Okulary dla seniorów – co warto o nich wiedzieć?

porady, zdrowie

okulary dla seniorów

Nasze społeczeństwo starzeje się i rośnie w nim odsetek osób w wieku dojrzałym i senioralnym. Wiele z nich ma problemy z widzeniem, boryka się z wadami wzroku, jest dotknięta przez choroby oczu i ogólnoustrojowe, które też wpływają na narząd wzroku (np. cukrzyca, miażdżyca). Seniorzy powinni szczególnie odpowiedzialnie podchodzić do sposobu, w jaki dbają o swój wzrok i tego, jakie stosują pomoce optyczne. Na co muszą zwracać uwagę?

Wizyty u okulisty to konieczność

Zaleca się, aby gabinet okulistyczny odwiedzać przynajmniej raz na dwa lata, jeśli nie mamy żadnych problemów z oczami i wzrokiem. Jednak w przypadku osób starszych, a w zasadzie już w okolicy 40.-50. roku życia, wizyty te powinny odbywać się corocznie. Podkreślamy – jeśli nie występują problemy. Wszystko dlatego, że właśnie ten wiek jest granic>ą, gdy zwiększa się ryzyko wystąpienia pewnych chorób oczu i wad wzroku, a wtedy okulista może odpowiednio wcześnie wdrożyć sposoby zaradcze, jak zaproponowanie sposobów korekcji wzroku czy rozpoczęcie leczenia choroby.

U optyka również

Wady wzroku najczęściej korygowane są okularami. Nie każdy jednak zdaje sobie sprawę, że tylko lekarz okulista albo optometrysta może zdiagnozować wadę i wypisać receptę na okulary, ewentualnie na soczewki kontaktowe. Wiele osób postanawia… dokonać tego na własną rękę. Hipermarkety i bazary to miejsca, gdzie można nabyć okulary „do czytania” i „do chodzenia” z ustaloną mocą, w bardzo zresztą atrakcyjnej cenie. Niestety, taka oszczędność jest złudna, ponieważ recepta na okulary to nie tylko „plusy” i „minusy”, ale także np. inne parametry, konieczne do poprawnego korygowania astygmatyzmu czy prezbiopii. Noszenie okularów, które nie są dobrane dokładnie pod użytkownika, może powodować, że wada wzroku zacznie się pogłębiać, dodatkowo mogą pojawić się zaburzenia widzenia, problemy z koncentracją, ból głowy.
To jednak nie wszystko – rezygnując z wizyty u okulisty w celu wypisania recepty, rezygnujemy również z jego fachowej wiedzy w zakresie rozpoznawania chorób oczu.

Co czeka nasze oczy po czterdziestce?

Granicę wieku senioralnego przyjęło się ustalać na 60 lat, chociaż jest ona płynna i część osób powie, że to dopiero 70 lat. Narząd wzroku starzeje się jednak od pierwszego dnia po urodzeniu i właśnie to jest powodem, dla którego już około czterdziestki u większości osób pojawiają się objawy prezbiopii. To wada wzroku nazywana również starczowzrocznością – chociaż trudno uznać czterdziestkę za starość – i związana z utratą zdolności oka do akomodacji. Prędzej czy później dotyka każdego, a objawia się tym, że przedmioty znajdujące się w bliskich odległościach stają się niewyraźne. Problemy sprawia czytanie gazety, korzystanie z telefonu, majsterkowanie, czynności hobbystyczne, domowe czy zawodowe. Te niedogodności mogą być zniwelowane poprzez odsuwanie obiektu od siebie, co jest rozwiązaniem oczywiście chwilowym. Okulista może przepisać okulary jednoogniskowe do czytania czy też okulary dwuogniskowe, pozwalające dobrze widzieć w dali i bliży, w zależności od tego, przez którą część soczewki patrzymy. Jednak najbardziej zaawansowane są okulary progresywne, które mają płynne przejście między dalą i bliżą i zapewniają też komfort widzenia w odległościach pośrednich.

