Bliźnięta Tuttle i cudowny ołówek

Jest to druga część serii książek dla dzieci „Tuttle Twins”.

Autor: Connor Boyack

Ilustracje: Elijah Stanfield

Rok wydania: 2019

Ilość stron: 55

Cudowny ołówek grafika 1
...

„Bliźnięta Tuttle i cudowny ołówek” jest to książka dla najmłodszych, opowiadająca o grupie dzieci, które jadą na wycieczkę klasową do fabryki przyborów szkolnych. Na przykładzie produkcji ołówków dowiadują się jak działa wolny rynek, gospodarka oraz ekonomia.

Zwykły ołówek z pozoru bardzo prosty do wykonania, jest efektem pracy tysięcy ludzi na całym świecie. Pracownik fabryki wyjaśnia dzieciom, że nikt nie potrafiłby wykonać go samemu. Nie da się być ekspertem we wszystkim. Dlatego tak ważna jest różnorodność zawodów oraz współpraca międzyludzka. Każda praca, która z pozoru może wydawać się mało istotna jest ważnym elementem wielkiej układanki.

Mamy to szczęście, że przyszło nam żyć w czasach, kiedy technologia poszła tak do przodu, że w łatwy sposób mamy dostęp do produktów wytwarzanych nawet na drugim końcu świata. Daje nam to nieograniczone możliwości tworzenia nowych niezwykłych przedmiotów w przystępnej cenie.

W książce pada wiele ważnych pytań np. „Czy jest coś, co możemy zrobić bez udziału żadnej innej osoby?”. Warto zachęcić dziecko do wspólnego szukania na nie odpowiedz. Można wziąć pierwszą lepszą zabawkę i wspólnie zastanowić się, jak powstała, ile osób musiało nad nią pracować.

cudowny ołówek 3

Opinie po przeczytaniu książki

„Po wspólnym przeczytaniu książki, Kuba jeszcze długi czas siedział i oglądał obrazki. Córka natomiast podeszła do mnie, gdy robiłam ciasto i powiedziała: to tak jak w książce: różne produkty tworzą ciastko. Wytłumaczyłam jej wtedy skąd się bierze mleko, mąka, cukier. Super jest to, że coś, co dla nas dorosłych wydaje się oczywiste dla dziecka jest czymś nowym, niezwykle ciekawym.”

Marzena z 3 letnim synkiem i 7 letnią córeczką

„Książka ciekawa, bardzo dobrze wykonana. W łatwy i przystępny sposób przedstawia podstawy ekonomii. Córka początkowo podchodziła do niej sceptycznie, ale z każdą kolejną kartką widać było w jej oczach zainteresowanie. Aż jestem ciekawa innych książek z tej serii.”

Asia z 6 letnią córką

„Jestem bardzo pozytywnie zaskoczona. Po przeczytaniu tej książki wspólnie z 4 letnim synkiem zaczęły się pytania typu: jak powstał zeszyt, samochód, samolot itd. Było to dla mnie dość krępujące, bo nie na wszystkie pytania znałam odpowiedź, ale sam fakt, że dziecko zaczęło się zastanawiać nad takimi sprawami jest dla mnie super sprawą.”

Kasia z 6 letnim synkiem


Podziel się swoją opinia w komentarzach.

cudowny ołówek grafika 2

Pytania i odpowiedzi

Dla dzieci w jakim wieku jest ta książka?

Zalecany wiek to od 5 do 11 lat. Jednak nic nie stoi na przeszkodzi, aby próbować zainteresować tym tematem młodsze dzieci. Jest to książka do której warto wracać nawet po latach.


Czy dziecko jest w stanie w tak młodym wieku (5 lat) zrozumieć podstawy ekonomii i gospodarki?

Książka ta udawania, że nawet trudne tematy można przedstawiać w bardzo prosty i przystępny sposób. To jak dziecko sobie z nią poradzi w znacznej mierze zależy od podejścia rodziców. Jest to z pewnością idealna książka do zrobienia pierwszego, dużego kroku.


Dlaczego akurat ołówek jest tematem przewodnim książki?

Jest to uproszczona wersja opowiadania Leonarda Reada pod tytułem „Ja, ołówek”. Każde dziecko doskonale wie czym jest ołówek. Ma z nim styczność od najmłodszych lat. Na pierwszy rzut oka wydaje się jednym z najprostszych przedmiotów, które dziecko używa. Prawda przedstawia się zupełnie inaczej.


Czego dziecko nauczy się dzięki tej książce?

Dziecko pozna ekonomiczne zasady ładu spontanicznego, podziału pracy, konkurencji, handlu oraz wolnego rynku.


Kim jest autor książki?

Autorem książki jest Connor Boyack, prezes Libertas Institute niezależnej organizacji badającej politykę państwa. Jest autorem wielu książek o tematyce polityki i religii oraz setek felietonów i artykułów w obronie indywidualnej wolności. Nazywa siebie „pełnoetatowym bojownikiem o wolność”.


54 strony to nie za dużo jak dla takich małych dzieciaków?

Znaczną część książki stanowią obrazki, w bardzo fajny sposób nawiązujące do treści. Jak najbardziej taka forma jest odpowiednia dla dzieci nawet młodszych niż 5 lat.


Ile kosztuje ta książka?

Książka kosztuje 29,90 zł.


Gdzie ją można kupić?

Książkę można zamówić przez Internet na stronie www.mises.sklep.pl

Artykuł sponsorowany

Dodaj pytanie / odpowiedź

“Bliźnięta Tuttle i cudowny ołówek” ciekawostki

1. Książka w Stanach Zjednoczonych miała premierę 12 grudnia 2014 roku. Blisko 5 lat później wydana została w Polsce dzięki instytutowi Misesa, którego głównym celem jest poszerzenia wiedzy o ekonomii.
2. Książka „Bliźnięta Tuttle i cudowny ołówek” została zadedykowana Leonardowi Readowi w podzięce za to, że pozwolił „przemówić ołówkowi”.
3. Cała seria „Tuttle Twins” liczy 10 książek.
4. Jest to jedyna seria książek dostępna na rynku, skierowane dla najmłodszych, ucząca podstaw ekonomii, gospodarki i wolnego runku. W stanach zjednoczonych sprzedano ponad 400 000 egzemplarzy.
Dodaj ciekawostę

Komentarze

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments