Eksperyment Filadelfia ciekawostki

fizyka, Nauka

Ostatnia aktualizacja : 2020-11-25 21:43:32

Eksperyment Filadelfia

Eksperyment Filadelfia był to tajny projekt naukowy, który przeprowadzony został rzekomo przez amerykańską Marynarkę Wojenną, 28 października 1943 roku na okręcie USS Eldridge.

.

Eksperyment Filadelfia pytania

Pomóż nam udoskonalać paczki wiedzy dodając własne pytania, udzielając odpowiedzi oraz wprowadzając poprawki (skorzystaj z formularza pod pytaniami)

Dlaczego eksperyment ten nazwany został Filadelfia?

Ponieważ okręt na którym przeprowadzony został eksperyment stacjonował w amerykańskiej Bazie Sił Morskich w porcie Filadelfia.

Odpowiedź: Mati


O co tak naprawdę chodziło w Eksperymencie Filadelfia?

Jaka była prawda, tego pewnie nigdy się nie dowiemy. Przypuszcza się, że eksperyment miał dowieść istnienia i zbadać właściwości jednobiegunowego pola magnetycznego.

Odpowiedź: Mati


Czy rząd amerykański przyznaje się do tego eksperymentu?

Rząd amerykański przyznaje, że przeprowadzane były badania naukowe, ale niewiele miały wspólnego ze wszystkimi krążącymi teoriami spiskowymi. Badano m.in. czy możliwe jest za pomocą pola magnetycznego, stworzenie wokół okrętu osłony przeciwtorpedowej.

Odpowiedź: Mati


Ile osób zginęło podczas eksperymentu?

czekamy na odpowiedź…

Odpowiedź:


Dodaj pytanie / odpowiedź

.

Eksperyment Filadelfia ciekawostki

Pomóż nam udoskonalać paczki wiedzy dodając własne ciekawostki oraz poprawiając już istniejące (skorzystaj z formularza pod ciekawostkami)

1. O wydarzeniach na okręcie USS Eldridge jako pierwszy głośno zaczął mówić pisarz i astronom – Morris K. Jessupaw. W 1955 roku otrzymał w anonimowych listach opis eksperymentu Filadelfia.

2. Eksperyment Filadelfia nazywany jest również Projektem Tęczą.

3. Przygotowania eksperymentu nadzorowali wybitni fizycy: Albert Einstein, John von Neumann i Nikola Tesla.

4. Według relacji świadków kadłub statku otaczała zielono-niebieska poświata. Po chwili nagle zniknął. Pojawił się na chwilę w Norfolk Naval Shipyard w Wirginii, a następnie ponownie w Filadelfii.

5. Wydarzenia na statku wpłynęły bardzo niekorzystnie na stan zdrowia załogi. Część osób oszalała, inni zachorowali na tajemniczą chorobę. Nie wszystkim udało się przeżyć.

6. Krążą plotki, że niektóre osoby biorące udział w eksperymencie znaleziono “połączone ze statkiem”, np. z jednej strony metalowej ściany wystawała ręka, a z drugiej znajdowała się reszta ciała, wciąż żywej osoby.

7. Nakręcone zostały 3 filmy science-fiction na temat eksperymentu (“Eksperyment Filadelfia” – 1984 rok, “Eksperyment Filadelfia II” – 1993, “Eksperyment filadelfijski” – 2012 rok).

8. Statek USS Eldridge w 1951 roku trafił do Grecji. W latach 90-siątych został sprzedany na złom.

Autor: Mati

Dodaj ciekawostęZobacz również:

Grad ciekawostki

Grad ciekawostki

Miastem w którym najczęściej pada grad jest Kericho (Kenia). Burze gradowe pojawiają się średnio 50 dni w ciągu roku. Najczęściej opady gradu występują w godzinach od 15 do 19.

Alzheimer ciekawostki

Alzheimer ciekawostki

Szacuje się, że w 2050 roku 1 na 85 osób na świecie zachoruje na Alzheimera. Blisko 2 razy więcej kobiet choruje na Alzheimera niż mężczyzn. Osoba chora na Alzheimera może stracić węch.

Meteoryt ciekawostki

Meteoryt ciekawostki

Największy meteoryt (Hoba) znajduje się w Namibii. Waży około 60 ton. Znaleziony został w 1920 roku. Nauką o meteorytach jest meteorytyka.

Cyfry ciekawostki

Cyfry ciekawostki

Pierwsze cyfry zapisywane były w formie egipskich hieroglifów w trzecim tysiącleciu p.n.e. Propagatorem cyfr w Europie był włoski matematyk Fibonacci. Początkowo zamiast zer używano kropki.

Codziennie nowe paczki wiedzy

zobacz wszystkie
listopad 2020 paczki wiedzy


Anatomia

anatomia


Kosmos

kosmos


Ssaki

ssaki


Owoce

owoce


Kalendarz wydarzeń