Nagroda Pulitzera ciekawostki

16 lut 2024 | ciekawostki, nagrody | 0 komentarzy

Nagroda Pulitzera

Nagroda Pulitzera przyznawana jest corocznie za wybitne dokonania w dziedzinie dziennikarstwa, literatury pięknej i muzyki.

Jest to jedna z najbardziej prestiżowych nagród na świecie.

Nagroda Pulitzera ciekawostki

1. Testament Josepha Pulitzera

Węgierski imigrant Joseph Pulitzer, wpływowy wydawca gazet w Stanach Zjednoczonych, w 1904 roku spisał testament, w którym przeznaczył 500 000 dolarów na założenie szkoły dziennikarskiej i nagrody za wybitne osiągnięcia w dziennikarstwie.

2. Pierwsze rozdanie

Pierwsze Nagrody Pulitzera zostały przyznane 4 czerwca 1917 roku.

3. Kategorie

Początkowo nagrody przyznawano w czterech kategoriach: dziennikarstwo, literatura, dramat i edukacja. Z biegiem lat liczba kategorii rosła, a obecnie obejmuje ona 21 kategorii w dziedzinach dziennikarstwa, literatury i muzyki.

4. Pierwsza nagroda dla kobiety

W 1921 roku Edith Wharton została pierwszą kobietą, która otrzymała Nagrodę Pulitzera w kategorii literatury za swoją powieść „The Age of Innocence” („Wiek niewinności”).

5. Cofnięcie nagrody

Nagroda Pulitzera niejednokrotnie była obiektem kontrowersji. Na przykład, w 1941 roku Orson Welles i Herman J. Mankiewicz otrzymali nagrodę za najlepszy scenariusz do filmu „Obywatel Kane”, ale nagroda została cofnięta z powodu protestów.

6. Proces nominacji

Kandydatury do Nagrody Pulitzera mogą być zgłaszane przez każdego, włączając organizacje i indywidualne osoby, które spełniają odpowiednie kryteria.

7. Jury

Każda kategoria ma własne jury składające się z ekspertów w danej dziedzinie, którzy oceniają zgłoszenia i nominują finalistów.

8. Brak nagrody

W niektórych kategoriach jury może zdecydować, że w danym roku nie zostanie przyznana żadna nagroda, jeśli żadne zgłoszenie nie spełni standardów.

9. Specjalne wyróżnienia

Oprócz regularnych kategorii, Nagroda Pulitzera może przyznawać specjalne wyróżnienia i honorowe uznanie osobom lub organizacjom za ich wkład w dziedzinę dziennikarstwa i sztuki.

10. Zmiany w kategoriach

Kategorie Nagrody Pulitzera ewoluowały wraz z rozwojem mediów i kultury. Na przykład, kategoria „Telegraficzne Dziennikarstwo Międzynarodowe” została zmieniona na „Dziennikarstwo Międzynarodowe”, aby odzwierciedlić zmiany w technologii przekazu informacji.

11. Muzyka

W kategorii muzyki, początkowo nagradzano głównie klasyczne kompozycje. Z biegiem lat, komitet zaczął doceniać również inne gatunki, jak na przykład jazz czy muzykę popularną.

12. Pierwsza nagroda w kategorii „Fotografia”

W 1942 roku nagroda w nowej kategorii „Fotografia” została przyznana za serię zdjęć przedstawiających pierwszy atak japoński na Pearl Harbor.

Autor: Pasjonat

Dodaj ciekawostkęNagroda Pulitzera pytania


W jakich kategoriach przyznawane są Narody Pulitzera?

Kategorie dziennikarskie obejmują m.in. reportaż aktualny, reportaż śledczy, komentarz, fotografię prasową. W literaturze nagradzane są takie formy jak fikcja, historia, biografia, poezja i literatura faktu. W muzyce nagradzane są wybitne kompozycje muzyczne.

Ile wynosi nagroda pieniężna za zdobycie Nagrody Pulitzera?

Kwota nagrody pieniężnej związanej z Nagrodą Pulitzera może się różnić w zależności od kategorii, ale tradycyjnie wynosi 15 000 dolarów dla większości kategorii.

Kto może otrzymać Nagrodę Pulitzera?

W kategorii dziennikarstwa mogą być nagrodzeni zarówno indywidualni dziennikarze, jak i redakcje gazet. W literaturze i muzyce nagrody są zazwyczaj przyznawane twórcom indywidualnym.

Jakie są kryteria przyznawania Nagrody Pulitzera w dziedzinie literatury?

W dziedzinie literatury Nagroda Pulitzera jest przyznawana za wybitne dzieła opublikowane w ciągu poprzedniego roku w Stanach Zjednoczonych. Jury ocenia oryginalność, głębię tematu, technikę pisarską i wpływ dzieła na czytelników.

Czy Nagroda Pulitzera jest przyznawana tylko Amerykanom?

W większości kategorii Nagroda Pulitzera jest przyznawana obywatelom Stanów Zjednoczonych lub dziełom opublikowanym po raz pierwszy w USA. Istnieją jednak wyjątki, szczególnie w kategoriach dotyczących muzyki i niektórych kategorii literackich, gdzie kryteria mogą być mniej restrykcyjne.

Jak wygląda proces nominacji i wyboru laureatów Nagrody Pulitzera?

Proces nominacji i wyboru laureatów Nagrody Pulitzera zaczyna się od zgłoszeń, które następnie są oceniane przez niezależne jury w każdej kategorii. Jury to składa się z ekspertów w danej dziedzinie. Ich rekomendacje są następnie przekazywane Radzie Pulitzera, która podejmuje ostateczną decyzję.

Dodaj pytanie / odpowiedź

Snowboard ciekawostki

Snowboard ciekawostki

Snowboarding to zimowy sport, który polega na jeździe na snowboardzie, czyli desce przypominającej szeroką nartę, po stoku pokrytym śniegiem. Jak dobrać odpowiedni rozmiar deski snowboardowej? Jakie są główne konkurencje snowboardowe?

Jaskółka dymówka ciekawostki

Jaskółka dymówka ciekawostki

Jaskółki dymówka to mały ptak wędrowny z rodziny jaskółkowatych należący do wróbli śpiewających. Gdzie żyją jaskółki dymówki? Kiedy jaskółki dymówki wyruszają do ciepłych krajów?

Manaslu ciekawostki

Manaslu ciekawostki

Manaslu jest ósmym co do wysokości szczytem na świecie, wznoszącym się na wysokość 8 163 m n.p.m. Znajduje się w Himalajach w północno-zachodniej części Nepalu.

Mieszko II Lambert ciekawostki

Mieszko II Lambert ciekawostki

Mieszko II Lambert był jedną z kluczowych postaci wczesnej historii Polski. Od 1025 do 1031 roku był królem Polski. Jaka była polityka zagraniczna Mieszka II Lamberta? Jakie reformy przeprowadził Mieszko II Lambert?

Często odwiedzane: