maseczki ochronne grafika1

Bawełniane maseczki ochronne

Początek 2020 roku dla ludzkości zaczął się fatalnie. Przyszło nam się zmierzyć z niewidzialnym „wrogiem” jakim jest COVID-19. W obliczu pandemii wśród ludzi panuje strach, niepewność i bezsilność. Nie wiadomo co przyniesie jutro. Jak zapewnić sobie, rodzinie i bliskim bezpieczeństwo, gdy brakować zaczyna podstawowych produktów ochronnych? W tej paczce wiedzy przyjrzyjmy się bliżej maseczkom ochronnym wykonanym z bawełny.

Czy noszenie maseczek uchroni nas przed koronawirusem?

W mediach często powtarzane jest stwierdzenie: „maseczki powinny nosić tylko osoby zarażone”. Ma to sens, w końcu ich głównym zadaniem jest zapobieganie zarażeniu innych ludzi. Z koronawirusem jednak problem jest taki, że bardzo dużo osób przechodzi tą chorobę bezobjawowo, stwarzając realne zagrożenie dla innych osób. Dlaczego nie bierzemy przykładu z krajów, które już dawno wprowadziły nakaz przemieszczania się po ulicach w maseczkach? Czy powodem może być ich brak?

Na szczęście sami możemy zwiększyć swoje bezpieczeństwo wykonując własnoręcznie maseczkę z materiałów dostępnych w domu.

maseczki ochronne grafika2

Z jakiego materiału dostępnych w domu najlepiej wykonać maseczkę ochronną?

Naukowcy z uniwersytetu Cambridge przetestowali wiele materiałów z których można w łatwy sposób wykonać maseczkę ochronną. Poddano dokładnej analizie produkty, które można znaleźć w większości domów np. poszewki, ręczniki, ściereczki do naczyń, bawełniane koszulki, worki do odkurzaczy. Każdy z nich ma swoje plusy i minusy. Dobrej jakości worek do odkurzacza jest w stanie osiągnąć wynik filtracji zbliżony do maseczki chirurgicznej. Jednak jego bardzo słaba przepuszczalność powietrza nie pozwala swobodnie oddychać.

Najlepszym wyborem, biorąc pod uwagę skuteczność ochrony i komfort użytkowania jest maseczka wykonana z bawełny. Do jej zrobienie możemy wykorzystać np. koszulkę lub poszewkę. Dobrze przylegająca maseczka potrafi zatrzymać do 70% cząsteczek o wielkości zbliżonej do koronawirusa. Co ciekawe taka maseczka zapewnia lepszą oddychalność od maseczki chirurgicznej.

Gdzie można kupić gotowe maseczki wykonane z bawełny?

Wraz ze wzrostem zapotrzebowania wiele firm związanych z branżą tekstylną zaczęło produkować maseczki ochronne. Możecie je znaleźć np. na stronie Naszywki24.pl. Firma ta na co dzień zajmuje się produkcją naszywek i haftu komputerowego, jednak w zaistniałej sytuacji panującej na świecie postanowiła wspomóc potrzebujących.

Na co zwrócić uwagę wybierając maseczki wielokrotnego użytku?

  • Jakość wykonania (maseczka musi być wytrzymała i wygodna),
  • możliwość prania w temperaturze minimum 60°C,
  • musi się dobrze dopasowywać do twarzy,
  • warstwa przylegająca do twarzy powinna być miła w dotyku, co zwiększa komfort używania,
  • wybierając maseczkę sprawdź czy jest możliwość umieszczenia dodatkowej warstwy filtracyjnej.

Ile kosztuje bawełniana maseczka?

Nie jest to duży wydatek. Bawełniane maseczki wielokrotnego użytku można kupić już od 5 zł na stronie: https://naszywki24.pl/p1708,maseczka-typu-streetwear.html

W jakiej temperaturze należy prać bawełniane maseczki wielokrotnego użytku?

Bawełniane maseczki wielokrotnego użytku pierzemy w temperaturze 60 °C.

Dodaj pytanie / odpowiedź

Ciekawostki

1.Maseczka chirurgiczna jest w stanie zatrzymać cząsteczki o wielkości 0,007 mikrona, około 14 razy mniejsze od koronawirusa.

2.W Chinach produkuje się najwięcej na świecie maseczek ochronnych. Na przełomie lutego i marca 2020 roku wytwarzano ich ponad 100 milionów dziennie.

Dodaj ciekawostę

Zobacz wszystkie paczki wiedzy (+2600) z podziałem na kategorie >>


Zapraszamy również na stronę czywiecie.pl, na której wspólnie analizujemy najciekawsze ciekawostki:

czy wiecie banerczywiecie.pl

Polecane kategorie:

Anatomia
anatomia


Kosmos
kosmos


Ssaki
ssaki


Owoce
owoce