Czy do endokrynologa potrzebne jest skierowanie?

Endokrynologia to bardzo istotna specjalizacja, która zajmuje się problemami hormonalnymi w naszym organizmie. Endokrynolog ma więc ręce pełne roboty, zwłaszcza w przypadku kobiet z problemami tarczycy. Czy do tego lekarza specjalisty konieczne jest skierowanie? Czy też można się do niego umówić bez dodatkowych formalności? Czym zajmuje się lekarz tej specjalizacji? Tego wszystkiego dowiesz się z tego artykułu.

…..

Endokrynologia – czym się zajmuje?

Endokrynolog jest w Polsce bardzo poszukiwanym specjalistą, ponieważ wbrew pozorom wcale nie jest ich tak wielu. Ten lekarz zajmuje się przede wszystkim zaburzeniami gruczołów wydzielania wewnętrznego. Co zaliczamy do tej grupy? Już tłumaczymy. Najczęściej do endokrynologa trafiają osoby z problemami z tarczycą, czyli niewielkim gruczołem umieszczonym zaraz pod krtanią. Wydziela ona takie hormony jak trójjodotyroninę, tyroksynę, a także kalcytoninę. U endokrynologa leczone są również problemy z przytarczycą, która wydziela parathamon.

Również przysadka mózgowa znajduje się w kręgu zainteresowań endokrynologa. Zajmuje się ona wydzielaniem hormonu wzrostu, prolaktyny, hormonu adrenokortykotropowego , a także endorfiny.. Część środkowa produkuje melanotropinę, zaś w tylnej magazynuje się wazopresyna i oksytocyna.

Pacjenci przychodzą do endokrynologa również z problemami z nadnerczami. Rdzeń nadnerczy produkuje katecholaminy, adrenalinę, a także noradrenalinę. Kora nadnerczy jest natomiast odpowiedzialna za wydzielanie androgenów, a także steroidów.

Kolejnym gruczołem jest szyszynka, która odpowiada za wydzielanie melatoniny, która odpowiedzialna jest między innymi za nasz sen. W naszej czaszce znajduje się również podwzgórze, które wydziela neurohormony, a także jest odpowiedzialne za procesy metaboliczne w naszym organizmie. Rzadko badanym gruczołem jest natomiast grasica, która również wymaga naszej uwagi. Jest ona odpowiedzialna za produkcję THF. Endokrynolog zajmuje się ponadto leczeniem jąder i jajników, które odpowiedzialne są za produkcję komórek rozrodczych.

Jakie choroby leczy endokrynolog?

Wymieniliśmy jednak dopiero gruczoły i hormony, którymi zajmuje się endokrynolog. Nie wiemy, jednak dalej z jakimi chorobami możemy się zgłosić do tego specjalisty. Jedną z najczęstszych przyczyn wizyt u endokrynologa jest oczywiście tarczyca, a dokładnie takie schorzenia jak jej niedoczynność, nadczynność, choroba Hashimoto czy wszelkiego rodzaju nowotwory.

  • W przypadku przysadki mózgowej można wymienić takie schorzenia jak moczówka prosta, akromegalia, zespół Cushinga, hiperprolaktynemia,

 

Do tego dochodzą oczywiście problemy z trzustką, czyli między innymi cukrzyca. Do endokrynologa możemy się również wybrać z przewlekłym trądzikiem, a także wieloma innymi chorobami, z którymi zostaniemy do niego skierowani.

 

Czy do endokrynologa potrzebne jest skierowanie?

Jeśli zauważymy u siebie niepokojące objawy, takie jak przewlekłe zmęczenie, chudnięcie, osłabienie czy spadek odporności, to warto wybrać się do endokrynologa. W przypadku publicznej służby zdrowia należy jednak wybrać się najpierw do lekarza pierwszego kontaktu, by otrzymać skierowanie. Bez skierowania możemy wybrać się do endokrynologa jedynie w przypadku wizyty prywatnej.

Często odwiedzane:



0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *