Wulkan ciekawostki

ciekawostki, geografia, zjawiska

Ostatnia aktualizacja : 2021-10-01 10:42:48

wulkan

Wulkan jest to pęknięcie skorupy Ziemi lub innej planety skalnej, z którego wydobywa się lawa, gazy wulkaniczne i materiał piroklastyczny.
Wulkan pytania

Pomóż nam udoskonalać paczki wiedzy dodając własne pytania, udzielając odpowiedzi oraz wprowadzając poprawki (skorzystaj z formularza pod pytaniami)

Jakie są rodzaje wulkanów?

Wulkany można podzielić ze względu na aktywność (czynne, drzemiące i wygasłe), sposób w jaki wypływa z nich lawa (stożkowe, tarczowe i liniowe) oraz rodzaj materiału, jaki się z nich wydobywa (lawowe, stratowulkany, eksplozywne, maary i błotne).

Odpowiedź: Mati


Skąd się wzięła nazwa wulkan?

Nazwa pochodzi od rzymskiego boga ognia – Vulcanusa.

Odpowiedź: Mati


Ile obecnie jest czynnych wulkanów?

Około 800.

Odpowiedź: Mati


Czym jest materiał piroklastyczny?

Są to okruchowe produkty wybuchu wulkanicznego wyrzucane na powierzchnię Ziemi (m.in. rozpylona lawa zakrzepła w powietrzu).

Odpowiedź: Mati


Ile jest nieczynnych wulkanów na Ziemi?

Jest kilka tysięcy nieczynnych wulkanów na lądzie i kilkadziesiąt tysięcy pod wodą. Trudno oszacować dokładną ich liczbę.

Odpowiedź: Mati


Czy w Polsce były wulkany?

Ślady wulkanów odkryto na Śląsku i w Górach Świętokrzyskich (w okolicach Belna niedaleko Zagnańska kilkanaście milionów lat temu był czynny i bardzo aktywny wulkan).

Odpowiedź: Mati


Czy na Antarktydzie są wulkany?

Jest jeden – Erebus na wyspie Rossa. Wznosi się na 3794 m n.p.m.

Odpowiedź: Mati


Czy da się przewidzieć moment wybuchu wulkanu?

Nie da się dokładnie określić momentu erupcji wulkanu.

Odpowiedź: Mati


Dodaj pytanie / odpowiedź
Wulkan ciekawostki

Pomóż nam udoskonalać paczki wiedzy dodając własne ciekawostki oraz poprawiając już istniejące (skorzystaj z formularza pod ciekawostkami)

1. 90% wszystkich czynnych wulkanów lądowych znajduje się wokół Oceanu Spokojnego w tzw. Ognistym Pierścieniu Pacyfiku.

2. Największym czynnym wulkanem na Ziemi jest Mauna Loa na archipelagu Hawajów, na wyspie Hawaiʻi (USA). Jego łączna wysokość to 9 145 m (4 975 m pod poziomem wody).

3. Najwyższym drzemiącym wulkanem na Ziemi jest Ojos del Salado w Andach, na granicy Argentyny i Chile. Ma wysokość 6893 m n.p.m.

4. Najwyższym wulkanem w Układzie Słonecznym jest Góra Olimp na Marsie (około 25 km wysokości). Jest to wygasły wulkan tarczowy.

5. Dział geologii zajmujący się wulkanami to wulkanologia.

6. W Indonezji jest ponad 150 aktywnych wulkanów.

7. W pobliżu aktywnych wulkanów żyje ponad 500 milionów ludzi na świecie.

8. 10 kwietnia 1815 roku na wyspie Sumbawa w Indonezji miała miejsce najpotężniejsza znana erupcja wulkanu w historii (wulkan Tambora). Wybuch był słyszalny z odległości ponad 2000 km, a popiół rozrzucony w promieniu 1300 km. 1816 rok nazwany został „Rokiem bez lata” ponieważ utrzymujący się w atmosferze pył na wiele miesięcy ograniczył ilość promieni słonecznych, docierających do Ziemi. Erupcja wulkanu Tambora doprowadziła do śmierci setki tysięcy ludzi (11 700 bezpośrednio na skutek wybuchu).

Autor: Mati

Dodaj ciekawostę


Zobacz również:

Jak zapewnić sobie poprawę widzenia?

Jak zapewnić sobie poprawę widzenia?

Wady wzroku można bez przesady nazwać chorobą cywilizacyjną numer jeden. Dlatego najmniejsze kłopoty z ostrym widzeniem z bliska lub z daleka, zmęczenie oczu przy pracy z komputerem, problemy z bólami głowy i równowagą powinny nakłonić nas do skontrolowania wzroku w gabinecie okulistycznym.

Jak stosować kolagen w proszku?

Jak stosować kolagen w proszku?

Kolagen w proszku to produkt, który okaże się bardzo pomocny przy niejednej dolegliwości. Jego korzystne właściwości pozwalają między innymi utrzymać gładkość i elastyczność skóry, przyspieszyć gojenie się ran, czy też wyeliminować dolegliwości bólowe ze strony stawów. Kto powinien zdecydować się na jego zakup i jak, konkretnie, działa kolagen w proszku?

Psie zęby pod kontrolą

Psie zęby pod kontrolą

Zdrowe, mocne zęby u psa mają wpływ na prawidłowe funkcjonowanie całego organizmu. To właśnie za pomocą zębów pies rozdrabnia pokarm, a od tego zależy prawidłowa praca układu trawiennego. Pies nie jest w stanie sam umyć sobie zębów, o to musi zadbać właściciel. Jak pielęgnować zęby u czworonoga? Co zrobić, gdy pojawią się problemy?

Czym się zajmuje lekarz reumatolog?

Czym się zajmuje lekarz reumatolog?

Jakimi schorzeniami w praktyce najczęściej zajmuje się reumatolog i z jakimi symptomami się do niego zgłaszać? Czy tylko z bólem reumatycznym?

Najpopularniejsze w ciągu ostatnich 24 godzin

Sorry. No data so far.


Anatomia

anatomia
Codziennie nowe paczki wiedzy

zobacz wszystkie
listopad 2020 paczki wiedzy


Anatomia

anatomia


Kosmos

kosmos


Ssaki

ssaki

Owoce

owoce


Kalendarz wydarzeń