanąć przed Bogiem i być gotowym na jego łaski trzeba być czystym. Biel jest symbolem gotowości do kontaktu z Bogiem.
Czemu zabiera się gałązki z ołtarzy do domu?
Tego nie wie nikt, ponieważ wiara odrzuca zwyczaje przynoszenia szczęścia. A obcowanie z Bogiem jest możliwe jedynie poprzez modlitwie, więc gałązka nas do tego nie przybliży.
Dlaczego w Boże Ciało podczas procesji sypiemy kwiatki?
Kwiaty sypane przez dzieci są symbolem czystości i tworzą kolorowy „dywan”, po którym idą wierni.
Dodaj pytanie / odpowiedź

Autor paczki wiedzy: Pasjonat
Mam na imię Mateusz, swoją przygodę z ciekawostkami rozpocząłem ponad 20 lat temu zbierając najróżniejsze czasopisma popularno-naukowe. Świat jest pełen tajemnic, które uwielbiam poznawać. Dzięki paczce wiedzy, mogę się nimi z Wami dzielić. Moje główne zainteresowania to: geografia, historia, sport i muzyka.
21 ciekawostek o polatuchach
Polatucha to mały gryzoń należący do rodziny wiewiórkowatych, znany przede wszystkim ze swojej zdolności do szybowania. Występuje głównie w północnych lasach Eurazji – od Skandynawii przez Rosję aż po Japonię. Jej łacińska nazwa to Pteromys volans, co oznacza dosłownie „latająca skrzydlata mysz” – choć z myszami ma niewiele wspólnego.
24 ciekawostki o porach
Por to warzywo należące do rodziny amarylkowatych, blisko spokrewnione z cebulą i czosnkiem. Charakteryzuje się długą, białą łodygą (w rzeczywistości jest to zgrubiała pochwa liściowa) oraz zielonymi liśćmi tworzącymi wachlarz.
21 ciekawostek o piłce wodnej
Piłka wodna to zespołowy sport wodny rozgrywany w basenie, w którym dwie siedmioosobowe drużyny rywalizują o zdobycie większej liczby bramek. Zasady gry przypominają nieco połączenie piłki ręcznej i pływania.
22 ciekawostki o amerykańskim tygodniku Time
„Time” to jeden z najbardziej wpływowych tygodników informacyjnych na świecie. Od początku jego celem było podawanie obiektywnych i zwięzłych informacji dla zapracowanego amerykańskiego czytelnika. Przez dekady pełnił rolę intelektualnego barometru amerykańskiego życia publicznego i międzynarodowego, będąc nie tylko źródłem informacji, ale również formą komentowania rzeczywistości przez okładki, felietony i coroczne zestawienia.