Dziesięciobój ciekawostki

ciekawostki, lekkoatletyka

Ostatnia aktualizacja : 2022-10-12 18:42:22

Dziesięciobój

Dziesięciobój to konkurencja lekkoatletyczna rozgrywana na otwartym stadionie. Składa się z 10 konkurencji.Dziesięciobój pytania


Jakie są konkurencje dziesięcioboju?

Bieg na 100 m, skok w dal, pchnięcie kulą, skok wzwyż, bieg na 400 m, bieg na 110 m przez płotki, rzut dyskiem, skok o tyczce, rzut oszczepem i bieg na 1 500 m.

Odpowiedź: Mati


Jak przyznawane są punkty w dziesięcioboju?

Punkty w dziesięcioboju przyznawane są na podstawie tabeli wielobojowej zatwierdzonej w 1912 roku przez IAAF. Za wynik równy rekordowi olimpijskiemu przyznawanych jest 1 000 punktów. W zależności od osiągniętego rezultatu, punkty są odejmowane lub dodawane od tej sumy.

Odpowiedź: Mati


Ile trwają zawody dziesięcioboju?

Zawody dziesięcioboju rozłożone są na 2 dni.

Odpowiedź: Mati


Dodaj pytanie / odpowiedźDziesięciobój ciekawostki


1. Dziesięciobój na najważniejszych imprezach jest konkurencją rozgrywaną tylko przez mężczyzn (kobiety rywalizują w siedmioboju).

2. Od 1912 roku dziesięciobój jest dyscypliną olimpijską.

3. Pierwsza tabela wielobojowa, na podstawie której przyznaje się punkty w dziesięcioboju, powstała w Stanach Zjednoczonych w 1884 roku.

4. W 1983 roku rozegrane zostały pierwsze mistrzostwa świata w dziesięcioboju. Zwyciężył Daley Thompson z Wielkiej Brytanii.

5. 16 września 2018 roku Kévin Mayer z Francji zdobył największy wynik w historii – 9 126 punktów.

6. 17 maja 1998 roku Sebastian Chmara ustanowił rekord Polski w dziesięcioboju – 8 566 punktów.

7. W 1972 roku Ryszard Katus został pierwszym i jak dotąd jedynym Polakiem, który zdobył medal olimpijski w dziesięcioboju (3 miejsce).

8. Zgodnie z tradycją, zwycięzca olimpijski w dziesięcioboju, tytułowany jest „najlepszym Sportowcem Świata”.

9. Najwyższy wynik wśród kobiet zdobyła Litwinka Austra Skujytė, 15 kwietnia 2005 roku – 8 358 punktów.

Autor: Mati

Dodaj ciekawostęZobacz również:

Poczta Polska ciekawostki

Poczta Polska ciekawostki

Początki poczty polskiej sięgają XVI wieku. 18 października 1558 roku król Zygmunt II August udzielił przywileju na urządzenie i kierowanie pocztą Włochowi Prosperowi Prowanie. Przesyłki dostarczane były na trasie Kraków – Wenecja.

Glin ciekawostki

Glin ciekawostki

Glin to pierwiastek chemiczny należący do grupy metali. Glin to trzeci najczęściej występujący pierwiastek w skorupie ziemskiej (8,2%). Glin używany był już w starożytności m.in. jako środek antyseptyczny.

Saksofon ciekawostki

Saksofon ciekawostki

Saksofon to instrument dęty drewniany należący do grupy aerofonów stroikowych. Jakie są odmiany saksofonów? Skąd się wzięła nazwa „saksofon”? Dlaczego saksofon zaliczany jest do instrumentów drewnianych?

Kuoka ciekawostki

Kuoka ciekawostki

Kuoki uznawane są za najszczęśliwsze zwierzęta na świecie głównie za sprawą swojego promiennego „uśmiechu”. Gdzie występuje kuoka?