Euro 2020 ciekawostki

imprezy piłka nożna, Piłka nożna

Ostatnia aktualizacja : 2021-06-11 15:11:12

Euro 2021

UEFA Euro 2020 to oficjalna nazwa szesnastego turnieju o Mistrzostwo Europy w piłce nożnej mężczyzn.

Początek turnieju z powodu pandemii przełożony został o rok (początek 11 czerwca 2021 roku, a finał 11 lipca 2021 roku).

Ilość drużyn startujących w turnieju: 24

Liczba meczów do rozegrania: 51

Obrońca tytułu: Portugalia

Ilość zdobytych bramek: ???

Ilość żółtych/czerwonych kartek: ???
Euro 2020 pytania

Pomóż nam udoskonalać paczki wiedzy dodając własne pytania, udzielając odpowiedzi oraz wprowadzając poprawki (skorzystaj z formularza pod pytaniami)

W jakich miastach odbędą się mecze Euro 2020?

Kopenhaga (Dania), Amsterdam (Holandia), Bukareszt (Rumunia), Sewilla (Hiszpania), Budapeszt (Węgry), Glasgow (Szkocja), Monachium (Niemcy), Baku (Azerbejdżan), Petersburg (Rosja), Rzym (Włochy), Londyn (Anglia).

Odpowiedź: Mati


Dlaczego nie zmieniono oficjalnej nazwy Euro 2020 na 2021?

Ponieważ wiązałoby się to ze zbyt dużymi kosztami (zmiana logo, reklam itd.).

Odpowiedź: Mati


Dlaczego Euro 2020 rozgrywane jest w tak wielu różnych krajach?

Euro 2020 miało odbyć się w 60-tą rocznicę istnienia turnieju. Z tej okazji postanowiono zorganizować zawody w taki sposób, aby cała Europa mogła poczuć się częścią tego piłkarskiego święta. Był to z pewnością również dobry pretekst, aby sprawdzić, czy organizowany w ten sposób turniej jest bardziej opłacalny. Niestety plany pokrzyżowała pandemia.

Odpowiedź: Mati


Jak wygląda podział na grupy Euro 2020?

Grupa A: Turcja, Włochy, Walia, Szwajcaria
Grupa B: Dania, Finlandia, Belgia, Rosja
Grupa C: Holandia, Ukraina, Austria, Macedonia Północna
Grupa D: Anglia, Chorwacja, Szkocja, Czechy
Grupa E: Hiszpania, Szwecja, Polska, Słowacja
Grupa F: Węgry, Portugalia, Francja, Niemcy

Odpowiedź: Mati


Dodaj pytanie / odpowiedź
Euro 2020 ciekawostki

Pomóż nam udoskonalać paczki wiedzy dodając własne ciekawostki oraz poprawiając już istniejące (skorzystaj z formularza pod ciekawostkami)

1. Euro 2020 miało odbyć się w 12 miastach-gospodarzach w 11 różnych państwach. Z powodu pandemii status organizatora straciła Irlandia, a hiszpańskie miasto Bilbao zastąpiła Sewilla.

2. Na turnieju Euro 2020 po raz pierwszy w historii tych rozgrywek sędziowie będą mogli korzystać z systemu wideoweryfikacji VAR.

3. Łączna pojemność wszystkich stadionów na którym rozgrywane będą mecze na Euro 2020 to 699 960 miejsc (średnia 63 632). Największy stadion Wemblay może pomieścić aż 90 000 kibiców. Niestety z powodu pandemii ilość osób, które mogą zasiąść na trybunach zmniejszona została w zależności od przepisów krajowych do 25-50%.

4. Grupa F uznana została za grupę „śmierci”. Znalazły się w niej Niemcy, Francja, Portugalia i Węgry.

5. Oficjalną piłką meczową jest Uniforia Adidas. Nazwa jest połączeniem dwóch słów „unity” („jedność”) and „euphoria” („euforia”).

6. Maskotką turnieju został wykonany z materiału chłopiec o imieniu Skillzy, ubrany w bluzę z kapturem, wykonujący różne sztuczki piłkarskie.

7. Martin Garrix, holenderski DJ wybrany został na głównego muzycznego artystę turnieju. Oficjalna piosenka Euro 2020 to „We Are the People”.

8. Łączna pula nagród w Euro 2020 wynosi 331 milionów euro (poczatkowo miało być 371 milionów). Na konto zwycięskiej reprezentacji trafi 34 miliony euro.

9. Azerbejdżan jest jedynym krajem-gospodarzem, który nie zakwalifikował się do turnieju.

10. Dla portugalskiego piłkarza Cristiano Ronaldo jest to już 5 turniej Mistrzostw Europy.

11. Cristiano Ronaldo jest najlepszym strzelcem Mistrzostw Europy. W 21 meczach zdobył 9 bramek (dane sprzed rozpoczęcia ME 2020).

12. 17-letni polski zawodnik Kacper Kozłowski jest najmłodszym piłkarzem, który pojechał na Euro 2020. Najstarszym natomiast jest Holender Maarten Stekelenburg mający 38 lat i 258 dni.

Autor: Mati

Dodaj ciekawostę


Zobacz również:

Balmain – kosmetyki do włosów z półki premium. Czy warto je kupić?

Balmain – kosmetyki do włosów z półki premium. Czy warto je kupić?

Pielęgnacja włosów jest dla wielu osób tajemnicą, dla innych pasją, a jeszcze dla innych sztuką, którą próbują zrozumieć. Jakie kosmetyki do pielęgnacji włosów wybrać, by cieszyć się nienagannym wyglądem swojej fryzury? Czy kosmetyki do włosów marki Balmain faktycznie są tak dobre, że warto w nie zainwestować? Jeśli jesteście ciekawi, czy rzeczywiście warto przetestować kosmetyki do włosów z półki premium i na które produkty z asortymentu Balmain Hair zwrócić uwagę – koniecznie czytajcie dalej!

USG jamy brzusznej, czyli jak w sposób bezpieczny kontrolować stan swojego zdrowia

USG jamy brzusznej, czyli jak w sposób bezpieczny kontrolować stan swojego zdrowia

Żyjemy w czasach, kiedy jesteśmy znacznie bardziej świadomi. Interesujemy się zdrowym żywieniem, wiemy, jak ważne jest uprawianie sportu dla stanu naszego organizmu. Staramy się także przestrzegać regularnych wizyt u lekarza, wiemy też, jak ważna jest profilaktyka. Takie postępowanie na pewno wpływa wydłużenie średniej długości życia. USG jamy brzusznej – dlaczego bardzo ważne jest jego regularne przeprowadzanie?

Zadbaj o kondycję organizmu zimą

Zadbaj o kondycję organizmu zimą

Zima jest bardzo trudnym okresem dla naszego organizmu. Czapki i szale uszkadzają troskliwie pielęgnowane włosy. Szaruga i słota za oknami sprawiają, że mamy mniej energii i z trudem wchodzimy w kolejne dni. Odczuwamy wiele drobnych dolegliwości, takich jak przeziębienia, bóle stawów czy kłopoty z zatokami. Jak można sobie pomóc w nierównej walce z siłami natury?