9 ciekawostek o prima aprilis
Prima aprilis jest to „dzień żartów” obchodzony 1 kwietnia.
Jest to dzień w którym wedle tradycji możemy robić żarty innym osobom, bez obawy, że się o to na nas obrażą (oczywiście w granicach rozsądku). Sami również musimy zachować czujność, aby nie stać się ofiarą dowcipów innych osób.
Ostatnia aktualizacja: 2024-07-23 09:57:04
Prima aprilis ciekawostki
1. Zwyczaj ten pochodzi najprawdopodobniej z Francji z okresu, gdy po przyjęciu kalendarza gregoriańskiego przeniesiono Nowy Rok z 1 kwietnia na 1 stycznia (1564 rok).
zobacz: 1 kwietnia ciekawostki
2. W wielu krajach żarty prima aprilisowe można robić tylko do południa. Opowiadanie niestworzonych rzeczy po godzinie 12 uważane jest za niepoważne i pozbawione klasy.
3. Jeden ze szpiegów, który pomógł schwytać Saddama Hussaina miał pseudonim „prima aprilis”.
4. Odessa na Ukrainie jest jedynym miejscem na świecie, w którym prima aprilis jest oficjalnym świętem miejskim.
5. W Szkocji prima aprilis zwane „polowaniem na głupca” trwa 2 dni.
6. 1 kwietnia 2008 roku BBC wyemitowało klip w którym przedstawili lecące do ciepłych krajów pingwiny. Innymi żartami, w które wiele osób uwierzyło było np. nagranie lądującego UFO lub informacja o zmianie wartości liczby Pi na 3,0 (aby ułatwić matematykę).
7. Do XIX wieku, 25 marca w Europie obchodzony był Dzień Wszystkich Błaznów, który również polegał na robieniu żartów.
8. W średniowieczu wierzono, że 1 kwietnia duchy zaczynają się mścić na żywych sprowadzając na nich nieszczęścia.
9. 1 kwietnia urodził się Judasz Iskariota, który za 30 srebrników zdradził Jezusa. Dlatego wiele osób kojarzy ten dzień z kłamstwem, oszustwem, fałszem.
zobacz: 11 ciekawostek o Biblii
Autor: Tomasz
Dodaj ciekawostkę
Prima aprilis pytania
Co oznacza „Prima aprilis”?
W dosłownym tłumaczeniu oznacza „pierwszy kwietnia”.
Dlaczego Prima aprilis jest obchodzony 1 kwietnia?
Przypuszcza się, że zwyczaj ten nawiązuje do czasów przyjęcia kalendarza gregoriańskiego, kiedy przeniesiono Nowy Rok z 1 kwietnia na 1 stycznia. Osoby, które nie wiedziały o tej zmianie stawały się ofiarami wielu najróżniejszych żartów.
Czy można trafić przed sąd za żart primaaprilisowy?
Tak, było wiele przypadków, gdy ktoś przesadził w „byciu zabawnym”. Jako przykład można podać mieszkańca Świnoujścia, który w 2020 roku w Prima aprilis na kaszlał na kobietę i powiedział że jest chory na koronawirusa. Trzeba pamiętać, że coś co nas śmieszy, może zostać zupełnie inaczej odebrane przez inną osobę i wtedy trzeba liczyć się z konsekwencjami swoich czynów.
Dodaj pytanie / odpowiedź

Autor paczki wiedzy: Pasjonat
Mam na imię Mateusz, swoją przygodę z ciekawostkami rozpocząłem ponad 20 lat temu zbierając najróżniejsze czasopisma popularno-naukowe. Świat jest pełen tajemnic, które uwielbiam poznawać. Dzięki paczce wiedzy, mogę się nimi z Wami dzielić. Moje główne zainteresowania to: geografia, historia, sport i muzyka.
21 ciekawostek o polatuchach
Polatucha to mały gryzoń należący do rodziny wiewiórkowatych, znany przede wszystkim ze swojej zdolności do szybowania. Występuje głównie w północnych lasach Eurazji – od Skandynawii przez Rosję aż po Japonię. Jej łacińska nazwa to Pteromys volans, co oznacza dosłownie „latająca skrzydlata mysz” – choć z myszami ma niewiele wspólnego.
24 ciekawostki o porach
Por to warzywo należące do rodziny amarylkowatych, blisko spokrewnione z cebulą i czosnkiem. Charakteryzuje się długą, białą łodygą (w rzeczywistości jest to zgrubiała pochwa liściowa) oraz zielonymi liśćmi tworzącymi wachlarz.
21 ciekawostek o piłce wodnej
Piłka wodna to zespołowy sport wodny rozgrywany w basenie, w którym dwie siedmioosobowe drużyny rywalizują o zdobycie większej liczby bramek. Zasady gry przypominają nieco połączenie piłki ręcznej i pływania.
22 ciekawostki o amerykańskim tygodniku Time
„Time” to jeden z najbardziej wpływowych tygodników informacyjnych na świecie. Od początku jego celem było podawanie obiektywnych i zwięzłych informacji dla zapracowanego amerykańskiego czytelnika. Przez dekady pełnił rolę intelektualnego barometru amerykańskiego życia publicznego i międzynarodowego, będąc nie tylko źródłem informacji, ale również formą komentowania rzeczywistości przez okładki, felietony i coroczne zestawienia.