Ziele angielskie ciekawostki

25 mar 2025 | ciekawostki, Zioła | 0 komentarzy

ziele angielskie

Ziele angielskie to przyprawa korzenna pochodząca z drzewka o nazwie korzennik lekarski (Pimenta dioica), które rośnie głównie w regionie Karaibów. Są to suszone, niedojrzałe owoce tego drzewa, które wyglądają jak małe brązowe kulki przypominające pieprz.

Ostatnia aktualizacja: 2025-03-25 20:40:14

13 ciekawostek o zielu angielskim

1. Ziele angielskie odkrył Krzysztof Kolumb podczas swoich podróży do Ameryki. Początkowo myślał, że znalazł pieprz, dlatego w niektórych krajach nazywa się je “pieprzem jamajskim”.

zobacz: Krzysztof Kolumb – 10 ciekawostek

2. Chociaż ziele angielskie rośnie w wielu krajach karaibskich, najlepszy gatunek pochodzi z Jamajki, gdzie klimat i gleba tworzą idealne warunki do wzrostu tych roślin.

zobacz: 90 ciekawostek o Jamajce

3. Drzewa korzennika lekarskiego mogą żyć nawet 100 lat i osiągać wysokość do 20 metrów.

4. Owoce zbiera się, kiedy są jeszcze zielone i niedojrzałe, ponieważ wtedy mają najsilniejszy aromat. Po zebraniu są suszone na słońcu, co nadaje im charakterystyczny brązowy kolor.

5. Ziele angielskie zawiera eugenol, który ma właściwości przeciwbakteryjne, przeciwgrzybicze i przeciwbólowe.

6. W niektórych krajach Karaibów przygotowuje się herbatę z zielonego angielskiego, która pomaga na problemy trawienne, wzdęcia i bóle brzucha.

7. W kuchni jamajskiej ziele angielskie jest jednym z głównych składników słynnej mieszanki przypraw “jerk”, używanej do marynowania mięs.

8. Ziele angielskie było używane do konserwowania mięsa, dzięki swoim właściwościom przeciwbakteryjnym.

9. Z ziela angielskiego produkuje się olejek eteryczny, który jest używany w przemyśle kosmetycznym do produkcji mydeł, perfum i płynów po goleniu.

10. W Europie ziele angielskie jest kojarzone ze świętami Bożego Narodzenia i używane do przygotowywania pierników, kompotów i grzanego wina.

11. W Polsce ziele angielskie jest nieodłącznym składnikiem tradycyjnych zup, takich jak rosół czy żurek, a także bigosu i marynat do ogórków kiszonych.

zobacz: 9 ciekawostek o rosole

12. Zapach ziela angielskiego odstrasza mole i komary.

13. W niektórych kulturach karaibskich ziele angielskie jest uważane za symbol gościnności i szczęścia, dlatego czasem sadzi się te drzewa blisko domów.

Autor: Pasjonat

Dodaj ciekawostkę



Ziele angielskie pytania

Dlaczego przyprawa ta nazywa się „ziele angielskie”?

Nazwa pochodzi z czasów kolonialnych. Anglicy byli jednymi z pierwszych Europejczyków, którzy zaczęli je eksportować. Nazwali je tak, ponieważ jego smak przypominał mieszankę cynamonu, gałki muszkatołowej, goździków i pieprzu.

Skąd pochodzi ziele angielskie?

Pochodzi z Ameryki Środkowej i Karaibów, głównie z Jamajki, która jest największym producentem tej przyprawy.

Jak smakuje ziele angielskie?

Ma ciepły, lekko pikantny i korzenny smak. Jest podobne do połączenia cynamonu, goździków i gałki muszkatołowej, dlatego często stosuje się je jako uniwersalną przyprawę.

Czy ziele angielskie jest zdrowe?

Tak, ma właściwości przeciwzapalne, wspomaga trawienie, działa przeciwbólowo i pomaga zwalczać infekcje. Jest również bogate w antyoksydanty.

Jak używać ziela angielskiego?

Można używać go w całości lub mielonego. W całości najlepiej dodawać do wywarów i gulaszy, a mielone sprawdza się w ciastach, przyprawach i marynatach.

Czy można zjeść całe ziarna ziela angielskiego?

Nie jest to zalecane, ponieważ są twarde i mogą być trudne do przeżucia i nieprzyjemne w smaku. Lepiej je wyłowić z potrawy po gotowaniu lub używać mielonej wersji.

Jak zrobić herbatę z ziela angielskiego?

Wystarczy zalać kilka ziaren wrzątkiem i parzyć przez kilka minut. Napar z ziela angielskiego ma działanie rozgrzewające i wspomaga trawienie.

Jak przechowywać ziele angielskie?

Najlepiej w szczelnie zamkniętym pojemniku, w suchym i ciemnym miejscu. Całe ziarna zachowują świeżość przez kilka lat, a mielone ziele – kilka miesięcy.

Dodaj pytanie / odpowiedź

Autor paczki wiedzy: Pasjonat

data publikacji: 25 marca, 2025

Mam na imię Mateusz, swoją przygodę z ciekawostkami rozpocząłem ponad 20 lat temu zbierając najróżniejsze czasopisma popularno-naukowe. Świat jest pełen tajemnic, które uwielbiam poznawać. Dzięki paczce wiedzy, mogę się nimi z Wami dzielić. Moje główne zainteresowania to: geografia, historia, sport i muzyka.

Jestem również wielkim miłośnikiem kawy:) Postaw mi kawę na buycoffee.to

18 ciekawostek o komputerze kwantowym

18 ciekawostek o komputerze kwantowym

Komputer kwantowy to zaawansowane urządzenie, które wykorzystuje zjawiska mechaniki kwantowej do przetwarzania informacji. W przeciwieństwie do zwykłych komputerów, które używają bitów (0 lub 1), komputery kwantowe działają na kubitach, które mogą znajdować się w stanie 0, 1 lub w obu naraz dzięki zjawisku zwanym superpozycją. Ta wyjątkowa cecha pozwala im wykonywać niektóre obliczenia znacznie szybciej niż tradycyjne komputery.

Ocet balsamiczny ciekawostki

Ocet balsamiczny ciekawostki

Ocet balsamiczny to specjalny rodzaj octu, który pochodzi z Włoch, a dokładnie z regionów Modeny i Reggio Emilia. Jest ciemnobrązowy, ma słodko-kwaśny smak i gęstą konsystencję. Tradycyjny ocet balsamiczny powstaje z soku z gotowanych winogron, który następnie dojrzewa przez lata w drewnianych beczkach.

18 ciekawostek o migdałkach

18 ciekawostek o migdałkach

Migdałki (migdałki gardłowe) to skupiska tkanki limfatycznej zlokalizowane w gardle. Są częścią układu odpornościowego naszego organizmu i pełnią ważną funkcję obronną, szczególnie w dzieciństwie. Jakie są objawy problemów z migdałkami? Czy dorosłym też usuwa się migdałki?

19 ciekawostek o wojnie secesyjnej

19 ciekawostek o wojnie secesyjnej

Wojna secesyjna to wojna domowa w Stanach Zjednoczonych, która toczyła się od 12 kwietnia 1861 roku do 26 maja 1865 roku. Walczyły ze sobą dwa obozy: Północ (Unia) i Południe (Konfederacja). Głównym powodem była niewolnictwo oraz różnice polityczne i gospodarcze między regionami.

Często odwiedzane:

Kategorie

Zwierzęta: