10 niesamowitych ciekawostek o kosmosie

kosmos, Nauka, planety

wszechświat

Setki miliardów galaktyk, tryliardy gwiazd, niezliczona ilość najróżniejszych planet, a wśród nich Ziemia. Mikroskopijny punkcik na mapie wszechświata, zamieszkały przez ludzi, których ciekawość nie zna granic. Od setek lat, kolejne pokolenia patrząc w niebo zadawały sobie pytanie, jakie tajemnice skrywa wszechświat? Poznajcie ciekawostki o kosmosie, o których większość osób nie ma pojęcia:

1. W centrum Drogi Mlecznej znajduje się czarna dziura. Szacuje się, że ma ona masę 4 miliony razy większą od Słońca. Robi wrażenie, jednak, czy w skali wszechświata jest to dużo? Otóż nie. Największa znana czarna dziura ma masę ponad 17 miliardów razy większą od masy Słońca.

Droga Mleczna

2. We wszechświecie jest 40 razy więcej gwiazd, niż ziarenek piasku na Ziemi (ponad 200 tryliardów).

3. Księżyc jest piątym co do wielkości naturalnym satelitą w Układzie Słonecznym. Czy wiedzieliście, że cały czas skierowany jest do Ziemi tą samą stroną? Nie wiadomo jakie tajemnice skrywa jego druga połowa, często nazywana „ciemną stroną Księżyca”. Dopiero 3 stycznia 2019 roku po raz pierwszy wylądowała na niej bezzałogowa sonda (chiński lądownik Chang’e 4).

4. Jowisz ma 2,5 razy większą masę od wszystkich pozostałych planet Układu Słonecznego (318 razy większą od Ziemi).

5. Na Marsie znajduje się największa góra w Układzie Słonecznym – Olimp, mająca ponad 26 km wysokości. Jest tak rozległa, że stojąc na jej szczycie nie widać podnóża, które znajduje się poza linią horyzontu. Na Marsie znajduje się również największy krater o średnicy 2100 km i 9 km głębokości.

6. Jednym z najważniejszych momentów w historii ludzkości było postawienie przez człowieka nogi na powierzchni Księżyca. Miało to miejsce 20 lipca 1969 o godzinie 22:56:15 EDT. Aby upamiętnić tą historyczną chwilę wbito flagę Stanów Zjednoczonych, która zakupiona została za… 5,5 dolara.

Księżyc flaga

7. Na Jowiszu występują deszcze diamentów. Powiedzenie „pogoda dla bogaczy” nabiera nowego znaczenia. Na innych planetach również można spodziewać się ciekawych opadów np. na Wenus występują deszcze z kwasu siarkowego.

8. Największa znana gwiazda UY Scuti znajdująca się w gwiazdozbiorze Tarczy ma objętość 5 miliardów razy większą od objętości Słońca. Jest również 340 000 razy jaśniejsza.

9. We wszechświecie występują gwiazdy neuronowe zwane pulsarami, które mogą wirować z prędkością ponad 40 000 obrotów na minutę. Regularność ich pulsacji jest dokładniejsza od zegarów atomowych.

10. Wszechświat ma ponad 90 miliardów lat świetlnych długości. Mówimy tutaj oczywiście o części widzialnej (obserwowalnej). Nie da się stwierdzić, jaki stanowi ona procent całego wszechświata. Kto wie, może kiedyś uda się zajrzeć tam, gdzie ludzki wzrok nie sięga.

Wiele interesujących ciekawostek nie tylko o kosmosie znajdziecie na stronie: zalajkowane.pl

Polecane kategorie:

Anatomia
anatomia


Kosmos
kosmos


Ssaki
ssaki


Owoce
owoce

Magnetar ciekawostki

Magnetar ciekawostki

Łyżka substancji pobranej z wnętrza magnetara ważyłaby ponad 100 milionów ton. Pole magnetyczne wytworzone przez magnetar jest 100 milionów razy silniejsze od najmocniejszego magnezu wytworzonego przez człowieka.

Witamina D – substancja, która buduje organizm

Witamina D – substancja, która buduje organizm

Niedobór witaminy D w organizmie może przyczyniać się do rozwoju chorób tkanki kostnej, schorzeń nowotworowych i autoimmunologicznych. Ponadto jej zaniżony poziom wpływa na osłabienie pracy układu odpornościowego, co może prowadzić do infekcji i stanów zapalnych. Obecnie kwestia związana z niedoborem witaminy D jest powszechnym problem społecznym, a jej suplementacja stałą się niezwykle ważna dla prawidłowego funkcjonowania organizmu i zachowania zdrowia.

Pustynie ciekawostki

Pustynie ciekawostki

Największą pustynią jest Antarktyda. Na drugim miejscu jest Arktyka, a na trzecim Sahara. Około 1/3 powierzchni lądowej Ziemi pokrywają pustynie. Na obszarach pustynnych żyje ponad miliard ludzi na świecie.