10 ciekawostek o curlingu
Curling to zespołowy sport precyzyjny, rozgrywany na prostokątnej tafli lodu, w którym biorą udział dwie drużyny po 4 zawodników.
Rozgrywka polega na wykonaniu ślizgu kamieniami tak, aby zatrzymały się jak najbliżej celu zwanego domem.
Ostatnia aktualizacja: 2024-05-13 10:29:33
Curling ciekawostki
1. Nie jest znana dokładna data powstania curlingu. Pierwsze wzmianki opisujące tę konkurencję pochodzą z 1511 roku ze Szkocji.
2. Każdy zespół ma do dyspozycji 8 granitowych kamieni zwanych czajnikami.
3. Kapitan zespołu jako jedyny może szczotkować kamień przeciwnika w środku domu.
4. Na kamieniach znajduje się rączka, która nie tylko ułatwia wypuszczenie kamienia, ale również pozwala nadać mu odpowiednią rotację.
5. W zawodach międzynarodowych drużyna ma 73 minuty na wykonanie wszystkich rzutów.
6. Granit, z którego wykonane są kamienie do curlingu, wydobywany jest tylko w 2 miejscach na świecie: w Trefor Granite Quarry w Walii oraz na niezamieszkałej wyspie u wybrzeży Szkocji, zwanej Ailsa Craig.
7. Na początku do gry w curling używano zwykłych kamieni, mających opływowe kształty.
8. W curlingu kamienie przesuwają się w stronę, w którą się obracają, zamiast w przeciwną, jak inne obiekty w fizyce. Istnieje kilka teorii dlaczego tak się dzieje, jednak żadna z nich nie została naukowo potwierdzona.
9. Curling nazywany jest szachami na lodzie.
10. Curling był jedną z dyscyplin na pierwszych zimowych IO w 1924 roku. Ponownie pojawił się dopiero w 1998 roku.
Autor: Mati
Dodaj ciekawostkę
Curling pytania
Jaki rozmiar ma pole do gry w curling?
Pole do gry ma 45,72 m długości i 5 m szerokości.
Jaką średnicę ma okrąg zwany domem?
3,7 m.
Jaką funkcję pełni kapitan drużyny?
Kapitan drużyny decyduje o strategii, sposobie zagrań.
Jakie wyposażenie jest potrzebne do uprawiania curlingu?
Odpowiednie buty, szczotka, kamienie.
Ile ważą kamienie w curlingu?
Maksymalna waga kamieni to 19,96 kg.
Z czego wykonane są obecne kamienie do gry w curling?
Ze specjalnego granitu, który nie pęka podczas uderzenia.
Dodaj pytanie / odpowiedź

Autor paczki wiedzy: Pasjonat
Mam na imię Mateusz, swoją przygodę z ciekawostkami rozpocząłem ponad 20 lat temu zbierając najróżniejsze czasopisma popularno-naukowe. Świat jest pełen tajemnic, które uwielbiam poznawać. Dzięki paczce wiedzy, mogę się nimi z Wami dzielić. Moje główne zainteresowania to: geografia, historia, sport i muzyka.
21 ciekawostek o polatuchach
Polatucha to mały gryzoń należący do rodziny wiewiórkowatych, znany przede wszystkim ze swojej zdolności do szybowania. Występuje głównie w północnych lasach Eurazji – od Skandynawii przez Rosję aż po Japonię. Jej łacińska nazwa to Pteromys volans, co oznacza dosłownie „latająca skrzydlata mysz” – choć z myszami ma niewiele wspólnego.
24 ciekawostki o porach
Por to warzywo należące do rodziny amarylkowatych, blisko spokrewnione z cebulą i czosnkiem. Charakteryzuje się długą, białą łodygą (w rzeczywistości jest to zgrubiała pochwa liściowa) oraz zielonymi liśćmi tworzącymi wachlarz.
21 ciekawostek o piłce wodnej
Piłka wodna to zespołowy sport wodny rozgrywany w basenie, w którym dwie siedmioosobowe drużyny rywalizują o zdobycie większej liczby bramek. Zasady gry przypominają nieco połączenie piłki ręcznej i pływania.
22 ciekawostki o amerykańskim tygodniku Time
„Time” to jeden z najbardziej wpływowych tygodników informacyjnych na świecie. Od początku jego celem było podawanie obiektywnych i zwięzłych informacji dla zapracowanego amerykańskiego czytelnika. Przez dekady pełnił rolę intelektualnego barometru amerykańskiego życia publicznego i międzynarodowego, będąc nie tylko źródłem informacji, ale również formą komentowania rzeczywistości przez okładki, felietony i coroczne zestawienia.