Euro 2020 ciekawostki

imprezy piłka nożna, Piłka nożna

Ostatnia aktualizacja : 2021-06-11 15:11:12

Euro 2021

UEFA Euro 2020 to oficjalna nazwa szesnastego turnieju o Mistrzostwo Europy w piłce nożnej mężczyzn.

Początek turnieju z powodu pandemii przełożony został o rok (początek 11 czerwca 2021 roku, a finał 11 lipca 2021 roku).

Ilość drużyn startujących w turnieju: 24

Liczba meczów do rozegrania: 51

Obrońca tytułu: Portugalia

Ilość zdobytych bramek: ???

Ilość żółtych/czerwonych kartek: ???
Euro 2020 pytania

Pomóż nam udoskonalać paczki wiedzy dodając własne pytania, udzielając odpowiedzi oraz wprowadzając poprawki (skorzystaj z formularza pod pytaniami)

W jakich miastach odbędą się mecze Euro 2020?

Kopenhaga (Dania), Amsterdam (Holandia), Bukareszt (Rumunia), Sewilla (Hiszpania), Budapeszt (Węgry), Glasgow (Szkocja), Monachium (Niemcy), Baku (Azerbejdżan), Petersburg (Rosja), Rzym (Włochy), Londyn (Anglia).

Odpowiedź: Mati


Dlaczego nie zmieniono oficjalnej nazwy Euro 2020 na 2021?

Ponieważ wiązałoby się to ze zbyt dużymi kosztami (zmiana logo, reklam itd.).

Odpowiedź: Mati


Dlaczego Euro 2020 rozgrywane jest w tak wielu różnych krajach?

Euro 2020 miało odbyć się w 60-tą rocznicę istnienia turnieju. Z tej okazji postanowiono zorganizować zawody w taki sposób, aby cała Europa mogła poczuć się częścią tego piłkarskiego święta. Był to z pewnością również dobry pretekst, aby sprawdzić, czy organizowany w ten sposób turniej jest bardziej opłacalny. Niestety plany pokrzyżowała pandemia.

Odpowiedź: Mati


Jak wygląda podział na grupy Euro 2020?

Grupa A: Turcja, Włochy, Walia, Szwajcaria
Grupa B: Dania, Finlandia, Belgia, Rosja
Grupa C: Holandia, Ukraina, Austria, Macedonia Północna
Grupa D: Anglia, Chorwacja, Szkocja, Czechy
Grupa E: Hiszpania, Szwecja, Polska, Słowacja
Grupa F: Węgry, Portugalia, Francja, Niemcy

Odpowiedź: Mati


Dodaj pytanie / odpowiedź
Euro 2020 ciekawostki

Pomóż nam udoskonalać paczki wiedzy dodając własne ciekawostki oraz poprawiając już istniejące (skorzystaj z formularza pod ciekawostkami)

1. Euro 2020 miało odbyć się w 12 miastach-gospodarzach w 11 różnych państwach. Z powodu pandemii status organizatora straciła Irlandia, a hiszpańskie miasto Bilbao zastąpiła Sewilla.

2. Na turnieju Euro 2020 po raz pierwszy w historii tych rozgrywek sędziowie będą mogli korzystać z systemu wideoweryfikacji VAR.

3. Łączna pojemność wszystkich stadionów na którym rozgrywane będą mecze na Euro 2020 to 699 960 miejsc (średnia 63 632). Największy stadion Wemblay może pomieścić aż 90 000 kibiców. Niestety z powodu pandemii ilość osób, które mogą zasiąść na trybunach zmniejszona została w zależności od przepisów krajowych do 25-50%.

4. Grupa F uznana została za grupę „śmierci”. Znalazły się w niej Niemcy, Francja, Portugalia i Węgry.

5. Oficjalną piłką meczową jest Uniforia Adidas. Nazwa jest połączeniem dwóch słów „unity” („jedność”) and „euphoria” („euforia”).

6. Maskotką turnieju został wykonany z materiału chłopiec o imieniu Skillzy, ubrany w bluzę z kapturem, wykonujący różne sztuczki piłkarskie.

7. Martin Garrix, holenderski DJ wybrany został na głównego muzycznego artystę turnieju. Oficjalna piosenka Euro 2020 to „We Are the People”.

8. Łączna pula nagród w Euro 2020 wynosi 331 milionów euro (poczatkowo miało być 371 milionów). Na konto zwycięskiej reprezentacji trafi 34 miliony euro.

9. Azerbejdżan jest jedynym krajem-gospodarzem, który nie zakwalifikował się do turnieju.

10. Dla portugalskiego piłkarza Cristiano Ronaldo jest to już 5 turniej Mistrzostw Europy.

11. Cristiano Ronaldo jest najlepszym strzelcem Mistrzostw Europy. W 21 meczach zdobył 9 bramek (dane sprzed rozpoczęcia ME 2020).

12. 17-letni polski zawodnik Kacper Kozłowski jest najmłodszym piłkarzem, który pojechał na Euro 2020. Najstarszym natomiast jest Holender Maarten Stekelenburg mający 38 lat i 258 dni.

Autor: Mati

Dodaj ciekawostę


Zobacz również:

Kazimierz Górski ciekawostki

Kazimierz Górski ciekawostki

Boiskowy pseudonim Kazimierza Górskiego to „Sarenka”. W czasach największej świetności porównywany był do Ernesta Wilimowskiego. Na zawsze zapisał się w historii polskiej piłki nożnej zdobywając będąc trenerem złoty medal Igrzysk Olimpijskich w 1972 roku i 3 miejsce na Mistrzostwach Świata w 1974 roku.

George Best ciekawostki

George Best ciekawostki

George Best to były północnoirlandzki piłkarz grający na pozycji pomocnika. Od 1966 do 1972 roku był najlepszym strzelcem Manchesteru United. W 1984 roku trafił na 3 miesiące do więzienia…

Piłka nożna ciekawostki

Piłka nożna ciekawostki

Do 1969 roku bramkarze używali rękawiczek skórzanych głównie w celu ochrony przed chłodem. W Korei Północnej znajduje się największy obecnie stadion na świecie. Pierwszy oficjalny międzynarodowy mecz w piłkę nożną rozegrany został 30 listopada 1872

Artur Boruc ciekawostki

Artur Boruc ciekawostki

Artur Boruc rozegrał najwięcej meczów w reprezentacji na pozycji bramkarza. 21 kwietnia 2007 w Glasgow, uratował trójkę Polaków, w tym kobietę w zaawansowanej ciąży, przed grupą agresywnych, pijanych chuliganów

Najpopularniejsze w ciągu ostatnich 24 godzin


Zebraliśmy już...

16 000 ciekawostek oraz 10 000 pytań i odpowiedzi. To dopiero początek! Mamy ambitny plan stworzyć największy na świecie zbiór ciekawostek o wszystkim co nas otacza. Podoba Ci się nasza praca? Możesz postawić nam symboliczną kawę:)

Postaw mi kawę na buycoffee.to
Codziennie nowe paczki wiedzy

zobacz wszystkie
listopad 2020 paczki wiedzy


Anatomia

anatomia


Kosmos

kosmos


Ssaki

ssaki

Owoce

owoce


Kalendarz wydarzeń