Czym się różni broń centralnego zapłonu od bocznego zapłonu?

bezpieczeństwo, broń

broń

Mądre powiedzenie głosi, że zawsze przed rozpoczynaniem praktyki powinniśmy dobrze opanować teorię. W przeciwnym razie, jeśli mamy wyjątkowego pecha, zaczynanie nowej aktywności przypomina wówczas porywanie się z motyką na słońce. Dlatego decydując się na kupno broni warto opanować przynajmniej podstawową wiedzę, to znaczy mieć świadomośc, jakie dostępne są jej rodzaje i czym się różnią. To może nam lepiej dobrać broń do celów, w jakich będziemy chcieli jej w przyszłości używać. Główną zasadą, którą powinniśmy się kierować przy kupnie broni są okoliczności jej przyszłego użycia. Jednym z czynników różnicujących poszczególne typy broni jest rodzaj zapłonu.

Jakie znaczenie ma zapłon broni?

Budowa współczesnej broni charakteryzuje się dużym stopniem skomplikowania. Pierwsze użycie broni palnej na naszym kontynencie datuje się na XIV wiek. Używane wówczas modele niewiele mają jednak wspólnego z tymi, które produkuje się dzisiaj. Współczesna broń ma zdecydowanie wyższe standardy jeśli chodzi o szczegółowość budowy i co za tym idzie także precyzję strzałów i bezpieczeństwo użytkowania.

Podstawowym podziałem broni jest broń krótka i broń długa. Już same nazwy sugerują, jaka jest istota tej różnicy. Z bronią krótką najczęściej spotkamy się na strzelnicach, z bronią długą na różnego rodzaju zawodach strzelniczych i polowaniach. W budowie nowoczesnej broni duże znaczenie ma także to, gdzie umiejscowiony jest zapłon. Ważnym rozróżnieniem jest podział na broń centralnego i bocznego zapłonu. Te z bocznym zapłonem wyróżniają się mniejszym odrzutem, energią pocisku i mniej natężonym hałasem. W związku z tym są częstym wyborem osób, które z użytkowaniem broni nie czują się jeszcze do końca pewnie. Broń krótka z centralnym zapłonem przeznaczona jest raczej dla bardziej doświadczonych użytkowników. Dlatego jest częstszym wyborem profesjonalistów mających do czynienia z bronią zawodowo lub prawdziwych pasjonatów. Do korzystania z niej potrzebne jest bowiem odpowiednie zezwolenie. W związku z tym jest częstą częścią inwentarza ochroniarzy i przedstawicieli różnych służb mundurowych, takich jak policja.

Pistolety, rewolwery i karabiny bocznego i centralnego zapłonu

Zapewne jedną z najważniejszych cech, na jakie zwracamy uwagę kupując broń, jest jej cena. W tym przypadku zapłon także nie jest bez znaczenia. Co do zasady broń bocznego zapłonu jest tańsza niż jej alternatywa posiadająca centralny zapłon. Jest to prawdą zarówno w odniesieniu do pistoletów, jak i rewolwerów i karabinów.

Jeśli chodzi o pistolety bocznego zapłonu najczęstszym wyborem wśród adeptów broni są Pistolet Walther PPQ TACTICAL – 22lr – 4,6″ i Pistolet 1911 A1 Walther 22lr RAIL – na licencji Colt’a. W dobrych sklepach, mających w swojej ofercie tylko broń najwyższej jakości, ich ceny zaczynają się od kwoty 2000 złotych. Za pistolety mające wbudowany zapłon centralny musimy z reguły zapłacić więcej. Ceny zaczynają się w okolicach 3000, jak w przypadku pistoletu BERETTA APX 9x19mm i mogą osiągać wartości sięgające nawet 10000. Dla osób posiadających mniejszy budżet, jaki mogą rozdysponować na zakup broni, lepszym wyborem będą rewolwery. Ceny tych z centralnym zapłonem spadają czasem poniżej 3000 złotych. Standardem jest, że broń długą sprzedaje się drożej niż broń krótką. Dlatego też za karabiny trzeba zapłacić sporo więcej niż za pistolety i rewolwery. Najdroższe karabiny sprzedają się nawet za ceny przekraczające 13 000 złotych. Akurat w tym przypadku zapłon niewiele zmienia.

Za dobrą broń warto dużo zapłacić. Mimo że często każda okazja do oszczędności wydaje nam się niezwykle atrakcyjna, warto mieć z tyłu głowy, że niższa cena często przekłada się na niższą jakość. W przypadku towarów takich jak broń palna, nie można sobie na to pozwolić. Powinna być to przemyślana inwestycja. Wiedza na temat tego, do jakich celów najlepiej przydaje się dany typ broni z pewnością pozwoli uniknąć nietrafionego zakupu.

Artykuł powstał przy współpracy z Garand.

Anatomia
anatomia


Kosmos
kosmos


Ssaki
ssaki


Owoce
owoce

Czy jesteś odpowiedzialnym turystą?

Czy jesteś odpowiedzialnym turystą?

Turystyczne szlaki wiodą nie tylko wygodnymi drogami w idealnych warunkach atmosferycznych, ale także krętymi, wyboistymi ścieżkami pełnymi niespodzianek. Na drodze mogą pojawić się np. kamieniste przejście przez rzekę, wisząca kładka na wysokości budzącej w wielu osobach grozę – nie tylko tych cierpiących na lęk wysokości czy też piaszczyste wzniesienie. Planując podróż, warto więc sprawdzić prognozę pogody oraz zabrać wygodne ubranie oraz obuwie. O czym jeszcze należy pamiętać? Sprawdźmy!

Nauka pływania – kiedy warto zacząć?

Nauka pływania – kiedy warto zacząć?

Wielu dorosłych żałuje, że nie wzięło się za naukę pływania, gdy byli młodsi. Uważają, że wtedy mieli więcej czasu oraz możliwości. Dlatego teraz chcą zawczasu nauczyć tej umiejętności swoich dzieci. Tylko w jakim wieku najlepiej rozpocząć stosowne lekcje?

Dom seniora – konieczny w wielu sytuacjach

Dom seniora – konieczny w wielu sytuacjach

Każda sytuacja z seniorem jest nieco odmienna i zależnie od naszych możliwości, stanu zdrowia osoby starszej, a także zasobów, możemy decydować się zazwyczaj albo na samodzielną opiekę w domu, pomoc w opiece domowej lub też dom seniora.

Ubezpieczenie samochodu – co trzeba o nim wiedzieć

Ubezpieczenie samochodu – co trzeba o nim wiedzieć

Wypadki się zdarzają, ale kiedy już się zdarzą to, warto być na nie przygotowanym. Ubezpieczenie jest właśnie po to, aby zabezpieczyć się przed potencjalnym wypadkiem, który mógłby zagrozić Twoim finansom. Niezależnie od tego czy kolizja samochodowa byłaby spowodowana z Twojej lub czyjejś, to i tak zawsze warto być ubezpieczonym.