Czy możliwy jest montaż folii grzewczych pod płytki?

dom - porady, oszczędzanie, wystrój wnętrz

montaż folii grzewczych pod płytki

W wielu domach w Polsce coraz częściej spotyka się podłogowe systemy grzewcze. Wynika to przede wszystkim ze sporej oszczędności pieniędzy względem innych metod ogrzewania, a także z potrzeby wygody i komfortu. Wyróżnia się tutaj m.in. folie grzewcze, których niektóre osoby boją się wykorzystać z obawy przed uszkodzeniem płytek. Czy jednak na pewno słusznie?

Jak działa folia grzewcza pod płytki?

 

Folia grzewcza to nieco inny produkt niż tzw. maty grzewcze. Główna różnica polega tutaj na tym, że w przypadku folii temperaturę ponoszą ciasno ułożone paski grafitowe. Dzięki temu ciepło jest błyskawicznie oddawane do pomieszczenia, co sprawdza się w także w niższych temperaturach. Warto jednak pamiętać, że do tego typu ogrzewania niezbędna staje się inwestycja w specjalny termostat (urządzenie, które służy do kontrolowania temperatury podłogi).

 

Za wykorzystaniem tego rozwiązania przemawia przede wszystkim efektywność, wygoda, łatwość montażu i niska cena. Wiele osób obawia się jednak, że w przypadku instalacji folii grzewczej uszkodzone zostaną płytki podłogowe. Dlatego też trzeba jasno zaznaczyć, że folia grzewcza pod płytki to jak najbardziej sprawdzony i bezpieczny pomysł, ale wyłącznie w kilku określonych przypadkach. Mowa tutaj o płytkach podłogowych z ceramiki lub kamienia, a więc materiałów bardzo odporne na zmiany temperatur. Zazwyczaj jednak folię grzewczą stosuje się pod panelami podłogowymi lub podłogami drewnianymi. W przypadku płytek skuteczniejsze są specjalne maty grzewcze. 

 

Oczywiście, kamień i ceramika nagrzewają dość szybko i długo oddają ciepło. Z drugiej strony, folia grzewcza nie zawsze jest w stanie poradzić sobie z nagrzaniem dość chłodnych pomieszczeń — w takim wypadku również zaleca się wykorzystanie maty grzewczej. Ogrzewanie podłogowe folią grzewczą to przede wszystkim możliwość połączenia tego rozwiązania z okładzinami kamiennymi, drewnem klejonym, płytkami ceramicznymi, panelami laminowanymi, panelami winylowymi czy posadzkami żywicznymi. 

 

Folia grzewcza pod płytki — komfort i wydajność

 

Ogrzewanie podłogowe za pomocą folii grzewczej to przede wszystkim wydajność i możliwość dostosowania temperatury do swoich indywidualnych potrzeb. Przyjemnie nagrzane płytki to wyższy komfort przemieszczania się po pokojach w trakcie jesienno-zimowych wieczorów. Warto jednak pamiętać, że zbyt wysoka temperatura może niewykorzystanie płynąć na samą wylewkę, jak i samopoczucie domowników. Przyjmuje się, że w salonie oraz kuchni temperatura nie powinna przekraczać 28 stopni Celsjusza, a w łazience 34 stopni Celsjusza. W pomieszczeniach, gdzie jest dobra izolacja termiczna zastosowanie folii czy mat grzewczych również może być ograniczone do minimum, aby oszczędzić energię.

 

Folię grzewczą montuje się pod wylewką, aby jak najskuteczniej regulować temperaturę. Wybór takiego rozwiązania to spora oszczędność czasu i pieniędzy, co w obliczu kryzysu energetycznego oraz propagowaniu działań ekologicznych jest nadzwyczaj ważne. 

Artykuł powstał we współpracy merytorycznej z https://www.samurio.pl/oferta/elektryczne-folie-grzewcze-caleo

materiał zewnętrzny

Anatomia
anatomia


Kosmos
kosmos


Ssaki
ssaki


Owoce
owoce

Ptaki do domu, czy nadają się na rodzinnego pupila?

Ptaki do domu, czy nadają się na rodzinnego pupila?

Ptaki ozdobne mogą stać się pełnoprawnymi domownikami. Przepiękne upierzenie będzie niepowtarzalną ozdobą pomieszczeń, a ich wyjątkowe gaworzenie i śpiewanie umożliwi nawiązanie niezastąpionej relacji z właścicielem. Sprawdź jakie ptaki można hodować w warunkach domowych oraz jak zadbać o ich potrzeby.

Profile PVC – czym są i w jakim celu się je stosuje?

Profile PVC – czym są i w jakim celu się je stosuje?

Tworzywa sztuczne to nieodłączny element naszego życia. Choć w niektórych przypadkach ich produkcja powinna być ograniczona, a sam proces recyklingu bardziej powszechny, to wciąż nie jesteśmy w stanie wyobrazić sobie funkcjonowania wielu branż bez tych materiałów. Do tej pory nie udało się wynaleźć alternatywy, która równie tanim kosztem produkcji zagwarantuje lepsze właściwości.

Stojak na ubrania – praktyczne porady

Stojak na ubrania – praktyczne porady

Stojący wieszak na ubrania to świetny sposób na przechowywanie i eksponowanie ulubionych strojów. Takie rozwiązanie jest również pożądanym elementem wystroju minimalistycznie urządzonych wnętrz – daje wiele możliwości dekoracyjnych i organizacyjnych. W artykule tym przedstawimy kilka wskazówek, na co zwrócić uwagę wybierając wieszak na ubrania.