Również w wieku 40-50 lat można zaobserwować rozwój chorób oczu oraz chorób ogólnoustrojowych – co zresztą często jest ze sobą powiązane, np. przy cukrzycy. Do takich należą jaskra, zaćma, zwyrodnienie plamki żółtej – każda z nich może powodować poważne problemy ze wzrokiem, łącznie z groźbą jego utraty. To również powinno mobilizować do tego, by dbać o oczy. Nawet jeśli nie potrzebujemy korekcji widzenia, to w tym wieku powinniśmy wdrożyć już u siebie zwyczaj korzystania z okularów przeciwsłonecznych. Oczywiście wyłącznie takich, które wyposażone są w filtry UV, najlepiej UV400 – w pełni chroniące przez promenowaniem ultrafioletowym, emitowanym przez słońce. Popularne na rynku okulary Polarvision czy też Solano (https://www.wokularach.pl/okulary-przeciwsloneczne-solano) oferują bardzo dobry stosunek jakości do ceny. Co ważne, nie są to wyłącznie okulary do noszenia latem, jak myśli się o nich w młodszym wieku. Osoby w wieku dojrzałym i seniorzy powinni mieć je przy sobie zawsze przy słonecznej pogodzie, nawet jeśli będzie to jesień czy wiosna. Zima pod tym względem potrafi być jeszcze niebezpieczniejsza niż lato, gdyż promienie światła odbite od śniegu potrafią bardzo nadwyrężyć wzrok. W przypadku wystąpienia chorób oczu, takich jak jaskra czy zaćma, warto skonsultować z okulistą, jaki kolor szkieł do okularów przeciwsłonecznych powinniśmy wybrać na okresy mniej słoneczne, by nie narażać oczu na możliwość przyspieszenia rozwoju choroby.

Po 40. roku życia pojawia się wiele problemów zdrowotnych. Te związane z oczami często są bagatelizowane, zrzucane na wiek, a tymczasem mogą okazać się bardzo groźne w skutkach i drastycznie obniżyć jakość życia w wieku senioralnym. Warto o tym wiedzieć, by odpowiednio się przygotować i zapobiegać.

materiał zewnętrzny

Anatomia
anatomia


Kosmos
kosmos


Ssaki
ssaki


Owoce
owoce

Co wyróżnia serię Ponad słowami?

Co wyróżnia serię Ponad słowami?

Seria książek przeznaczona jest do języka polskiego. Podręczniki dla liceum ogólnokształcącego oraz technikum są skonstruowane tak, żeby w jak najlepszy sposób przekazać materiał. Seria rozwija umiejętności humanistyczne w młodych umysłach.

Odkryj kosmiczne zestawy klocków!

Odkryj kosmiczne zestawy klocków!

Klocki LEGO® Star Wars wyróżnia się przede wszystkim ciekawą formą. Utworzone przez posiadacza, któregoś z zestawów konstrukcje wyglądają, jak wprost wyjęte z gwiezdnych Wojen, a jednocześnie prezentują się w sposób niezwykle estetyczny. Fani kultowych, a zarazę oryginalnych klocków LEGO® doceniają też ich wytrzymałość i najwyższą jakość wykonania. Dzięki temu mogą oni cieszyć się z posiadanego zestawu przez lata, a nawet przekazywać je kolejnym pokoleniom. Wybudowane konstrukcje mogą stanowić niesamowitą dekorację w pokoju osoby będącej kolekcjonerem gadżetów utrzymanych w klimacie science-fiction lub typowo ozdób nawiązujących do Gwiezdnych Wojen.

Z jakimi objawami należy udać się do urologa?

Z jakimi objawami należy udać się do urologa?

Zaburzenia mikcji, ból w okolicach pęcherza lub w trakcie oddawania moczu, parcie na pęcherz – to objawy, których nie wolno bagatelizować. Mogą świadczyć o rozwoju chorób układu moczowo-płciowego. Kiedy warto wybrać się do urologa?

Poczytaj mi mamo, poczytaj mi tato, czyli dlaczego warto czytać dzieciom?

Poczytaj mi mamo, poczytaj mi tato, czyli dlaczego warto czytać dzieciom?

Czytanie książek – w zależności od ich rodzaju – może być zarówno kształcące, jak i emocjonujące czy odprężające. Ten rodzaj rozrywki posiada cały szereg zalet przy znikomej ilości wad. Czytanie rozwija wyobraźnię, poprawia koncentrację, pamięć, wpływa na efektywność pracy mózgu i wzbogaca nasze słownictwo. A co ze słuchaniem książek? Czy ono także wywiera korzystny wpływ na odbiorcę danej lektury? Zdecydowanie tak, zwłaszcza, jeśli wspomnianym słuchaczem jest dziecko. Oto 3 korzyści płynące z czytania najmłodszym.