Ziele angielskie ciekawostki

25 mar 2025 | ciekawostki, Zioła | 0 komentarzy

ziele angielskie

Ziele angielskie to przyprawa korzenna pochodząca z drzewka o nazwie korzennik lekarski (Pimenta dioica), które rośnie głównie w regionie Karaibów. Są to suszone, niedojrzałe owoce tego drzewa, które wyglądają jak małe brązowe kulki przypominające pieprz.

Ostatnia aktualizacja: 2025-03-25 20:40:14

13 ciekawostek o zielu angielskim

1. Ziele angielskie odkrył Krzysztof Kolumb podczas swoich podróży do Ameryki. Początkowo myślał, że znalazł pieprz, dlatego w niektórych krajach nazywa się je „pieprzem jamajskim”.

zobacz: Krzysztof Kolumb – 10 ciekawostek

2. Chociaż ziele angielskie rośnie w wielu krajach karaibskich, najlepszy gatunek pochodzi z Jamajki, gdzie klimat i gleba tworzą idealne warunki do wzrostu tych roślin.

zobacz: 90 ciekawostek o Jamajce

3. Drzewa korzennika lekarskiego mogą żyć nawet 100 lat i osiągać wysokość do 20 metrów.

4. Owoce zbiera się, kiedy są jeszcze zielone i niedojrzałe, ponieważ wtedy mają najsilniejszy aromat. Po zebraniu są suszone na słońcu, co nadaje im charakterystyczny brązowy kolor.

5. Ziele angielskie zawiera eugenol, który ma właściwości przeciwbakteryjne, przeciwgrzybicze i przeciwbólowe.

6. W niektórych krajach Karaibów przygotowuje się herbatę z zielonego angielskiego, która pomaga na problemy trawienne, wzdęcia i bóle brzucha.

7. W kuchni jamajskiej ziele angielskie jest jednym z głównych składników słynnej mieszanki przypraw „jerk”, używanej do marynowania mięs.

8. Ziele angielskie było używane do konserwowania mięsa, dzięki swoim właściwościom przeciwbakteryjnym.

9. Z ziela angielskiego produkuje się olejek eteryczny, który jest używany w przemyśle kosmetycznym do produkcji mydeł, perfum i płynów po goleniu.

10. W Europie ziele angielskie jest kojarzone ze świętami Bożego Narodzenia i używane do przygotowywania pierników, kompotów i grzanego wina.

11. W Polsce ziele angielskie jest nieodłącznym składnikiem tradycyjnych zup, takich jak rosół czy żurek, a także bigosu i marynat do ogórków kiszonych.

zobacz: 9 ciekawostek o rosole

12. Zapach ziela angielskiego odstrasza mole i komary.

13. W niektórych kulturach karaibskich ziele angielskie jest uważane za symbol gościnności i szczęścia, dlatego czasem sadzi się te drzewa blisko domów.

Autor: Pasjonat

Dodaj ciekawostkę



Ziele angielskie pytania

Dlaczego przyprawa ta nazywa się „ziele angielskie”?

Nazwa pochodzi z czasów kolonialnych. Anglicy byli jednymi z pierwszych Europejczyków, którzy zaczęli je eksportować. Nazwali je tak, ponieważ jego smak przypominał mieszankę cynamonu, gałki muszkatołowej, goździków i pieprzu.

Skąd pochodzi ziele angielskie?

Pochodzi z Ameryki Środkowej i Karaibów, głównie z Jamajki, która jest największym producentem tej przyprawy.

Jak smakuje ziele angielskie?

Ma ciepły, lekko pikantny i korzenny smak. Jest podobne do połączenia cynamonu, goździków i gałki muszkatołowej, dlatego często stosuje się je jako uniwersalną przyprawę.

Czy ziele angielskie jest zdrowe?

Tak, ma właściwości przeciwzapalne, wspomaga trawienie, działa przeciwbólowo i pomaga zwalczać infekcje. Jest również bogate w antyoksydanty.

Jak używać ziela angielskiego?

Można używać go w całości lub mielonego. W całości najlepiej dodawać do wywarów i gulaszy, a mielone sprawdza się w ciastach, przyprawach i marynatach.

Czy można zjeść całe ziarna ziela angielskiego?

Nie jest to zalecane, ponieważ są twarde i mogą być trudne do przeżucia i nieprzyjemne w smaku. Lepiej je wyłowić z potrawy po gotowaniu lub używać mielonej wersji.

Jak zrobić herbatę z ziela angielskiego?

Wystarczy zalać kilka ziaren wrzątkiem i parzyć przez kilka minut. Napar z ziela angielskiego ma działanie rozgrzewające i wspomaga trawienie.

Jak przechowywać ziele angielskie?

Najlepiej w szczelnie zamkniętym pojemniku, w suchym i ciemnym miejscu. Całe ziarna zachowują świeżość przez kilka lat, a mielone ziele – kilka miesięcy.

Dodaj pytanie / odpowiedź

Autor paczki wiedzy: Pasjonat

data publikacji: 25 marca, 2025

Mam na imię Mateusz, swoją przygodę z ciekawostkami rozpocząłem ponad 20 lat temu zbierając najróżniejsze czasopisma popularno-naukowe. Świat jest pełen tajemnic, które uwielbiam poznawać. Dzięki paczce wiedzy, mogę się nimi z Wami dzielić. Moje główne zainteresowania to: geografia, historia, sport i muzyka.

Jestem również wielkim miłośnikiem kawy:) Postaw mi kawę na buycoffee.to

21 ciekawostek o polatuchach

21 ciekawostek o polatuchach

Polatucha to mały gryzoń należący do rodziny wiewiórkowatych, znany przede wszystkim ze swojej zdolności do szybowania. Występuje głównie w północnych lasach Eurazji – od Skandynawii przez Rosję aż po Japonię. Jej łacińska nazwa to Pteromys volans, co oznacza dosłownie „latająca skrzydlata mysz” – choć z myszami ma niewiele wspólnego.

24 ciekawostki o porach

24 ciekawostki o porach

Por to warzywo należące do rodziny amarylkowatych, blisko spokrewnione z cebulą i czosnkiem. Charakteryzuje się długą, białą łodygą (w rzeczywistości jest to zgrubiała pochwa liściowa) oraz zielonymi liśćmi tworzącymi wachlarz.

21 ciekawostek o piłce wodnej

21 ciekawostek o piłce wodnej

Piłka wodna to zespołowy sport wodny rozgrywany w basenie, w którym dwie siedmioosobowe drużyny rywalizują o zdobycie większej liczby bramek. Zasady gry przypominają nieco połączenie piłki ręcznej i pływania.

22 ciekawostki o amerykańskim tygodniku Time

22 ciekawostki o amerykańskim tygodniku Time

„Time” to jeden z najbardziej wpływowych tygodników informacyjnych na świecie. Od początku jego celem było podawanie obiektywnych i zwięzłych informacji dla zapracowanego amerykańskiego czytelnika. Przez dekady pełnił rolę intelektualnego barometru amerykańskiego życia publicznego i międzynarodowego, będąc nie tylko źródłem informacji, ale również formą komentowania rzeczywistości przez okładki, felietony i coroczne zestawienia.

reklama ADDwNET

Często odwiedzane:

Kategorie

Zwierzęta: