Okulary dla seniorów – co warto o nich wiedzieć?

porady, zdrowie

okulary dla seniorów

Nasze społeczeństwo starzeje się i rośnie w nim odsetek osób w wieku dojrzałym i senioralnym. Wiele z nich ma problemy z widzeniem, boryka się z wadami wzroku, jest dotknięta przez choroby oczu i ogólnoustrojowe, które też wpływają na narząd wzroku (np. cukrzyca, miażdżyca). Seniorzy powinni szczególnie odpowiedzialnie podchodzić do sposobu, w jaki dbają o swój wzrok i tego, jakie stosują pomoce optyczne. Na co muszą zwracać uwagę?

Wizyty u okulisty to konieczność

Zaleca się, aby gabinet okulistyczny odwiedzać przynajmniej raz na dwa lata, jeśli nie mamy żadnych problemów z oczami i wzrokiem. Jednak w przypadku osób starszych, a w zasadzie już w okolicy 40.-50. roku życia, wizyty te powinny odbywać się corocznie. Podkreślamy – jeśli nie występują problemy. Wszystko dlatego, że właśnie ten wiek jest granic>ą, gdy zwiększa się ryzyko wystąpienia pewnych chorób oczu i wad wzroku, a wtedy okulista może odpowiednio wcześnie wdrożyć sposoby zaradcze, jak zaproponowanie sposobów korekcji wzroku czy rozpoczęcie leczenia choroby.

U optyka również

Wady wzroku najczęściej korygowane są okularami. Nie każdy jednak zdaje sobie sprawę, że tylko lekarz okulista albo optometrysta może zdiagnozować wadę i wypisać receptę na okulary, ewentualnie na soczewki kontaktowe. Wiele osób postanawia… dokonać tego na własną rękę. Hipermarkety i bazary to miejsca, gdzie można nabyć okulary „do czytania” i „do chodzenia” z ustaloną mocą, w bardzo zresztą atrakcyjnej cenie. Niestety, taka oszczędność jest złudna, ponieważ recepta na okulary to nie tylko „plusy” i „minusy”, ale także np. inne parametry, konieczne do poprawnego korygowania astygmatyzmu czy prezbiopii. Noszenie okularów, które nie są dobrane dokładnie pod użytkownika, może powodować, że wada wzroku zacznie się pogłębiać, dodatkowo mogą pojawić się zaburzenia widzenia, problemy z koncentracją, ból głowy.
To jednak nie wszystko – rezygnując z wizyty u okulisty w celu wypisania recepty, rezygnujemy również z jego fachowej wiedzy w zakresie rozpoznawania chorób oczu.

Co czeka nasze oczy po czterdziestce?

Granicę wieku senioralnego przyjęło się ustalać na 60 lat, chociaż jest ona płynna i część osób powie, że to dopiero 70 lat. Narząd wzroku starzeje się jednak od pierwszego dnia po urodzeniu i właśnie to jest powodem, dla którego już około czterdziestki u większości osób pojawiają się objawy prezbiopii. To wada wzroku nazywana również starczowzrocznością – chociaż trudno uznać czterdziestkę za starość – i związana z utratą zdolności oka do akomodacji. Prędzej czy później dotyka każdego, a objawia się tym, że przedmioty znajdujące się w bliskich odległościach stają się niewyraźne. Problemy sprawia czytanie gazety, korzystanie z telefonu, majsterkowanie, czynności hobbystyczne, domowe czy zawodowe. Te niedogodności mogą być zniwelowane poprzez odsuwanie obiektu od siebie, co jest rozwiązaniem oczywiście chwilowym. Okulista może przepisać okulary jednoogniskowe do czytania czy też okulary dwuogniskowe, pozwalające dobrze widzieć w dali i bliży, w zależności od tego, przez którą część soczewki patrzymy. Jednak najbardziej zaawansowane są okulary progresywne, które mają płynne przejście między dalą i bliżą i zapewniają też komfort widzenia w odległościach pośrednich.

Również w wieku 40-50 lat można zaobserwować rozwój chorób oczu oraz chorób ogólnoustrojowych – co zresztą często jest ze sobą powiązane, np. przy cukrzycy. Do takich należą jaskra, zaćma, zwyrodnienie plamki żółtej – każda z nich może powodować poważne problemy ze wzrokiem, łącznie z groźbą jego utraty. To również powinno mobilizować do tego, by dbać o oczy. Nawet jeśli nie potrzebujemy korekcji widzenia, to w tym wieku powinniśmy wdrożyć już u siebie zwyczaj korzystania z okularów przeciwsłonecznych. Oczywiście wyłącznie takich, które wyposażone są w filtry UV, najlepiej UV400 – w pełni chroniące przez promenowaniem ultrafioletowym, emitowanym przez słońce. Popularne na rynku okulary Polarvision czy też Solano (https://www.wokularach.pl/okulary-przeciwsloneczne-solano) oferują bardzo dobry stosunek jakości do ceny. Co ważne, nie są to wyłącznie okulary do noszenia latem, jak myśli się o nich w młodszym wieku. Osoby w wieku dojrzałym i seniorzy powinni mieć je przy sobie zawsze przy słonecznej pogodzie, nawet jeśli będzie to jesień czy wiosna. Zima pod tym względem potrafi być jeszcze niebezpieczniejsza niż lato, gdyż promienie światła odbite od śniegu potrafią bardzo nadwyrężyć wzrok. W przypadku wystąpienia chorób oczu, takich jak jaskra czy zaćma, warto skonsultować z okulistą, jaki kolor szkieł do okularów przeciwsłonecznych powinniśmy wybrać na okresy mniej słoneczne, by nie narażać oczu na możliwość przyspieszenia rozwoju choroby.

Po 40. roku życia pojawia się wiele problemów zdrowotnych. Te związane z oczami często są bagatelizowane, zrzucane na wiek, a tymczasem mogą okazać się bardzo groźne w skutkach i drastycznie obniżyć jakość życia w wieku senioralnym. Warto o tym wiedzieć, by odpowiednio się przygotować i zapobiegać.

materiał zewnętrzny

Anatomia
anatomia


Kosmos
kosmos


Ssaki
ssaki


Owoce
owoce

Materiały Edukacyjne do Druku: Narzędzie dla Nauczycieli i Rodziców

Materiały Edukacyjne do Druku: Narzędzie dla Nauczycieli i Rodziców

W dobie cyfryzacji i powszechnego dostępu do internetu, edukacja przechodzi dynamiczne zmiany. Coraz częściej sięgamy po materiały edukacyjne do druku, które stanowią świetne wsparcie zarówno dla nauczycieli, jak i rodziców. Drukowane zasoby edukacyjne umożliwiają prowadzenie ciekawych zajęć i rozwijanie umiejętności dzieci w różnym wieku. W artykule omówimy, dlaczego warto korzystać z takich materiałów, jakie są ich główne zalety oraz jakie konkretnie zasoby warto mieć w swoim arsenale.

Pięć kluczowych zalet ładowaczy czołowych w branży budowlanej

Pięć kluczowych zalet ładowaczy czołowych w branży budowlanej

Ładowarki kołowe odgrywają ważną rolę w branży budowlanej, skutecznie przenosząc materiały i sprzęt na placach budowy. Te potężne maszyny łączą w sobie wysoką wydajność, zwrotność i łatwość obsługi. W tym artykule przyjrzymy się pięciu kluczowym zaletom ładowarek czołowych i ich ważnej roli w budownictwie.