Eksperyment Filadelfia ciekawostki

fizyka, Nauka

Ostatnia aktualizacja : 2020-11-25 21:43:32

Eksperyment Filadelfia

Eksperyment Filadelfia był to tajny projekt naukowy, który przeprowadzony został rzekomo przez amerykańską Marynarkę Wojenną, 28 października 1943 roku na okręcie USS Eldridge.
Eksperyment Filadelfia pytania

Pomóż nam udoskonalać paczki wiedzy dodając własne pytania, udzielając odpowiedzi oraz wprowadzając poprawki (skorzystaj z formularza pod pytaniami)

Dlaczego eksperyment ten nazwany został Filadelfia?

Ponieważ okręt na którym przeprowadzony został eksperyment stacjonował w amerykańskiej Bazie Sił Morskich w porcie Filadelfia.

Odpowiedź: Mati


O co tak naprawdę chodziło w Eksperymencie Filadelfia?

Jaka była prawda, tego pewnie nigdy się nie dowiemy. Przypuszcza się, że eksperyment miał dowieść istnienia i zbadać właściwości jednobiegunowego pola magnetycznego.

Odpowiedź: Mati


Czy rząd amerykański przyznaje się do tego eksperymentu?

Rząd amerykański przyznaje, że przeprowadzane były badania naukowe, ale niewiele miały wspólnego ze wszystkimi krążącymi teoriami spiskowymi. Badano m.in. czy możliwe jest za pomocą pola magnetycznego, stworzenie wokół okrętu osłony przeciwtorpedowej.

Odpowiedź: Mati


Ile osób zginęło podczas eksperymentu?

czekamy na odpowiedź…

Odpowiedź:


Dodaj pytanie / odpowiedź
Eksperyment Filadelfia ciekawostki

Pomóż nam udoskonalać paczki wiedzy dodając własne ciekawostki oraz poprawiając już istniejące (skorzystaj z formularza pod ciekawostkami)

1. O wydarzeniach na okręcie USS Eldridge jako pierwszy głośno zaczął mówić pisarz i astronom – Morris K. Jessupaw. W 1955 roku otrzymał w anonimowych listach opis eksperymentu Filadelfia.

2. Eksperyment Filadelfia nazywany jest również Projektem Tęczą.

3. Przygotowania eksperymentu nadzorowali wybitni fizycy: Albert Einstein, John von Neumann i Nikola Tesla.

4. Według relacji świadków kadłub statku otaczała zielono-niebieska poświata. Po chwili nagle zniknął. Pojawił się na chwilę w Norfolk Naval Shipyard w Wirginii, a następnie ponownie w Filadelfii.

5. Wydarzenia na statku wpłynęły bardzo niekorzystnie na stan zdrowia załogi. Część osób oszalała, inni zachorowali na tajemniczą chorobę. Nie wszystkim udało się przeżyć.

6. Krążą plotki, że niektóre osoby biorące udział w eksperymencie znaleziono „połączone ze statkiem”, np. z jednej strony metalowej ściany wystawała ręka, a z drugiej znajdowała się reszta ciała, wciąż żywej osoby.

7. Nakręcone zostały 3 filmy science-fiction na temat eksperymentu („Eksperyment Filadelfia” – 1984 rok, „Eksperyment Filadelfia II” – 1993, „Eksperyment filadelfijski” – 2012 rok).

8. Statek USS Eldridge w 1951 roku trafił do Grecji. W latach 90-siątych został sprzedany na złom.

Autor: Mati

Dodaj ciekawostę


Zobacz również:

Jak zapewnić sobie poprawę widzenia?

Jak zapewnić sobie poprawę widzenia?

Wady wzroku można bez przesady nazwać chorobą cywilizacyjną numer jeden. Dlatego najmniejsze kłopoty z ostrym widzeniem z bliska lub z daleka, zmęczenie oczu przy pracy z komputerem, problemy z bólami głowy i równowagą powinny nakłonić nas do skontrolowania wzroku w gabinecie okulistycznym.

Jak stosować kolagen w proszku?

Jak stosować kolagen w proszku?

Kolagen w proszku to produkt, który okaże się bardzo pomocny przy niejednej dolegliwości. Jego korzystne właściwości pozwalają między innymi utrzymać gładkość i elastyczność skóry, przyspieszyć gojenie się ran, czy też wyeliminować dolegliwości bólowe ze strony stawów. Kto powinien zdecydować się na jego zakup i jak, konkretnie, działa kolagen w proszku?

Psie zęby pod kontrolą

Psie zęby pod kontrolą

Zdrowe, mocne zęby u psa mają wpływ na prawidłowe funkcjonowanie całego organizmu. To właśnie za pomocą zębów pies rozdrabnia pokarm, a od tego zależy prawidłowa praca układu trawiennego. Pies nie jest w stanie sam umyć sobie zębów, o to musi zadbać właściciel. Jak pielęgnować zęby u czworonoga? Co zrobić, gdy pojawią się problemy?

Czym się zajmuje lekarz reumatolog?

Czym się zajmuje lekarz reumatolog?

Jakimi schorzeniami w praktyce najczęściej zajmuje się reumatolog i z jakimi symptomami się do niego zgłaszać? Czy tylko z bólem reumatycznym?