akwarium grafika

Akwarystyka – porady dla początkujących

Życie podwodne potrafi zaskakiwać i fascynować. Obserwowanie rybek pozwala nam się zrelaksować, zapomnieć o zmartwieniach, problemach. Posiadanie dobrze zadbanego akwarium jest również bardzo ciekawym elementem dekoracyjnym. Akwarystyka jest zajęciem mało wymagającym, ale przeznaczonym dla ludzi odpowiedzialnych. Wystarczy postępować zgodnie z przedstawionymi zasadami, aby móc cieszyć się widokiem nieznanego, podwodnego świata.

Pierwsze akwarium – krok po kroku

1. Zanim zabierzemy się za wybór akwarium musimy dokładnie zaplanować miejsce w którym zostanie umieszczone. Najlepiej wybrać zaciemnioną część pomieszczenia z dala od okien oraz grzejnika. Podłoże musi być wytrzymałe i stabilne. Można również wybrać akwarium na podwyższeniu.

2. Na początek swojej przygody z rybkami najlepiej wybrać akwarium o pojemności od 50 do 100 litrów. Pozwoli nam utrzymać w nim warunki zbliżone do naturalnej równowagi biologicznej.

3. Następnie planujemy wystrój akwarium oraz zdobywamy wiedzę o rybkach, które zamierzamy hodować. Najlepiej wybrać gatunki, które nie są bardzo wymagające w utrzymaniu. Pozwoli nam to spokojnie zdobywać nową wiedzę akwarystyczną nie narażając ich na niebezpieczeństwo.

4. Gdy już mamy wszystko zaplanowane pora udać się do zoologa lub skorzystać z ofert dostępnych w sklepach internetowych. Można wybrać gotowy zestaw akwariowy wyposażony we wszystkie potrzebne urządzenia odpowiednio dopasowane do wielkości zbiornika. Chcąc samodzielnie wyposażyć akwarium musimy kupić grzałkę, termometr, napowietrzacz, dekoracje, podłoże, czyścik do szyb, odmulacz, siatkę do odławiania ryb.

5. Akwarium dokładnie myjemy czystą wodą. Nie używamy do tego żadnych detergentów. Żwirek zalewamy wrzątkiem, aby usunąć „niechcianych gości”. Rozmieszczamy równomiernie podłoże.

6. Montujemy grzałkę, filtr, termometr i dekoracje.

7. Wlewamy pomału wodę, starając się nie zaburzyć podłoża.

8. Po przygotowaniu akwarium trzeba pozwolić mu „dojrzeć”, zanim wpuścimy do niego rybki. Trwa to około 2 tygodnie. Proces ten możemy przyśpieszyć różnymi preparatami zawierającymi wyhodowane, żywe bakterie. Minimum 24 godziny sprawdzamy działanie wszystkich urządzeń.

dekoracja akwarium

9. Gdy już akwarium „dojrzeje” można kupić rybki. Ich ilość i rozmiar zależy od wielkości naszego zbiornika. Zakłada się, że na każdy cm ryby potrzeba 1l wody.

10. Procesu wpuszczania rybek do akwarium nie będę opisywał. Jest na ten temat wiele filmików, które dużo lepiej przedstawią prawidłowy sposób postępowania.

Czynności jakie musimy wykonywać opiekując się akwarium

Codziennie:

  • karmienie rybek oraz kontrola ich stanu zdrowia,
  • usuwanie obumarłych roślin,
  • sprawdzenie temperatury,
  • sprawdzenie działania sprzętu elektronicznego.

Co tydzień:

  • uzupełnienie brakującej wody,
  • oczyszczenie przedniej szyby.

czyszczenie akwarium

Co dwa tygodnie:

  • wymiana 25% wody,
  • odmulanie dna,
  • czyszczenie filtrów,
  • pomiar parametrów wody.

Co miesiąc:

  • kontrola wegetacji roślin.

Co 6 miesięcy:

  • wymiana 50% wody.

