Prima aprilis ciekawostki

dni roku, ważne dni

Ostatnia aktualizacja : 2021-03-31 18:24:25

Prima aprilis

Prima aprilis jest to „dzień żartów” obchodzony 1 kwietnia.

Jest to dzień w którym wedle tradycji możemy robić żarty innym osobom, bez obawy, że się o to na nas obrażą (oczywiście w granicach rozsądku). Sami również musimy zachować czujność, aby nie stać się ofiarą dowcipów innych osób.
Prima aprilis pytania

Pomóż nam udoskonalać paczki wiedzy dodając własne pytania, udzielając odpowiedzi oraz wprowadzając poprawki (skorzystaj z formularza pod pytaniami)

Co oznacza „Prima aprilis”?

W dosłownym tłumaczeniu oznacza „pierwszy kwietnia”.

Odpowiedź: Tomasz


Dlaczego Prima aprilis jest obchodzony 1 kwietnia?

Przypuszcza się, że zwyczaj ten nawiązuje do czasów przyjęcia kalendarza gregoriańskiego, kiedy przeniesiono Nowy Rok z 1 kwietnia na 1 stycznia. Osoby, które nie wiedziały o tej zmianie stawały się ofiarami wielu najróżniejszych żartów.

Odpowiedź: Tomasz


Czy można trafić przed sąd za żart primaaprilisowy?

Tak, było wiele przypadków, gdy ktoś przesadził w „byciu zabawnym”. Jako przykład można podać mieszkańca Świnoujścia, który w 2020 roku w Prima aprilis na kaszlał na kobietę i powiedział że jest chory na koronawirusa. Trzeba pamiętać, że coś co nas śmieszy, może zostać zupełnie inaczej odebrane przez inną osobę i wtedy trzeba liczyć się z konsekwencjami swoich czynów.

Odpowiedź: Magdzia


Dodaj pytanie / odpowiedź
Prima aprilis ciekawostki

Pomóż nam udoskonalać paczki wiedzy dodając własne ciekawostki oraz poprawiając już istniejące (skorzystaj z formularza pod ciekawostkami)

1. Zwyczaj ten pochodzi najprawdopodobniej z Francji z okresu, gdy po przyjęciu kalendarza gregoriańskiego przeniesiono Nowy Rok z 1 kwietnia na 1 stycznia (1564 rok).

2. W wielu krajach żarty prima aprilisowe można robić tylko do południa. Opowiadanie niestworzonych rzeczy po godzinie 12 uważane jest za niepoważne i pozbawione klasy.

3. Jeden ze szpiegów, który pomógł schwytać Saddama Hussaina miał pseudonim „prima aprilis”.

4. Odessa na Ukrainie jest jedynym miejscem na świecie, w którym prima aprilis jest oficjalnym świętem miejskim.

5. W Szkocji prima aprilis zwane „polowaniem na głupca” trwa 2 dni.

6. 1 kwietnia 2008 roku BBC wyemitowało klip w którym przedstawili lecące do ciepłych krajów pingwiny. Innymi żartami, w które wiele osób uwierzyło było np. nagranie lądującego UFO lub informacja o zmianie wartości liczby Pi na 3,0 (aby ułatwić matematykę).

7. Do XIX wieku, 25 marca w Europie obchodzony był Dzień Wszystkich Błaznów, który również polegał na robieniu żartów.

8. W średniowieczu wierzono, że 1 kwietnia duchy zaczynają się mścić na żywych sprowadzając na nich nieszczęścia.

9. 1 kwietnia urodził się Judasz Iskariota, który za 30 srebrników zdradził Jezusa. Dlatego wiele osób kojarzy ten dzień z kłamstwem, oszustwem, fałszem.

Autor: Tomasz

Dodaj ciekawostę


Zobacz również:

Balmain – kosmetyki do włosów z półki premium. Czy warto je kupić?

Balmain – kosmetyki do włosów z półki premium. Czy warto je kupić?

Pielęgnacja włosów jest dla wielu osób tajemnicą, dla innych pasją, a jeszcze dla innych sztuką, którą próbują zrozumieć. Jakie kosmetyki do pielęgnacji włosów wybrać, by cieszyć się nienagannym wyglądem swojej fryzury? Czy kosmetyki do włosów marki Balmain faktycznie są tak dobre, że warto w nie zainwestować? Jeśli jesteście ciekawi, czy rzeczywiście warto przetestować kosmetyki do włosów z półki premium i na które produkty z asortymentu Balmain Hair zwrócić uwagę – koniecznie czytajcie dalej!

USG jamy brzusznej, czyli jak w sposób bezpieczny kontrolować stan swojego zdrowia

USG jamy brzusznej, czyli jak w sposób bezpieczny kontrolować stan swojego zdrowia

Żyjemy w czasach, kiedy jesteśmy znacznie bardziej świadomi. Interesujemy się zdrowym żywieniem, wiemy, jak ważne jest uprawianie sportu dla stanu naszego organizmu. Staramy się także przestrzegać regularnych wizyt u lekarza, wiemy też, jak ważna jest profilaktyka. Takie postępowanie na pewno wpływa wydłużenie średniej długości życia. USG jamy brzusznej – dlaczego bardzo ważne jest jego regularne przeprowadzanie?

Zadbaj o kondycję organizmu zimą

Zadbaj o kondycję organizmu zimą

Zima jest bardzo trudnym okresem dla naszego organizmu. Czapki i szale uszkadzają troskliwie pielęgnowane włosy. Szaruga i słota za oknami sprawiają, że mamy mniej energii i z trudem wchodzimy w kolejne dni. Odczuwamy wiele drobnych dolegliwości, takich jak przeziębienia, bóle stawów czy kłopoty z zatokami. Jak można sobie pomóc w nierównej walce z siłami natury?