10 niesamowitych ciekawostek o kosmosie

kosmos, Nauka, planety

wszechświat

Setki miliardów galaktyk, tryliardy gwiazd, niezliczona ilość najróżniejszych planet, a wśród nich Ziemia. Mikroskopijny punkcik na mapie wszechświata, zamieszkały przez ludzi, których ciekawość nie zna granic. Od setek lat, kolejne pokolenia patrząc w niebo zadawały sobie pytanie, jakie tajemnice skrywa wszechświat? Poznajcie ciekawostki o kosmosie, o których większość osób nie ma pojęcia:

1. W centrum Drogi Mlecznej znajduje się czarna dziura. Szacuje się, że ma ona masę 4 miliony razy większą od Słońca. Robi wrażenie, jednak, czy w skali wszechświata jest to dużo? Otóż nie. Największa znana czarna dziura ma masę ponad 17 miliardów razy większą od masy Słońca.

Droga Mleczna

2. We wszechświecie jest 40 razy więcej gwiazd, niż ziarenek piasku na Ziemi (ponad 200 tryliardów).

3. Księżyc jest piątym co do wielkości naturalnym satelitą w Układzie Słonecznym. Czy wiedzieliście, że cały czas skierowany jest do Ziemi tą samą stroną? Nie wiadomo jakie tajemnice skrywa jego druga połowa, często nazywana „ciemną stroną Księżyca”. Dopiero 3 stycznia 2019 roku po raz pierwszy wylądowała na niej bezzałogowa sonda (chiński lądownik Chang’e 4).

4. Jowisz ma 2,5 razy większą masę od wszystkich pozostałych planet Układu Słonecznego (318 razy większą od Ziemi).

5. Na Marsie znajduje się największa góra w Układzie Słonecznym – Olimp, mająca ponad 26 km wysokości. Jest tak rozległa, że stojąc na jej szczycie nie widać podnóża, które znajduje się poza linią horyzontu. Na Marsie znajduje się również największy krater o średnicy 2100 km i 9 km głębokości.

6. Jednym z najważniejszych momentów w historii ludzkości było postawienie przez człowieka nogi na powierzchni Księżyca. Miało to miejsce 20 lipca 1969 o godzinie 22:56:15 EDT. Aby upamiętnić tą historyczną chwilę wbito flagę Stanów Zjednoczonych, która zakupiona została za… 5,5 dolara.

Księżyc flaga

7. Na Jowiszu występują deszcze diamentów. Powiedzenie „pogoda dla bogaczy” nabiera nowego znaczenia. Na innych planetach również można spodziewać się ciekawych opadów np. na Wenus występują deszcze z kwasu siarkowego.

8. Największa znana gwiazda UY Scuti znajdująca się w gwiazdozbiorze Tarczy ma objętość 5 miliardów razy większą od objętości Słońca. Jest również 340 000 razy jaśniejsza.

9. We wszechświecie występują gwiazdy neuronowe zwane pulsarami, które mogą wirować z prędkością ponad 40 000 obrotów na minutę. Regularność ich pulsacji jest dokładniejsza od zegarów atomowych.

10. Wszechświat ma ponad 90 miliardów lat świetlnych długości. Mówimy tutaj oczywiście o części widzialnej (obserwowalnej). Nie da się stwierdzić, jaki stanowi ona procent całego wszechświata. Kto wie, może kiedyś uda się zajrzeć tam, gdzie ludzki wzrok nie sięga.

Wiele interesujących ciekawostek nie tylko o kosmosie znajdziecie na stronie: zalajkowane.pl

Polecane kategorie:

Anatomia
anatomia


Kosmos
kosmos


Ssaki
ssaki


Owoce
owoce

Grad ciekawostki

Grad ciekawostki

Miastem w którym najczęściej pada grad jest Kericho (Kenia). Burze gradowe pojawiają się średnio 50 dni w ciągu roku. Najczęściej opady gradu występują w godzinach od 15 do 19.

Alzheimer ciekawostki

Alzheimer ciekawostki

Szacuje się, że w 2050 roku 1 na 85 osób na świecie zachoruje na Alzheimera. Blisko 2 razy więcej kobiet choruje na Alzheimera niż mężczyzn. Osoba chora na Alzheimera może stracić węch.

Meteoryt ciekawostki

Meteoryt ciekawostki

Największy meteoryt (Hoba) znajduje się w Namibii. Waży około 60 ton. Znaleziony został w 1920 roku. Nauką o meteorytach jest meteorytyka.

Cyfry ciekawostki

Cyfry ciekawostki

Pierwsze cyfry zapisywane były w formie egipskich hieroglifów w trzecim tysiącleciu p.n.e. Propagatorem cyfr w Europie był włoski matematyk Fibonacci. Początkowo zamiast zer używano kropki.