Prima aprilis ciekawostki

dni roku, ważne dni

Ostatnia aktualizacja : 2021-03-31 18:24:25

Prima aprilis

Prima aprilis jest to „dzień żartów” obchodzony 1 kwietnia.

Jest to dzień w którym wedle tradycji możemy robić żarty innym osobom, bez obawy, że się o to na nas obrażą (oczywiście w granicach rozsądku). Sami również musimy zachować czujność, aby nie stać się ofiarą dowcipów innych osób.Prima aprilis pytania

...

Co oznacza „Prima aprilis”?

W dosłownym tłumaczeniu oznacza „pierwszy kwietnia”.

Odpowiedź: Tomasz


Dlaczego Prima aprilis jest obchodzony 1 kwietnia?

Przypuszcza się, że zwyczaj ten nawiązuje do czasów przyjęcia kalendarza gregoriańskiego, kiedy przeniesiono Nowy Rok z 1 kwietnia na 1 stycznia. Osoby, które nie wiedziały o tej zmianie stawały się ofiarami wielu najróżniejszych żartów.

Odpowiedź: Tomasz


Czy można trafić przed sąd za żart primaaprilisowy?

Tak, było wiele przypadków, gdy ktoś przesadził w „byciu zabawnym”. Jako przykład można podać mieszkańca Świnoujścia, który w 2020 roku w Prima aprilis na kaszlał na kobietę i powiedział że jest chory na koronawirusa. Trzeba pamiętać, że coś co nas śmieszy, może zostać zupełnie inaczej odebrane przez inną osobę i wtedy trzeba liczyć się z konsekwencjami swoich czynów.

Odpowiedź: Magdzia


Dodaj pytanie / odpowiedźPrima aprilis ciekawostki

...

1. Zwyczaj ten pochodzi najprawdopodobniej z Francji z okresu, gdy po przyjęciu kalendarza gregoriańskiego przeniesiono Nowy Rok z 1 kwietnia na 1 stycznia (1564 rok).

2. W wielu krajach żarty prima aprilisowe można robić tylko do południa. Opowiadanie niestworzonych rzeczy po godzinie 12 uważane jest za niepoważne i pozbawione klasy.

3. Jeden ze szpiegów, który pomógł schwytać Saddama Hussaina miał pseudonim „prima aprilis”.

4. Odessa na Ukrainie jest jedynym miejscem na świecie, w którym prima aprilis jest oficjalnym świętem miejskim.

5. W Szkocji prima aprilis zwane „polowaniem na głupca” trwa 2 dni.

6. 1 kwietnia 2008 roku BBC wyemitowało klip w którym przedstawili lecące do ciepłych krajów pingwiny. Innymi żartami, w które wiele osób uwierzyło było np. nagranie lądującego UFO lub informacja o zmianie wartości liczby Pi na 3,0 (aby ułatwić matematykę).

7. Do XIX wieku, 25 marca w Europie obchodzony był Dzień Wszystkich Błaznów, który również polegał na robieniu żartów.

8. W średniowieczu wierzono, że 1 kwietnia duchy zaczynają się mścić na żywych sprowadzając na nich nieszczęścia.

9. 1 kwietnia urodził się Judasz Iskariota, który za 30 srebrników zdradził Jezusa. Dlatego wiele osób kojarzy ten dzień z kłamstwem, oszustwem, fałszem.

Autor: Tomasz

Dodaj ciekawostęZobacz również:

Prima aprilis ciekawostki

Prima aprilis ciekawostki

Prima aprilis jest to „dzień żartów” obchodzony 1 kwietnia. Co oznacza „Prima aprilis”? Dlaczego Prima aprilis jest obchodzony 1 kwietnia?

Nowy Rok ciekawostki

Nowy Rok ciekawostki

Nowy Rok po raz pierwszy obchodzony był ponad 4 tysiące lat temu. Chiński Nowy Rok w 2021 roku zaczyna się 12 lutego (Rok Wołu). W Hiszpanii od 1909 roku w Nowy Rok zjada się 12 winogron.

Kto wymyślił kalendarz gregoriański?

Kto wymyślił kalendarz gregoriański?

Zapisujemy w nim ważne daty, sprawdzamy nadchodzące święta, a nierzadko i tworzymy istotne dla nas notatki. Kalendarz – bo o nim mowa – jest jednym z przedmiotów, który umożliwia codzienne funkcjonowanie w sposób zaplanowany i zorganizowany. Bez niego trudno byłoby umówić wizytę do lekarza, zaprosić znajomych na przyjęcie urodzinowe czy zaplanować wakacyjny wyjazd; wszak nikt nie chce się umawiać na 238 lub 391 dni do przodu. Jaka jest geneza współcześnie używanego przez nas kalendarza gregoriańskiego? Kto zadecydował, że dotychczasowy wyznacznik dat zostanie przebudowany? Jak zmieniło się życie po rezygnacji z kalendarza juliańskiego na rzecz gregoriańskiego?