Louis Pasteur ciekawostki
Louis Pasteur – francuski chemik, prekursor mikrobiologii.
Ostatnia aktualizacja: 2024-09-11 15:42:18
Louis Pasteur – 10 ciekawostek
1. Louis Pasteur urodził się 201 lat temu. Zmarł 128 lat temu (dane: maj 2023).
Autor: Stats
2. Jego ojciec był grabarzem.
Autor: Tomasz
3. W młodości nie wykazywał szczególnego zainteresowania nauką, jednak z czasem stał się jednym z najważniejszych naukowców XIX wieku.
4. Studiował na École Normale Supérieure w Paryżu, gdzie uzyskał doktorat z chemii.
5. Jego badania dotyczące krystalografii wykazały, że cząsteczki niektórych związków chemicznych mają zdolność odbijania światła w różnych kierunkach, co nazwano „izomerią optyczną”.
6. Pasteur jest uważany za twórcę pasteryzacji – procesu ogrzewania płynów do określonej temperatury, w celu zniszczenia drobnoustrojów i przedłużenia trwałości produktów.
7. Jego badania nad chorobami jedwabnika przyczyniły się do rozwoju dziedziny zwanej mikrobiologią.
8. Pasteur dowiódł, że niektóre choroby są wywoływane przez mikroorganizmy, co stało się podstawą dla „teorii zarazków” chorób zakaźnych.
9. Pasteur opracował szczepionki przeciwko wściekliźnie. W 1885 roku przeprowadził udane leczenie 9-letniego chłopca ugryzionego przez psa z wścieklizną, co przyniosło mu międzynarodowe uznanie.
10. Pasteur był głęboko wierzącym katolikiem, a jego praca naukowa nie wpłynęła negatywnie na jego wiarę.
Autor: Pasjonat
Dodaj ciekawostkę
Louis Pasteur pytania
Gdzie i kiedy urodził się Louis Pasteur?
Louis Pasteur urodził się 27 grudnia 1822 roku w mieście Dole (Francja).
Ile lat żył Louis Pasteur?
Louis Pasteur żył lat 72.
Gdzie i kiedy zmarł Louis Pasteur?
Louis Pasteur zmarł 28 września 1895 roku w mieście Marnes-la-Coquette (Francja).
Spod jakiego znaku Zodiaku był Louis Pasteur?
Koziorożec.
Co było przyczyną śmierci Louisa Pasteura?
Zmarł na udar mózgu.
Dodaj pytanie / odpowiedź

Autor paczki wiedzy: Pasjonat
Mam na imię Mateusz, swoją przygodę z ciekawostkami rozpocząłem ponad 20 lat temu zbierając najróżniejsze czasopisma popularno-naukowe. Świat jest pełen tajemnic, które uwielbiam poznawać. Dzięki paczce wiedzy, mogę się nimi z Wami dzielić. Moje główne zainteresowania to: geografia, historia, sport i muzyka.
21 ciekawostek o polatuchach
Polatucha to mały gryzoń należący do rodziny wiewiórkowatych, znany przede wszystkim ze swojej zdolności do szybowania. Występuje głównie w północnych lasach Eurazji – od Skandynawii przez Rosję aż po Japonię. Jej łacińska nazwa to Pteromys volans, co oznacza dosłownie „latająca skrzydlata mysz” – choć z myszami ma niewiele wspólnego.
24 ciekawostki o porach
Por to warzywo należące do rodziny amarylkowatych, blisko spokrewnione z cebulą i czosnkiem. Charakteryzuje się długą, białą łodygą (w rzeczywistości jest to zgrubiała pochwa liściowa) oraz zielonymi liśćmi tworzącymi wachlarz.
21 ciekawostek o piłce wodnej
Piłka wodna to zespołowy sport wodny rozgrywany w basenie, w którym dwie siedmioosobowe drużyny rywalizują o zdobycie większej liczby bramek. Zasady gry przypominają nieco połączenie piłki ręcznej i pływania.
22 ciekawostki o amerykańskim tygodniku Time
„Time” to jeden z najbardziej wpływowych tygodników informacyjnych na świecie. Od początku jego celem było podawanie obiektywnych i zwięzłych informacji dla zapracowanego amerykańskiego czytelnika. Przez dekady pełnił rolę intelektualnego barometru amerykańskiego życia publicznego i międzynarodowego, będąc nie tylko źródłem informacji, ale również formą komentowania rzeczywistości przez okładki, felietony i coroczne zestawienia.