Krzysztof Wielicki – 15 ciekawostek

fot. Bogdan Jankowski / wikipedia.org
Krzysztof Wielicki jest to jeden z najlepszych polskich wspinaczy (taternik, alpinista, himalaista).
Jako piąty człowiek na Ziemi, zdobył 14 ośmiotysięczników (Koronę Himalajów i Karakorum).
Ostatnia aktualizacja: 2024-07-27 17:11:18
Krzysztof Wielicki ciekawostki
1. W 1980 roku jako pierwszy człowiek, zimą wszedł powyżej 8 000 m n.p.m.
2. 17 lutego 1980 roku z Leszkiem Cichym, jako pierwsi zdobyli zimą Mount Everest (8848 m n.p.m.).
3. Niewiele brakowało, a Krzysztof Wielicki nie stanął by jako pierwszy zimą na najwyższym szczycie. Do składu wszedł dopiero z trzeciego miejsca w rezerwie.
4. 11 stycznia 1986 roku z Jerzym Kukuczką jako pierwsi zimą stanęli na szczycie Kangchenjunga (8586 m n.p.m.).
5. 31 grudnia 1988 roku samotnie jako pierwszy człowiek stanął zimą na szczycie (Lhotse 8516 m n.p.m.).
6. 9 grudnia 2003 roku otrzymał „Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski” za wybitne zasługi dla polskiego taternictwa i alpinizmu.
7. Od listopada 1996 jest Honorowym Obywatelem Miasta i Gminy Ostrzeszów.
Autor: wGóry
8. Swoją przygodę z wspinaczką zaczął późno, mając dopiero 20 lat.
9. W 1988 roku w Himalajach spadający kamień zmiażdżył mu ósmy krąg kręgosłupa. Był częściowo sparaliżowany. Opuszczanie się po linie ze skały zajęło mu dwa dni. Ten poważny wypadek nie powstrzymał go przed zdobyciem jeszcze w tym samym roku samotnie szczytu Lhotse.
10. Krzysztof Wielicki jest współzałożycielem Jurajskiego Klubu Wysokogórskiego.
11. Jest właścicielem firmy produkującej odzież górską – Himal Sport.
12. Słynął z rekordowo szybkich wejść. Otrzymał nawet przydomek „Flying Horse” (latający koń).
13. Ma dwójkę dzieci: Marcina i Martę.
Autor: Marta
14. Krzysztof Wielicki jest autorem książek: „Jeden dzień z życia”, „Korona Himalajów 14 x 8000”, „Krzysztof Wielicki – mój wybór. Wywiad-rzeka” tom 1 i 2, „Mount Everest biznesu”.
Autor: zaczytana
15. Krzysztof Wielicki koordynował spektakularną akcję ratunkową 27 stycznia 2018 roku na Nanga Parbat, podczas której Denis Urubko i Adam Bielecki uratowali Francuzkę Elizabeth Revol. Niestety nie udało się uratować Tomasza Mackiewicza.
Autor: Tomasz
Dodaj ciekawostkę
Krzysztof Wielicki pytania
Gdzie i kiedy urodził się Krzysztof Wielicki?
Krzysztof Wielicki urodził się 5 stycznia 1950 roku we wsi Szklarka Przygodzicka.
Jakie są główne wartości, które Krzysztof Wielicki promował w swojej karierze wspinaczkowej?
Wielicki był zawsze zwolennikiem etyki wspinaczkowej, podkreślając znaczenie samodzielności, odpowiedzialności oraz poszanowania gór i kultury miejscowych społeczności.
Dodaj pytanie / odpowiedź

Autor paczki wiedzy: Pasjonat
Mam na imię Mateusz, swoją przygodę z ciekawostkami rozpocząłem ponad 20 lat temu zbierając najróżniejsze czasopisma popularno-naukowe. Świat jest pełen tajemnic, które uwielbiam poznawać. Dzięki paczce wiedzy, mogę się nimi z Wami dzielić. Moje główne zainteresowania to: geografia, historia, sport i muzyka.
21 ciekawostek o polatuchach
Polatucha to mały gryzoń należący do rodziny wiewiórkowatych, znany przede wszystkim ze swojej zdolności do szybowania. Występuje głównie w północnych lasach Eurazji – od Skandynawii przez Rosję aż po Japonię. Jej łacińska nazwa to Pteromys volans, co oznacza dosłownie „latająca skrzydlata mysz” – choć z myszami ma niewiele wspólnego.
24 ciekawostki o porach
Por to warzywo należące do rodziny amarylkowatych, blisko spokrewnione z cebulą i czosnkiem. Charakteryzuje się długą, białą łodygą (w rzeczywistości jest to zgrubiała pochwa liściowa) oraz zielonymi liśćmi tworzącymi wachlarz.
21 ciekawostek o piłce wodnej
Piłka wodna to zespołowy sport wodny rozgrywany w basenie, w którym dwie siedmioosobowe drużyny rywalizują o zdobycie większej liczby bramek. Zasady gry przypominają nieco połączenie piłki ręcznej i pływania.
22 ciekawostki o amerykańskim tygodniku Time
„Time” to jeden z najbardziej wpływowych tygodników informacyjnych na świecie. Od początku jego celem było podawanie obiektywnych i zwięzłych informacji dla zapracowanego amerykańskiego czytelnika. Przez dekady pełnił rolę intelektualnego barometru amerykańskiego życia publicznego i międzynarodowego, będąc nie tylko źródłem informacji, ale również formą komentowania rzeczywistości przez okładki, felietony i coroczne zestawienia.