Justyna Kowalczyk – 11 ciekawostek

fot. Tor Atle Kleven / wikipedia.org (CC BY-SA 3.0)
Justyna Kowalczyk była jedną z najlepszych na świecie biegaczek narciarskich.
Ostatnia aktualizacja: 2024-06-03 11:59:05
Justyna Kowalczyk ciekawostki
1. Justyna Kowalczyk zdobyła w Soczi złoty medal igrzysk olimpijskich biegnąc 10 km stylem klasycznym mając złamaną kość stopy.
Autor: Marta
2. Pierwszy raz w Pucharze Świata wystąpiła 9 grudnia 2001 roku w Cogne (Włochy). Zajęła 64 miejsce.
3. Pierwszy raz na podium stanęła 7 stycznia 2006 roku w Otepää w Estonii. Zajęła 3 miejsce.
4. Pierwszy raz zwyciężyła w Pucharze Świata 27 stycznia 2007 roku w Otepää. Był to bieg na 10 km.
5. Jako jedyny Polski sportowiec 5 razy pod rząd zajęła 1 miejsce w Plebiscycie „Przeglądu Sportowego” i TVP na najlepszego sportowca (2009-2013).
6. Justyna Kowalczyk 4 razy pod rząd wygrała Tour de Ski (2009 – 2013).
7. W 2005 roku wygrała bieg Wazów, a w 2017 roku Bieg Piastów.
Autor: kibic
8. Wygrała 50 zawodów Pucharu Świata i aż 104 razy stawała na podium.
9. Jako pierwsza Polka na zimowych Igrzyskach Olimpijskich zdobyła złoty medal.
zobacz: 10 Polaków z największą ilością medali olimpijskich
10. 23 marca 2009 roku otrzymała odznaczenie państwowe: Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski i 23 marca 2010 roku Krzyż Komandorski z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski.
Autor: Tomasz
11. 23 marca 2018 roku ogłosiła, że kończy swoją przygodę w Pucharze Świata. Ale na szczęście to nie koniec jej kariery zawodowej. Jeszcze nie raz będziemy mieli okazję ją podziwiać na różnych zawodach.
Autor: Marcin
Dodaj ciekawostkę
Justyna Kowalczyk pytania
Gdzie i kiedy urodziła się Justyna Kowalczyk?
Justyna Kowalczyk urodziła się 19 stycznia 1983 roku w miescie Limanowa w województwie małopolskim.
Ile wzrostu ma Justyna Kowalczyk?
Justyna Kowalczyk ma 174 cm wzrostu.
Ile waży Justyna Kowalczyk?
Justyna Kowalczyk waży około 63 kg.
Ile Justyna Kowalczyk zdobyła medali?
5 medali igrzysk olimpijskich (2 złote, srebrny i 2 brązowe), 8 medali Mistrzostw Świata (2 złote, 3 srebrne i 3 brązowe), srebrny medal Mistrzostw Świata juniorów, 2 złote medale Mistrzostw Świata młodziezowców, oraz 6 medali na Uniwersjadzie (4 złote, srebrny i brązowy).
Ile razy Justyna Kowalczyk zdobyła Kryształową Kulę?
4 Duże (2008/09, 2009/10, 2010/11, 2012/13), oraz w tych samych latach 4 Małe Kryształowe Kule w klasyfikacji dystansów, oraz Małą Kryształową Kulę w 2009/10 w klasyfikacji sprintów.
Jakie Justyna Kowalczyk ma wykształcenie?
Justyna ukończyła Akademie Wychowania Fizycznego imienia Jerzego Kukuczki w Katowicach.
Spod jakiego znaku Zodiaku jest Justyna Kowalczyk?
Koziorożec.
Dodaj pytanie / odpowiedź

Autor paczki wiedzy: Pasjonat
Mam na imię Mateusz, swoją przygodę z ciekawostkami rozpocząłem ponad 20 lat temu zbierając najróżniejsze czasopisma popularno-naukowe. Świat jest pełen tajemnic, które uwielbiam poznawać. Dzięki paczce wiedzy, mogę się nimi z Wami dzielić. Moje główne zainteresowania to: geografia, historia, sport i muzyka.
21 ciekawostek o polatuchach
Polatucha to mały gryzoń należący do rodziny wiewiórkowatych, znany przede wszystkim ze swojej zdolności do szybowania. Występuje głównie w północnych lasach Eurazji – od Skandynawii przez Rosję aż po Japonię. Jej łacińska nazwa to Pteromys volans, co oznacza dosłownie „latająca skrzydlata mysz” – choć z myszami ma niewiele wspólnego.
24 ciekawostki o porach
Por to warzywo należące do rodziny amarylkowatych, blisko spokrewnione z cebulą i czosnkiem. Charakteryzuje się długą, białą łodygą (w rzeczywistości jest to zgrubiała pochwa liściowa) oraz zielonymi liśćmi tworzącymi wachlarz.
21 ciekawostek o piłce wodnej
Piłka wodna to zespołowy sport wodny rozgrywany w basenie, w którym dwie siedmioosobowe drużyny rywalizują o zdobycie większej liczby bramek. Zasady gry przypominają nieco połączenie piłki ręcznej i pływania.
22 ciekawostki o amerykańskim tygodniku Time
„Time” to jeden z najbardziej wpływowych tygodników informacyjnych na świecie. Od początku jego celem było podawanie obiektywnych i zwięzłych informacji dla zapracowanego amerykańskiego czytelnika. Przez dekady pełnił rolę intelektualnego barometru amerykańskiego życia publicznego i międzynarodowego, będąc nie tylko źródłem informacji, ale również formą komentowania rzeczywistości przez okładki, felietony i coroczne zestawienia.