15 ciekawostek o żużlu
Żużel jest to niezwykle popularny w Polsce sport motocyklowy.
Wyścigi odbywają się na torze kształtem przypominającym owal.
Ostatnia aktualizacja: 2024-09-09 13:21:20
Żużel ciekawostki
1. Żużel przyciąga w Polsce na trybuny więcej kibiców niż piłkarska Ekstraklasa (średnia ilość kibiców na mecz).
2. Zawody żużlowe organizowane są w około 30 krajach świata. W Polsce jest najwięcej klas rozgrywkowych (3).
3. Brytyjska liga żużlowa jest najstarsza na świecie. Utworzona została w 1929 roku. Polska liga żużlowa powstała w 1948 roku. Najmłodszą jest liga ukraińska utworzona w 2009 roku.
4. Motocykle żużlowe nie posiadają hamulców, ani skrzyni biegów.
5. Jest to niebezpieczny sport. W zawodach żużlowych życie straciło ponad 300 zawodników.
6. Motocykl nie może być lżejszy niż 77 kg.
7. Najbardziej utytułowanymi polskimi klubami żużlowymi są: Unia Leszno (27 medali), Polonia Bydgoszcz (25 medali) i Stal Gorzów Wielkopolski (24 medale).
8. Tylko kilka kobiet na świecie posiada licencję żużlową. Zgodnie z przepisami nie mogą one występować w polskiej lidze.
9. Zawodnicy na wszystkich zawodach, zawsze pokonują tor w kierunku przeciwnym do wskazówek zegara. Cały czas skręcają w lewo.
10. Tylko w Polsce nazywa się ten sport żużlem. Na świecie znany jest pod nazwą speedway (autostrada).
11. Pierwsze zawody rozpoczynające historię żużla (znane pod nazwą dirt-track) rozegrane zostały 15 grudnia 1923 roku w australijskim West Maitland.
12. 7 sierpnia 1932 roku rozegrano w Mysłowicach pierwsze indywidulane mistrzostwa Polski.
13. Na Skandynawii oraz w niektórych krajach byłego ZSRR popularne są wyścigi motocyklowe na lodzie. Na oponach zamontowane są metalowe kolce pozwalające zachować przyczepność.
14. Pierwsze indywidualne mistrzostwa świata na żużlu odbyły się w 1936 roku w Londynie na stadionie Wembley. Zwycięzcą został Australijczyk Lionel van Praag.
Autor: paczka wiedzy
15. 3 października 2020 roku Polak Bartosz Zamrzlik został trzecim zawodnikiem w historii Grand Prix, który obronił tytuł indywidualnego mistrza świata.
Autor: CzarnySport
Dodaj ciekawostkę
Żużel pytania
Skąd się wzięła nazwa żużel?
Nazwa pochodzi z czasów, kiedy nawierzchnia toru posypywana była żużlem.
Jaką długość ma tor żużlowy?
Długość toru żużla klasycznego wynosi 260-425 m. W Polsce większość torów ma od 320 do 400 m długości. Krótsze, do 300 metrów są często spotykane w Wielkiej Brytanii.
Jak wyglądają wyścigi żużlowe?
W wyścigu (tzw. biegu) bierze udział 4 zawodników. Ruszają ze startu wspólnego spod taśmy startowej. Wyścig trwa 4 okrążenia.
Z czego obecnie wykonane jest podłoże, po którym ścigają się żużlowcy?
Tory posypane są nawierzchnią sypka wykonaną z mieszanki sjenitu lub granitu.
Dodaj pytanie / odpowiedź

Autor paczki wiedzy: Pasjonat
Mam na imię Mateusz, swoją przygodę z ciekawostkami rozpocząłem ponad 20 lat temu zbierając najróżniejsze czasopisma popularno-naukowe. Świat jest pełen tajemnic, które uwielbiam poznawać. Dzięki paczce wiedzy, mogę się nimi z Wami dzielić. Moje główne zainteresowania to: geografia, historia, sport i muzyka.
21 ciekawostek o polatuchach
Polatucha to mały gryzoń należący do rodziny wiewiórkowatych, znany przede wszystkim ze swojej zdolności do szybowania. Występuje głównie w północnych lasach Eurazji – od Skandynawii przez Rosję aż po Japonię. Jej łacińska nazwa to Pteromys volans, co oznacza dosłownie „latająca skrzydlata mysz” – choć z myszami ma niewiele wspólnego.
24 ciekawostki o porach
Por to warzywo należące do rodziny amarylkowatych, blisko spokrewnione z cebulą i czosnkiem. Charakteryzuje się długą, białą łodygą (w rzeczywistości jest to zgrubiała pochwa liściowa) oraz zielonymi liśćmi tworzącymi wachlarz.
21 ciekawostek o piłce wodnej
Piłka wodna to zespołowy sport wodny rozgrywany w basenie, w którym dwie siedmioosobowe drużyny rywalizują o zdobycie większej liczby bramek. Zasady gry przypominają nieco połączenie piłki ręcznej i pływania.
22 ciekawostki o amerykańskim tygodniku Time
„Time” to jeden z najbardziej wpływowych tygodników informacyjnych na świecie. Od początku jego celem było podawanie obiektywnych i zwięzłych informacji dla zapracowanego amerykańskiego czytelnika. Przez dekady pełnił rolę intelektualnego barometru amerykańskiego życia publicznego i międzynarodowego, będąc nie tylko źródłem informacji, ale również formą komentowania rzeczywistości przez okładki, felietony i coroczne zestawienia.