Dzień dziecka ciekawostki
Dzień dziecka obchodzony jest na całym świecie. Tradycję tą zapoczątkował biskup Charles Leonard pastor uniwersalnego kościoła Odkupiciela w Chelsea w stanie Massachusetts w drugą niedzielę czerwca w 1856 roku. Doktor prowadził specjalną służbę poświeconą pomocy dzieciom.
Współczesne święto Dnia Dziecka ustanowiła Międzynarodowa Federacja Demokratyczna Kobiet na kongresie w Moskwie 4 listopada 1949 roku.
Celem miało być uświadomienie ludziom, że najważniejsze jest by chronić dzieci przed wojna, głodem i innymi krzywdami. Przyjęto datę na 20 listopada.
Ostatnia aktualizacja: 2024-07-27 17:29:14
Dzień Dziecka ciekawostki
1. Początkowo Dzień Dziecka nazywał się Dniem Róży, później nazwę zmieniono na Kwiatową Niedzielę.
zobacz: 10 ciekawostek o różach
2. Od 1952 roku Polsce tak jak w krajach słowiańskich obchodzi się Dzień Dziecka 1 czerwca.
3. W Polsce od 1 czerwca 1994 roku tego dnia obraduje Sejm Dzieci i Młodzieży.
zobacz: 1 czerwca ciekawostki
4. Turcy obchodzą Dzień Dziecka 23 kwietnia.
5. W większości krajów Dzień Dziecka obchodzony jest w rocznice uchwalenia Deklaracji Praw Dziecka oraz Konwencji o Prawach Dziecka – 20 listopada.
6. W Japonii dzieci nie mają typowego Dnia Dziecka, ponieważ rozdzielono go na Dzień Chłopca 5 maja i Dziewczynki 3 marca. 5 maja jest tradycja wspólnego wykonywania karpia przez ojca i syna, co ma symbolizować jednego członka rodziny. Karp czarny to ojciec, czerwony – matka, niebieski – syn. 3 marca jest również obchodzone Święto lalek. Z tej racji dziewczynki wraz z rodzicami tworzą wspólnie lalki.
7. We Francji zamiast Dnia Dziecka jest Dzień Rodziny 6 stycznia.
8. W Meksyku z okazji Dnia Dziecka przygotowuje się specjalne zajęcia dla dzieci, żeby wspólnie świętować ten czas.
zobacz: 21 ciekawostek o Meksyku
Autor: Paulina
9. Prawa dziecka zostały zawarte w Konwencji o Prawach Dziecka, przyjętej przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w 1989 roku.
Autor: Mati
Dodaj ciekawostkę
Dzień Dziecka pytania
W ilu krajach na świecie dzień dziecka obchodzony jest 1 czerwca?
W 48 krajach, głównie w Europie i Afryce.
Jakie są główne cele obchodów Dnia Dziecka?
Główne cele obchodów Dnia Dziecka to promowanie praw dziecka, podnoszenie świadomości na temat potrzeb dzieci oraz uczczenie ich radości, kreatywności i osiągnięć.
Jakie wydarzenia są organizowane z okazji Dnia Dziecka?
W związku z obchodami Dnia Dziecka organizowane są różnorodne wydarzenia, takie jak festyny, koncerty, spektakle, warsztaty edukacyjne oraz inne imprezy skierowane do dzieci i ich rodzin.
Dodaj pytanie / odpowiedź

Autor paczki wiedzy: Pasjonat
Mam na imię Mateusz, swoją przygodę z ciekawostkami rozpocząłem ponad 20 lat temu zbierając najróżniejsze czasopisma popularno-naukowe. Świat jest pełen tajemnic, które uwielbiam poznawać. Dzięki paczce wiedzy, mogę się nimi z Wami dzielić. Moje główne zainteresowania to: geografia, historia, sport i muzyka.
21 ciekawostek o polatuchach
Polatucha to mały gryzoń należący do rodziny wiewiórkowatych, znany przede wszystkim ze swojej zdolności do szybowania. Występuje głównie w północnych lasach Eurazji – od Skandynawii przez Rosję aż po Japonię. Jej łacińska nazwa to Pteromys volans, co oznacza dosłownie „latająca skrzydlata mysz” – choć z myszami ma niewiele wspólnego.
24 ciekawostki o porach
Por to warzywo należące do rodziny amarylkowatych, blisko spokrewnione z cebulą i czosnkiem. Charakteryzuje się długą, białą łodygą (w rzeczywistości jest to zgrubiała pochwa liściowa) oraz zielonymi liśćmi tworzącymi wachlarz.
21 ciekawostek o piłce wodnej
Piłka wodna to zespołowy sport wodny rozgrywany w basenie, w którym dwie siedmioosobowe drużyny rywalizują o zdobycie większej liczby bramek. Zasady gry przypominają nieco połączenie piłki ręcznej i pływania.
22 ciekawostki o amerykańskim tygodniku Time
„Time” to jeden z najbardziej wpływowych tygodników informacyjnych na świecie. Od początku jego celem było podawanie obiektywnych i zwięzłych informacji dla zapracowanego amerykańskiego czytelnika. Przez dekady pełnił rolę intelektualnego barometru amerykańskiego życia publicznego i międzynarodowego, będąc nie tylko źródłem informacji, ale również formą komentowania rzeczywistości przez okładki, felietony i coroczne zestawienia.