10 niesamowitych ciekawostek o kosmosie

kosmos, Nauka, planety

wszechświat

Setki miliardów galaktyk, tryliardy gwiazd, niezliczona ilość najróżniejszych planet, a wśród nich Ziemia. Mikroskopijny punkcik na mapie wszechświata, zamieszkały przez ludzi, których ciekawość nie zna granic. Od setek lat, kolejne pokolenia patrząc w niebo zadawały sobie pytanie, jakie tajemnice skrywa wszechświat? Poznajcie ciekawostki o kosmosie, o których większość osób nie ma pojęcia:

1. W centrum Drogi Mlecznej znajduje się czarna dziura. Szacuje się, że ma ona masę 4 miliony razy większą od Słońca. Robi wrażenie, jednak, czy w skali wszechświata jest to dużo? Otóż nie. Największa znana czarna dziura ma masę ponad 17 miliardów razy większą od masy Słońca.

Droga Mleczna

2. We wszechświecie jest 40 razy więcej gwiazd, niż ziarenek piasku na Ziemi (ponad 200 tryliardów).

3. Księżyc jest piątym co do wielkości naturalnym satelitą w Układzie Słonecznym. Czy wiedzieliście, że cały czas skierowany jest do Ziemi tą samą stroną? Nie wiadomo jakie tajemnice skrywa jego druga połowa, często nazywana „ciemną stroną Księżyca”. Dopiero 3 stycznia 2019 roku po raz pierwszy wylądowała na niej bezzałogowa sonda (chiński lądownik Chang’e 4).

4. Jowisz ma 2,5 razy większą masę od wszystkich pozostałych planet Układu Słonecznego (318 razy większą od Ziemi).

5. Na Marsie znajduje się największa góra w Układzie Słonecznym – Olimp, mająca ponad 26 km wysokości. Jest tak rozległa, że stojąc na jej szczycie nie widać podnóża, które znajduje się poza linią horyzontu. Na Marsie znajduje się również największy krater o średnicy 2100 km i 9 km głębokości.

6. Jednym z najważniejszych momentów w historii ludzkości było postawienie przez człowieka nogi na powierzchni Księżyca. Miało to miejsce 20 lipca 1969 o godzinie 22:56:15 EDT. Aby upamiętnić tą historyczną chwilę wbito flagę Stanów Zjednoczonych, która zakupiona została za… 5,5 dolara.

Księżyc flaga

7. Na Jowiszu występują deszcze diamentów. Powiedzenie „pogoda dla bogaczy” nabiera nowego znaczenia. Na innych planetach również można spodziewać się ciekawych opadów np. na Wenus występują deszcze z kwasu siarkowego.

8. Największa znana gwiazda UY Scuti znajdująca się w gwiazdozbiorze Tarczy ma objętość 5 miliardów razy większą od objętości Słońca. Jest również 340 000 razy jaśniejsza.

9. We wszechświecie występują gwiazdy neuronowe zwane pulsarami, które mogą wirować z prędkością ponad 40 000 obrotów na minutę. Regularność ich pulsacji jest dokładniejsza od zegarów atomowych.

10. Wszechświat ma ponad 90 miliardów lat świetlnych długości. Mówimy tutaj oczywiście o części widzialnej (obserwowalnej). Nie da się stwierdzić, jaki stanowi ona procent całego wszechświata. Kto wie, może kiedyś uda się zajrzeć tam, gdzie ludzki wzrok nie sięga.

Wiele interesujących ciekawostek nie tylko o kosmosie znajdziecie na stronie: zalajkowane.pl

materiał zewnętrzny

Anatomia

anatomia


Kosmos

kosmos


Ssaki

ssaki


Owoce

owoce

Ebook – niezwykła historia powstania książki elektronicznej

Ebook – niezwykła historia powstania książki elektronicznej

Dla wielu czytelników książek, atrakcyjna jest nie tylko sama czynność czytania, ale także ta z chwil, gdy w księgarni pojawiają się nowości czytelnicze, prezentowane przez dane wydawnictwo. Nie każdy tytuł będzie hitem, nie wszystkie pozycje są to kasowe bestsellery. Jakkolwiek, dla wielu, z pewnością, książki to sens życia, niezależnie od tematyki czy liczby stron. Również przez Polskę przechodzi boom na książki elektroniczne. Klasyczny book zmienił się w e book, a e książki co roku są coraz bardziej popularne. Czy wiesz jednak, że ebooki miały swoje początki już w latach 30. XX wieku? Jaka jest ich historia? Czym właściwie są ebooki? Czy spośród książek elektronicznych najpopularniejsze są lektury szkolne? Na jakich urządzeniach możemy czytać ebooki?

Z jakimi objawami należy udać się do urologa?

Z jakimi objawami należy udać się do urologa?

Zaburzenia mikcji, ból w okolicach pęcherza lub w trakcie oddawania moczu, parcie na pęcherz – to objawy, których nie wolno bagatelizować. Mogą świadczyć o rozwoju chorób układu moczowo-płciowego. Kiedy warto wybrać się do urologa?

Czarny poniedziałek ciekawostki

Czarny poniedziałek ciekawostki

Czarny poniedziałek to powszechna nazwa dnia, w którym odnotowano największy spadek procentowy w historii giełdy nowojorskiej (indeks akcji Dow Jones Industrial Average).

Glin ciekawostki

Glin ciekawostki

Glin to pierwiastek chemiczny należący do grupy metali. Glin to trzeci najczęściej występujący pierwiastek w skorupie ziemskiej (8,2%). Glin używany był już w starożytności m.in. jako środek antyseptyczny.