Dokumenty – podróż do USA dla obywateli Europy

porady, Świat

podróż

Podróż do Ameryki może być pełną przygód wyprawą, ale wiza turystyczna do Stanów jest jedną z najtrudniejszych do zdobycia. Chociaż, jako polski obywatel, nie potrzebujesz tego dokumentu, możesz otrzymać pozwolenie na podróż poprzez aplikowanie o ESTA – przystępny cenowo i łatwy sposób na otrzymanie dokumentów podróżnych do USA. Wciąż jednak stawiane są przed tobą pewne wymagania, które musisz spełnić. Przeczytaj nasz artykuł, aby dowiedzieć się więcej o ESTA.

Czym jest ESTA?

ESTA, czyli elektroniczny system autoryzacji podróży, jest automatycznym i bardzo szybkim sposobem na otrzymanie pozwolenia na wlot do USA – procedura zajmuje zaledwie kilka godzin. Poza tym nie będziesz musiał umawiać spotkania w ambasadzie. Ta opcja jest dostępna jedynie dla mieszkańców krajów podlegających pod Program Ruchu Bezwizowego, a Polska jest na liście takich krajów. W innym wypadku wymagane byłoby wypełnienie aplikacji o wizę do Stanów.
Zatem jeśli jesteś obywatelem Polski i chcesz odwiedzić Stany Zjednoczone turystycznie albo w ramach podróży służbowej na czas 90 dni lub mniej ta opcja będzie dla ciebie tańsza i wygodniejsza. Oto, co potrzebujesz przygotować aby złożyć formularz aplikacyjny US ESTA.

1. Paszport. Twój paszport musi być ważny, kiedy chcesz wyruszyć do USA. Upewnij się, że jego ważność nie wygaśnie w trakcie pobytu i że jest on wyposażony w chip IC, który umożliwi odczytanie go przy kontroli na lotnisku.
2. Zdjęcie. Zdjęcie, które złożysz musi spełniać określone warunki takie jak rozmiar, ubranie fotografowanego, mimika twarzy, tło zdjęcia itp. Unikniesz błędów, a co za tym idzie odrzucenia aplikacji, jeśli wykonasz fotografię przez generator zdjęć do dowodu, zawierający odpowiednie szablony. Jedyne, co musisz zrobić, to wrzucić swoje zdjęcie w generator fotografii do dokumentów, a on dopasuje je do wymaganego rozmiaru. Jednym kliknięciem możesz również zmienić tło na akceptowane w aplikacji. 

3. Dane kontaktowe, w tym aktualny adres, adres domowy i numer telefonu.

 

Należy również uiścić opłatę w wysokości 21 dolarów. Możesz użyć wybranej metody płatności: MasterCard, VISA, American Express, Discover (JCB lub Diners Club), bądź PayPal.

planowanie podróży

Proces aplikacji

Sam formularz aplikacji jest bardzo prosty, a uzupełnienie go zajmuje 20 minut. Konieczne będzie wgranie skanu twojego dowodu osobistego oraz odpowiedź na typowe pytania o nazwisko, płeć, miejsce urodzenia i inne. Jest również kilka pytań kwalifikujących dotyczących chorób, odwiedzania krajów o wysokim ryzyku, oszustw, używania narkotyków czy kartoteki kryminalnej.
Będziesz również musiał załączyć swoje konta w mediach społecznościowych aplikując przez ESTA. Jako że jest to obowiązkowe, twoja aplikacja może zostać odrzucona, jeśli dostarczone nazwy użytkownika nie będą poprawne. Jest również wymagane zamieszczenie osób do kontaktu w sytuacji wypadku – możesz załączyć przyjaciół, rodziców czy innych członków rodziny.
Twoja aplikacja będzie procedowana przez DHS, Departament Bezpieczeństwa Krajowego. Na email z odpowiedzią pojawi się w ciągu 72 godzin.

Brak kwalifikacji w ESTA

Jest jednak kilka powodów, dla których twoja aplikacja może być odrzucona. Przyjrzyjmy się niektórym z nich:

  • Odwiedzałeś Iran, Irak, Północną Koreę, Syrię, Sudan, Libię, Somalię i Jemen po 1 marca lub masz podwójne obywatelstwo jednego z tych krajów.
  • Już wcześniej przekroczyłeś limit pobytu w USA.
  • Byłeś deportowany z USA.
  • Wcześniej odrzucono twoją aplikację wizową lub ESTA.
  • Nie spełniasz wymogów do otrzymania wizy.
  • Zamierzasz spędzić w Stanach więcej, niż 90 dni.
  • Byłeś aresztowany bądź masz uprzednie wyroki.
  • Zajmujesz się zawodowo religią, jesteś zatrudniony w liniach lotniczych, pracujesz jako członek załogi na prywatnych bądź komercyjnych statkach, zagraniczny dyplomata, reporter, artysta lub odwiedzasz Stany w ramach wymiany.
  • Przesłane zdjęcia do dokumentów nie spełnia wymagań.

Jeśli twoja aplikacja zostanie odrzucona wciąż możesz starać się o wizę, w zależności od powodu odrzucenia.

paszport

Wnioski

W tym artykule zaprezentowaliśmy jak przygotować dokumenty podróżne do wizyty w Stanach Zjednoczonych, jeśli jest się obywatelem Unii Europejskiej. Jak widzisz, możesz zaaplikować zarówno o wizę, jak i o ESTA. Na szczęście, Polska jest również w Programie Ruchu Bezwizowego i możesz to łatwo wykorzystać. Zatem upewnij się, że jesteś uprawniony, wypełnij aplikację i przygotuj się do wyprawy do Stanów!

materiał zewnętrzny

Anatomia
anatomia


Kosmos
kosmos


Ssaki
ssaki


Owoce
owoce

Nagrywanie wideo za pomocą telefonu komórkowego

Nagrywanie wideo za pomocą telefonu komórkowego

Nagrywanie wideo za pomocą telefonu komórkowego to już standard, na który wszyscy się zgodzą. Jednak, jeśli spojrzeć na to z perspektywy przemysłu filmowego, to zobaczymy, jak wiele zmian i postępów dokonało się w tej dziedzinie w ciągu ostatnich kilku lat.

Kanczendzonga ciekawostki

Kanczendzonga ciekawostki

Kanczendzonga to trzeci najwyższy szczyt na świecie. Jego wysokość to 8586 m. 11 stycznia Jerzy Kukuczka i Krzysztof Wielicki jako pierwsi stanęli na szczycie Kanczendzonga zimą. Co oznacza nazwa Kanczendzonga? Ile osób stanęło na szczycie Kanczendzonga?

Wyjazd za granicę na wakacje – jaką polisę turystyczną wybrać?

Wyjazd za granicę na wakacje – jaką polisę turystyczną wybrać?

Wyjeżdżając na wakacje mamy mnóstwo rzeczy na głowie. Co zrobić w sytuacji, gdy zaginie nasz bagaż, stracimy opłacony lot albo będziemy mieć problemy zdrowotne? Tę kwestię może rozstrzygnąć skuteczna, zindywidualizowana polisa turystyczna. Ale jak wybrać tę najlepszą dla nas? Na to pytanie spróbujemy odpowiedzieć w poniższym artykule.