Wulkan ciekawostki

ciekawostki, geografia, zjawiska

Ostatnia aktualizacja : 2021-10-01 10:42:48

wulkan

Wulkan jest to pęknięcie skorupy Ziemi lub innej planety skalnej, z którego wydobywa się lawa, gazy wulkaniczne i materiał piroklastyczny.
Wulkan pytania

Pomóż nam udoskonalać paczki wiedzy dodając własne pytania, udzielając odpowiedzi oraz wprowadzając poprawki (skorzystaj z formularza pod pytaniami)

Jakie są rodzaje wulkanów?

Wulkany można podzielić ze względu na aktywność (czynne, drzemiące i wygasłe), sposób w jaki wypływa z nich lawa (stożkowe, tarczowe i liniowe) oraz rodzaj materiału, jaki się z nich wydobywa (lawowe, stratowulkany, eksplozywne, maary i błotne).

Odpowiedź: Mati


Skąd się wzięła nazwa wulkan?

Nazwa pochodzi od rzymskiego boga ognia – Vulcanusa.

Odpowiedź: Mati


Ile obecnie jest czynnych wulkanów?

Około 800.

Odpowiedź: Mati


Czym jest materiał piroklastyczny?

Są to okruchowe produkty wybuchu wulkanicznego wyrzucane na powierzchnię Ziemi (m.in. rozpylona lawa zakrzepła w powietrzu).

Odpowiedź: Mati


Ile jest nieczynnych wulkanów na Ziemi?

Jest kilka tysięcy nieczynnych wulkanów na lądzie i kilkadziesiąt tysięcy pod wodą. Trudno oszacować dokładną ich liczbę.

Odpowiedź: Mati


Czy w Polsce były wulkany?

Ślady wulkanów odkryto na Śląsku i w Górach Świętokrzyskich (w okolicach Belna niedaleko Zagnańska kilkanaście milionów lat temu był czynny i bardzo aktywny wulkan).

Odpowiedź: Mati


Czy na Antarktydzie są wulkany?

Jest jeden – Erebus na wyspie Rossa. Wznosi się na 3794 m n.p.m.

Odpowiedź: Mati


Czy da się przewidzieć moment wybuchu wulkanu?

Nie da się dokładnie określić momentu erupcji wulkanu.

Odpowiedź: Mati


Dodaj pytanie / odpowiedź
Wulkan ciekawostki

Pomóż nam udoskonalać paczki wiedzy dodając własne ciekawostki oraz poprawiając już istniejące (skorzystaj z formularza pod ciekawostkami)

1. 90% wszystkich czynnych wulkanów lądowych znajduje się wokół Oceanu Spokojnego w tzw. Ognistym Pierścieniu Pacyfiku.

2. Największym czynnym wulkanem na Ziemi jest Mauna Loa na archipelagu Hawajów, na wyspie Hawaiʻi (USA). Jego łączna wysokość to 9 145 m (4 975 m pod poziomem wody).

3. Najwyższym drzemiącym wulkanem na Ziemi jest Ojos del Salado w Andach, na granicy Argentyny i Chile. Ma wysokość 6893 m n.p.m.

4. Najwyższym wulkanem w Układzie Słonecznym jest Góra Olimp na Marsie (około 25 km wysokości). Jest to wygasły wulkan tarczowy.

5. Dział geologii zajmujący się wulkanami to wulkanologia.

6. W Indonezji jest ponad 150 aktywnych wulkanów.

7. W pobliżu aktywnych wulkanów żyje ponad 500 milionów ludzi na świecie.

8. 10 kwietnia 1815 roku na wyspie Sumbawa w Indonezji miała miejsce najpotężniejsza znana erupcja wulkanu w historii (wulkan Tambora). Wybuch był słyszalny z odległości ponad 2000 km, a popiół rozrzucony w promieniu 1300 km. 1816 rok nazwany został „Rokiem bez lata” ponieważ utrzymujący się w atmosferze pył na wiele miesięcy ograniczył ilość promieni słonecznych, docierających do Ziemi. Erupcja wulkanu Tambora doprowadziła do śmierci setki tysięcy ludzi (11 700 bezpośrednio na skutek wybuchu).

Autor: Mati

Dodaj ciekawostę


Zobacz również:

Ssaki ciekawostki

Ssaki ciekawostki

Jaki ssak jest najszybszy? Który ssak ma najwięcej kości? Jaki jest największy ssak lądowy? Który ssak ma najwięcej zębów?

Ptaki ciekawostki

Ptaki ciekawostki

Jaki jest najmniejszy ptak? Jaki ptak ma największą rozpiętość skrzydeł? Jaki jest najszybszy ptak? Jaki jest najcięższy latający ptak? Jaki jest najwyżej latający ptak?

Gady ciekawostki

Gady ciekawostki

Jaki jest największy i najmniejszy współczesny gad? Wszystkie gady składają jaja? Które gady są najbardziej niebezpieczne? Które gady żyją najdłużej?

Płazy ciekawostki

Płazy ciekawostki

Jaki jest najmniejszy i największy płaz? Który płaz żyje najdłużej? Czy żaby mają zęby? Jak odróżnić samca żaby od samicy?

Najpopularniejsze w ciągu ostatnich 24 godzin


Zebraliśmy już...

16 000 ciekawostek oraz 10 000 pytań i odpowiedzi. To dopiero początek! Mamy ambitny plan stworzyć największy na świecie zbiór ciekawostek o wszystkim co nas otacza. Podoba Ci się nasza praca? Możesz postawić nam symboliczną kawę:)

Postaw mi kawę na buycoffee.to
Codziennie nowe paczki wiedzy

zobacz wszystkie
listopad 2020 paczki wiedzy


Anatomia

anatomia


Kosmos

kosmos


Ssaki

ssaki

Owoce

owoce


Kalendarz wydarzeń