10 ciekawostek o NATO
NATO (Organizacja Traktatu Północnoatlantyckiego) to międzynarodowa organizacja polityczno-wojskowa powstała na mocy Traktatu Północnoatlantyckiego, podpisanego 4 kwietnia 1949.
Obowiązuje od 24 sierpnia 1949 roku.
Ostatnia aktualizacja: 2024-09-11 16:58:30
NATO ciekawostki
1. Traktat Północnoatlantycki podpisany został w Waszyngtonie, 4 kwietnia 1949 roku.
2. Jednym z głównych celów NATO jest zapewnienie bezpieczeństwa państwom członkowskim.
3. Pierwszymi krajami członkowskimi NATO były: Belgia, Dania, Francja, Holandia, Islandia, Kanada, Luksemburg, Norwegia, Portugalia, Stany Zjednoczone, Wielka Brytania, Włochy (1949 rok).
4. Ostatnim krajem, który dołączył do NATO jest Macedonia Północna (2020 rok).
5. Kandydatami do członkostwa w NATO są: Bośnia i Hercegowina, Finlandia i Szwecja.
6. 12 września 2001 roku, dzień po ataku na WTC, NATO po raz pierwszy w historii uruchomiło procedury związane z artykułem piątym, który mówi, że atak na dowolne państwo należące do NATO równy jest z atakiem na cały sojusz.
zobacz: Atak na WTC
7. Islandia jest jedynym krajem w NATO, który nie ma żadnego żołnierza.
8. Najbardziej liczną armię w NATO mają Stany Zjednoczone (1 500 000 żołnierzy).
zobacz: 28 ciekawostek o Stanach Zjednoczonych
9. Oficjalnymi językami NATO są angielski i francuski.
10. W 2019 roku wydatki NATO wynosiły ponad 1 036 000 000 000 dolarów.
Autor: Mati
Dodaj ciekawostkę
NATO pytania
Co oznacza skrót „NATO”?
NATO to skrót od nazwy: North Atlantic Treaty Organization (Sojusz Północnoatlantycki).
W jakim celu powstało NATO?
Jednym z głównych celów była obrona militarna przed atakami ze strony ZSRR.
Gdzie znajduje się siedziba NATO?
W Brukseli (Belgia).
Jakie kraje są członkami NATO?
Albania, Belgia, Bułgaria, Chorwacja, Czarnogóra, Czechy, Dania, Estonia, Francja, Grecja, Hiszpania, Holandia, Islandia, Kanada, Litwa, Luksemburg, Łotwa, Macedonia Północna, Niemcy, Norwegia, Polska, Portugalia, Rumunia, Słowacja, Słowenia, Stany Zjednoczone, Turcja, Węgry, Wielka Brytania, Włochy.
W którym roku Polska została przyjęta do NATO?
12 marca 1999 roku.
Dodaj pytanie / odpowiedź

Autor paczki wiedzy: Pasjonat
Mam na imię Mateusz, swoją przygodę z ciekawostkami rozpocząłem ponad 20 lat temu zbierając najróżniejsze czasopisma popularno-naukowe. Świat jest pełen tajemnic, które uwielbiam poznawać. Dzięki paczce wiedzy, mogę się nimi z Wami dzielić. Moje główne zainteresowania to: geografia, historia, sport i muzyka.
21 ciekawostek o polatuchach
Polatucha to mały gryzoń należący do rodziny wiewiórkowatych, znany przede wszystkim ze swojej zdolności do szybowania. Występuje głównie w północnych lasach Eurazji – od Skandynawii przez Rosję aż po Japonię. Jej łacińska nazwa to Pteromys volans, co oznacza dosłownie „latająca skrzydlata mysz” – choć z myszami ma niewiele wspólnego.
24 ciekawostki o porach
Por to warzywo należące do rodziny amarylkowatych, blisko spokrewnione z cebulą i czosnkiem. Charakteryzuje się długą, białą łodygą (w rzeczywistości jest to zgrubiała pochwa liściowa) oraz zielonymi liśćmi tworzącymi wachlarz.
21 ciekawostek o piłce wodnej
Piłka wodna to zespołowy sport wodny rozgrywany w basenie, w którym dwie siedmioosobowe drużyny rywalizują o zdobycie większej liczby bramek. Zasady gry przypominają nieco połączenie piłki ręcznej i pływania.
22 ciekawostki o amerykańskim tygodniku Time
„Time” to jeden z najbardziej wpływowych tygodników informacyjnych na świecie. Od początku jego celem było podawanie obiektywnych i zwięzłych informacji dla zapracowanego amerykańskiego czytelnika. Przez dekady pełnił rolę intelektualnego barometru amerykańskiego życia publicznego i międzynarodowego, będąc nie tylko źródłem informacji, ale również formą komentowania rzeczywistości przez okładki, felietony i coroczne zestawienia.