Teatr Narodowy w Warszawie ciekawostki

fot. Sempoo / wikipedia.org (CC BY-SA 3.0 pl)
Teatr Narodowy w Warszawie to najstarszy, wciąż istniejący teatr w Polsce.
Założony został przez króla Stanisława Augusta Poniatowskiego 19 listopada 1765 roku.
Lokalizacja: Warszawa, pl. Teatralny 3 (52°14′35,88″N 21°00′33,84″E)
Ostatnia aktualizacja: 2024-09-12 15:41:17
6 ciekawostek o Teatrze Narodowym w Warszawie
1. Pierwszy spektakl (“Natręci” Józefa Bielawskiego) odbył się 19 listopada 1765 roku w budynku Operalni przy ul. Królewskiej, który szybko popadł w ruinę i został zburzony.
2. Początkowo spektakle odbywały się głównie w pałacach magnatów. W 1779 roku na placu Krasickiego wzniesiono budynek, który stał się oficjalną siedzibą teatru.
3. Scena główna Teatru Narodowego jest jedną z najnowocześniejszych w Europie.
4. Scena przy Wierzbowej i scena Studio mają ponad 13 000 m² powierzchni użytkowej. Służą m.in. jako magazyny dekoracji i rekwizytów.
5. Po powstaniu listopadowym Rosjanie zmienili nazwę Teatru Narodowego na Teatr Wielki. 3 października 1924 roku dawna nazwa została przywrócona.
zobacz: 8 ciekawostek o powstaniu listopadowym
6. W 1944 roku, podczas II wojny światowej budynek teatru został zniszczony. Odbudowa rozpoczęła się w 1946 roku.
Autor: Mati
Dodaj ciekawostkę
Teatr Narodowy w Warszawie pytania
Jakiego typu jest Teatr Narodowy w Warszawie?
Jest to teatr dramatyczny.
Ile osób może pomieścić scena główna Teatru Narodowego?
Sala główna liczy 594 miejsca.
Czy Teatr Narodowy jest pierwszym teatrem w Polsce?
Nie, pierwszy teatr w Polsce powstał w 1748 roku w Białymstoku. Nazywał się Komedialnia.
Dodaj pytanie / odpowiedź

Autor paczki wiedzy: Pasjonat
Mam na imię Mateusz, swoją przygodę z ciekawostkami rozpocząłem ponad 20 lat temu zbierając najróżniejsze czasopisma popularno-naukowe. Świat jest pełen tajemnic, które uwielbiam poznawać. Dzięki paczce wiedzy, mogę się nimi z Wami dzielić. Moje główne zainteresowania to: geografia, historia, sport i muzyka.
Ocet balsamiczny ciekawostki
Ocet balsamiczny to specjalny rodzaj octu, który pochodzi z Włoch, a dokładnie z regionów Modeny i Reggio Emilia. Jest ciemnobrązowy, ma słodko-kwaśny smak i gęstą konsystencję. Tradycyjny ocet balsamiczny powstaje z soku z gotowanych winogron, który następnie dojrzewa przez lata w drewnianych beczkach.
18 ciekawostek o migdałkach
Migdałki (migdałki gardłowe) to skupiska tkanki limfatycznej zlokalizowane w gardle. Są częścią układu odpornościowego naszego organizmu i pełnią ważną funkcję obronną, szczególnie w dzieciństwie. Jakie są objawy problemów z migdałkami? Czy dorosłym też usuwa się migdałki?
19 ciekawostek o wojnie secesyjnej
Wojna secesyjna to wojna domowa w Stanach Zjednoczonych, która toczyła się od 12 kwietnia 1861 roku do 26 maja 1865 roku. Walczyły ze sobą dwa obozy: Północ (Unia) i Południe (Konfederacja). Głównym powodem była niewolnictwo oraz różnice polityczne i gospodarcze między regionami.
20 ciekawostek o maśle orzechowym
Masło orzechowe to gęsta pasta zrobiona głównie z prażonych orzeszków ziemnych (fistaszków). Ma kremową lub lekko grudkowatą konsystencję i charakterystyczny, lekko słodko-słony smak.