Dziesięciobój ciekawostki
Dziesięciobój to konkurencja lekkoatletyczna rozgrywana na otwartym stadionie. Składa się z 10 konkurencji.
Ostatnia aktualizacja: 2024-09-10 09:22:57
9 ciekawostek o dziesięcioboju
1. Dziesięciobój na najważniejszych imprezach jest konkurencją rozgrywaną tylko przez mężczyzn (kobiety rywalizują w siedmioboju).
2. Od 1912 roku dziesięciobój jest dyscypliną olimpijską.
3. Pierwsza tabela wielobojowa, na podstawie której przyznaje się punkty w dziesięcioboju, powstała w Stanach Zjednoczonych w 1884 roku.
4. W 1983 roku rozegrane zostały pierwsze mistrzostwa świata w dziesięcioboju. Zwyciężył Daley Thompson z Wielkiej Brytanii.
5. 16 września 2018 roku Kévin Mayer z Francji zdobył największy wynik w historii – 9 126 punktów.
6. 17 maja 1998 roku Sebastian Chmara ustanowił rekord Polski w dziesięcioboju – 8 566 punktów.
7. W 1972 roku Ryszard Katus został pierwszym i jak dotąd jedynym Polakiem, który zdobył medal olimpijski w dziesięcioboju (3 miejsce).
8. Zgodnie z tradycją, zwycięzca olimpijski w dziesięcioboju, tytułowany jest „najlepszym Sportowcem Świata”.
9. Najwyższy wynik wśród kobiet zdobyła Litwinka Austra Skujytė, 15 kwietnia 2005 roku – 8 358 punktów.
Autor: Mati
Dodaj ciekawostkę
Dziesięciobój pytania
Jakie są konkurencje dziesięcioboju?
Bieg na 100 m, skok w dal, pchnięcie kulą, skok wzwyż, bieg na 400 m, bieg na 110 m przez płotki, rzut dyskiem, skok o tyczce, rzut oszczepem i bieg na 1 500 m.
Jak przyznawane są punkty w dziesięcioboju?
Punkty w dziesięcioboju przyznawane są na podstawie tabeli wielobojowej zatwierdzonej w 1912 roku przez IAAF. Za wynik równy rekordowi olimpijskiemu przyznawanych jest 1 000 punktów. W zależności od osiągniętego rezultatu, punkty są odejmowane lub dodawane od tej sumy.
Ile trwają zawody dziesięcioboju?
Zawody dziesięcioboju rozłożone są na 2 dni.
Dodaj pytanie / odpowiedź

Autor paczki wiedzy: Pasjonat
Mam na imię Mateusz, swoją przygodę z ciekawostkami rozpocząłem ponad 20 lat temu zbierając najróżniejsze czasopisma popularno-naukowe. Świat jest pełen tajemnic, które uwielbiam poznawać. Dzięki paczce wiedzy, mogę się nimi z Wami dzielić. Moje główne zainteresowania to: geografia, historia, sport i muzyka.
21 ciekawostek o polatuchach
Polatucha to mały gryzoń należący do rodziny wiewiórkowatych, znany przede wszystkim ze swojej zdolności do szybowania. Występuje głównie w północnych lasach Eurazji – od Skandynawii przez Rosję aż po Japonię. Jej łacińska nazwa to Pteromys volans, co oznacza dosłownie „latająca skrzydlata mysz” – choć z myszami ma niewiele wspólnego.
24 ciekawostki o porach
Por to warzywo należące do rodziny amarylkowatych, blisko spokrewnione z cebulą i czosnkiem. Charakteryzuje się długą, białą łodygą (w rzeczywistości jest to zgrubiała pochwa liściowa) oraz zielonymi liśćmi tworzącymi wachlarz.
21 ciekawostek o piłce wodnej
Piłka wodna to zespołowy sport wodny rozgrywany w basenie, w którym dwie siedmioosobowe drużyny rywalizują o zdobycie większej liczby bramek. Zasady gry przypominają nieco połączenie piłki ręcznej i pływania.
22 ciekawostki o amerykańskim tygodniku Time
„Time” to jeden z najbardziej wpływowych tygodników informacyjnych na świecie. Od początku jego celem było podawanie obiektywnych i zwięzłych informacji dla zapracowanego amerykańskiego czytelnika. Przez dekady pełnił rolę intelektualnego barometru amerykańskiego życia publicznego i międzynarodowego, będąc nie tylko źródłem informacji, ale również formą komentowania rzeczywistości przez okładki, felietony i coroczne zestawienia.