Raz w roku:

  • przygotowanie akwarium do przezimowania (opcja dla zaawansowanych),
  • wymiana świetlówek.
oświetlenie akwarium

Pytania

Ile kosztuje akwarium?

Zwykłe akwarium o pojemności około 50 litrów kupimy za mniej niż 100 zł. Ceny gotowych zestawów w takim rozmiarze zaczynają się od około 200 zł. Jest bardzo duży wybór dlatego osoby zainteresowane zapraszam na stronę aquael.pl, gdzie znajdziecie wszystko co jest potrzebne do akwarium.


Na początek przygody z rybkami lepiej wybrać duże czy małe akwarium?

Najlepszym rozwiązaniem na początek jest wybór akwarium 50-100l. Jest ono na tyle duże, że parametry wody są stabilniejsze niż w mniejszym zbiorniku. Nie zajmuje też bardzo dużo miejsca. Takiej wielkości akwarium jest łatwe w utrzymaniu.


Jaka temperatura wody powinna utrzymywać się w akwarium?

Wymagana temperatura wody zależy od gatunków posiadanych ryb. Większość z nich czuje się dobrze w wodzie mającej 24-26°C. Są jednak gatunki potrzebujące wyższej temperatury dochodzącej do 28-30° (pielęgnice, dyskowce) lub ryby zimnolubne np. złota rybka, dla której optymalny przedział temperatur wynosi 18-24 °C.


Jak często zmieniać wodę w akwarium?

W akwarium mającym około 100 litrów wody wystarczy wymiana 25% wody co 2 tygodnie oraz 50% wody co pół roku.


Jak długo oświetlać akwarium?

Akwarium powinno być oświetlane bez przerwy przez 10-12 godzin w ciągu doby.


Parametry wody? O co w tym chodzi?

Krótko mówiąc jest to stan, jakość wody. Na to, czy parametry są dobre czy złe dla rybek wpływa wiele czynników: temperatura, odczyn pH, zasobność, twardość oraz czystość wody. Parametry sprawdzamy minimum co 2 tygodnie.


Jaką grzałkę wybrać?

Grzałka powinna mieć dokładny termostat, termometr, zabezpieczenia przed przegrzaniem oraz moc dopasowaną do wielkość akwarium (około 1W na 1l). Również ważna jest jej wytrzymałość oraz łatwość w obsłudze.


Jaki odczyn pH powinna mieć woda w akwarium?

To zależy od rodzaju rybek jakie posiadamy. Dobrze jest zapewnić im pH zbliżone do ich naturalnych miejsca życia. Większość rybek hodowlanych może być trzymana w wodzie neutralnej (pH obojętne). Kupując rybki warto zapytać zoologa, w jakiej wodzie były hodowane.


Jak sprawdzić pH w akwarium i jak je kontrolować?

Pomoże nam w tym miernik pH do kupienia w każdym sklepie zoologicznym. Po zanurzeniu go w wodzie po chwili otrzymujemy wynik. Do zmiany pH potrzebne będą specjalne preparaty.

ryby w akwarium

Dodaj pytanie / odpowiedź

Ciekawostki

1. Posiadanie rybek w akwarium jest bardzo dobrą domową terapią dla osób cierpiących na choroby serca, nadciśnienie, nerwicę, depresję.

2. Pierwsze zapiski o akwarystyce pochodzą z przed 2500 lat p.n.e.

3. W Polsce akwarystyka zaczęła być popularna w 1886 roku. Wtedy to w czasopiśmie „Wszechświat” zaczęto publikować artykuły na ten temat.

4. 2 sierpnia 1909 roku w Chorzowie powstało pierwsze towarzystwo akwarystyczne.

5. W wielu krajach świata wierzy się, że posiadanie w domu rybek przynosi szczęście.

Artykuł sponsorowany

Dodaj ciekawostkę

Często odwiedzane:


Kategorie:

Komentarze

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *