9 ciekawostek o aloesie
Aloes pochodzi z regionu Morza Śródziemnego.
Ostatnia aktualizacja: 2024-05-16 17:03:00
Aloes ciekawostki
1. Aloes wytwarza żel i lateks (można go znaleźć pod skórą rośliny – jest żółty). Żel znajduje się w liściach i jest przezroczysty.
2. Istnieje 240 odmian aloesu w Europie, Azji, Ameryce i Afryce.
3. Żel z aloesu składa się w 96% z wody.
4. Aloes zawiera 75 różnych witamin i mikroelementów.
5. Aloes może przetrwać w suchym środowisku ponad 100lat.
6. Jest to jedna z niewielu roślin, które zawierają witaminę B12.
Autor: Paulina
7. W dawnych czasach rozkrojonym liściem aloesu obkładano stłuczenia i siniaki. Aloes nawilża i łagodzi ból oraz wyciąga opuchliznę.
Autor: Laura
8. Wewnętrzne stosowanie aloesu może pomóc w łagodzeniu dolegliwości żołądkowych, takich jak zgaga i choroba wrzodowa.
9. Aloes jest stosowany w medycynie ludowej od tysięcy lat. Starożytni Egipcjanie nazywali go „rośliną nieśmiertelności” i stosowali go do leczenia różnych dolegliwości, w tym poparzeń, ran i chorób skóry.
Autor: Pasjonat
Dodaj ciekawostkę
Aloes pytania
Czy aloes ma właściwości przeciwbakteryjne?
Tak, jest doskonałym źródłem saponin, użytecznych związków o właściwościach przeciwbakteryjnych, które skutecznie zwalczają bakteryjne, oraz grzybowe i wirusowe infekcje.
Jakie choroby można leczyć aloesem?
Żel z Aloesu pomaga leczyć cukrzycę, padaczkę, astmę, zapalenie kości i stawów. Pomaga również leczyć schorzenia dermatologiczne tj. łuszczycę, oparzenia i suchą skórę.
Jakie zastosowania w przemyśle ma Aloes?
Aloes w przemyśle jest wykorzystywany do produkcji szamponów, mydeł, balsamów itd.
Jak aloes wpływa na skórę?
Aloes ma działanie nawilżające, łagodzące i regenerujące skórę. Pomaga w leczeniu oparzeń słonecznych, trądziku, drobnych ran, podrażnień oraz egzemy.
W jakich formach można stosować aloes?
Aloes można stosować w różnych formach, takich jak żel, sok, kapsułki, kremy, balsamy czy maści.
Jakie są właściwości lecznicze aloesu?
Aloes wykazuje właściwości przeciwzapalne, antybakteryjne, przeciwwirusowe, gojące oraz przeciwgrzybiczne. Aloes jest również bogaty w witaminy, minerały, enzymy i aminokwasy.
Czy można uprawiać aloes w domu?
Tak, aloes można uprawiać w domu jako roślinę doniczkową. Roślina potrzebuje dobrze przepuszczalnej gleby, umiarkowanego podlewania i dużo światła, ale unikaj bezpośredniego nasłonecznienia.
Jakie są przeciwwskazania do stosowania aloesu?
Aloes nie jest zalecany dla kobiet w ciąży, karmiących piersią oraz dzieci poniżej 12 roku życia. Osoby z alergiami, wrzodami żołądka, chorobami nerek czy serca powinny skonsultować się z lekarzem przed stosowaniem aloesu.
Dodaj pytanie / odpowiedź

Autor paczki wiedzy: Pasjonat
Mam na imię Mateusz, swoją przygodę z ciekawostkami rozpocząłem ponad 20 lat temu zbierając najróżniejsze czasopisma popularno-naukowe. Świat jest pełen tajemnic, które uwielbiam poznawać. Dzięki paczce wiedzy, mogę się nimi z Wami dzielić. Moje główne zainteresowania to: geografia, historia, sport i muzyka.
21 ciekawostek o polatuchach
Polatucha to mały gryzoń należący do rodziny wiewiórkowatych, znany przede wszystkim ze swojej zdolności do szybowania. Występuje głównie w północnych lasach Eurazji – od Skandynawii przez Rosję aż po Japonię. Jej łacińska nazwa to Pteromys volans, co oznacza dosłownie „latająca skrzydlata mysz” – choć z myszami ma niewiele wspólnego.
24 ciekawostki o porach
Por to warzywo należące do rodziny amarylkowatych, blisko spokrewnione z cebulą i czosnkiem. Charakteryzuje się długą, białą łodygą (w rzeczywistości jest to zgrubiała pochwa liściowa) oraz zielonymi liśćmi tworzącymi wachlarz.
21 ciekawostek o piłce wodnej
Piłka wodna to zespołowy sport wodny rozgrywany w basenie, w którym dwie siedmioosobowe drużyny rywalizują o zdobycie większej liczby bramek. Zasady gry przypominają nieco połączenie piłki ręcznej i pływania.
22 ciekawostki o amerykańskim tygodniku Time
„Time” to jeden z najbardziej wpływowych tygodników informacyjnych na świecie. Od początku jego celem było podawanie obiektywnych i zwięzłych informacji dla zapracowanego amerykańskiego czytelnika. Przez dekady pełnił rolę intelektualnego barometru amerykańskiego życia publicznego i międzynarodowego, będąc nie tylko źródłem informacji, ale również formą komentowania rzeczywistości przez okładki, felietony i coroczne zestawienia.